סיקור מקיף

עכשיו שלכת

הסתיו הוא עונת השלכת, עלי עצים "מחליפים צבעים" ונושרים. אפילו בארצנו היבשה והשחונה קיימים מעט חורשים בהם ניתן לראות את אחת התופעות היפות והמעניינות שבטבע: שלכת!

שלכת - סימן ההכר של הסתיו. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
שלכת – סימן ההכר של הסתיו. המחשה: depositphotos.com

הסתיו הוא עונת השלכת, עלי עצים "מחליפים צבעים" ונושרים. אפילו בארצנו היבשה והשחונה קיימים מעט חורשים בהם ניתן לראות את אחת התופעות היפות והמעניינות שבטבע: שלכת!

עצים רחבי עלים מכינים עצמם לחורף , לעונה הקרה, עונה שבה פעילות העצים עוצרת, כדי לא להינזק מפגעי הקור מפחיתים העצים את שטח הפנים, זאת ע"י השלכת העלים. לפני שהעלים נופלים לקרקע מופיע משחק צבעים מרהיב, העלים הירוקים עוברים שנויים בעקבותיהם מופיעים צבעי צהוב, כתום , אדום וכל הגוונים שביניהם! איך זה קורה ? מה היתרון ("למה זה טוב") ?

הצבע הירוק ניתן לעלים ע"י הכלורופיל, הכלורופיל מאפשר את קליטת אור השמש והסבתו לאנרגיה שבעזרתה מייצר הצמח סוכרים / חמרי מזון, כאשר הימים מתקצרים והטמפרטורה יורדת מפסיק הצמח לייצר כלורופיל, זאת מאחר וכלורופיל רגיש לקור . הצבע הירוק פג ומתגלים שני צבעים : צהוב וכתום , שני הצבעים היו בעלה אלא שהיו "מוצלים" עי' הירוק .

העלים ניצבעים בכתום וצהוב בגלל נוכחות קרוטנואידים carotenoids אותם חומרים שנותנים לגזר את צבעו הם שצובעים את עלי השלכת בגוונים שונים. פחות היה ידוע על הצבע האדום , בניגוד לקרוטנואידים הצבא האדום אינו נמצא בעלה (הירוק) אלא נוצר בו לקראת הנשירה, אחרי מחקר ובדיקה התברר כי הצבע האדום מתקבל מ אנטוציאנין (anthocyanins) שנוצר בעלה לקראת הסתיו , לקראת השלכת.

זהו אותו חומר שצובע באדום תות-שדה. שזיפים, תפוחים . החומר פועל בעלים כמגן קרינה וכמונע קיפאון, מאחר והכלורופיל לניצול האור איננו הרי החשיפה לקרינת על-סגול גבוהה ולכן העלה זקוק להגנה, הטמפרטורה מתקררת , ושוב האנטוצינין מגן מקיפאון.

בנוסף נימצא כי האנטוצינין מהווה נוגד חימצון ( antioxidants) לכן ניתן לראות הופעת צבעים (אחרים מירוק) בעצים הנמצאים בעקה (סטרס), פגיעה ע"י מזיק , חוסר מים /מזון , קרינה גבוהה , כל אלה עלולים לגרום לעלים לשנות את צבעם ,

קיימת השאלה – מדוע להשקיע (אנרגיה) בצביעת עלים שממילא נושרים? במקרה של שלכת הסתיו , צבעי השלכת ובעיקר האדום מאפשרים לעלה להישאר מעט יותר על העץ וכך מאפשרים לעץ "לשאוב" את שארית החומרים המזינים מהעלים ולנצלם עד תום! הופעת "צבעי שלכת" ביערות שלא בעונת הסתיו מאפשרת ליערנים לאתר בעיות. הופעת השלכת בסתיו מייפה את סביבתנו .

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן