סיקור מקיף

פרס קיי לחוקרת באוניברסיטה העברית על טכנולוגיה לטיפול לא פולשני במחלות

 חוקרת באוניברסיטה העברית פיתחה שיטה לטיפול לא פולשני במחלות באמצעות הובלת תרופה לאזור נגוע

 
  
 

חוקרת באוניברסיטה העברית פיתחה שיטה לטיפול לא פולשני במחלות באמצעות הובלת תרופה לאזור נגוע. בעזרת מערכת הולכה חדשנית – המכוּנה Ethosome – מפתחים עתה טיפולים חדשים לא פולשניים לריפוי מחלות דוגמת סרטן העור, זיהומי עור עמוקים (ויראליים ומיקרוביאליים) ואפילו בעיות בתפקוד המיני.

ה-Ethosome פותח בראשות אלקה טויטו, פרופסור מבית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית, יחד עם קבוצת סטודנטים ופוסט דוקטורנטים החוקרים את היישומים הטיפוליים שמאפשרת הטכנולוגיה.

פריצת הדרך הטכנולוגית מוגנת בפטנטים וזכתה להכרה בין-לאומית. על הפיתוח קיבלה פרופ' טויטו פרס קיי לפיתוחים חדשניים בטקס שהתקיים החודש במסגרת המושב ה-69 של חבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית.

עור האדם מהווה מחסום יעיל לכניסת תרופות לתוכו ודרכו ולכן מונע ריפוי מחלות המתחוללות בשכבות העור העמוקות. כך למשל, תרופות אנטי-סרטניות שניתנות בטיפול מקומי על העור אינן יעילות כיוון שאינן חודרות לתוך העור ולרקמה הממאירה.

Ethosomes הם בועיות שומן זעירות אשר הודות למבנה הייחודי שלהן יכולות לגבור על מחסום העור הטבעי ולאפשר לתרופות לעבור דרכו. ה-Ethosome יכול לשמש לא רק להגברת החדירוּת לעור, אלא גם לספיגת תרופות למערכת הדם הסיסטמית. יתְרון בולט של הטכנולוגיה הוא יכולתה לשמש בסיס לתכנון מספר רב של תכשירים תרופתיים חדשים וכן של תכשירים לטיפול קוסמטי.

"מדובר במערכת הובלה דרמטולוגית, הגוברת על המגבלות הטבעיות של העור", אומרת פרופ' טויטו. "תרופה המתוכננת על בסיס Ethosome יכולה לחדור מעבר לשכבות העור ולהגיע לתאים הסרטניים; תכשיר שיפותח על בסיס זה יהיה חלופה יעילה להתערבות כירורגית הנהוגה כיום".

מחקר השוואתי שבחן תכשירים דרמטולוגיים קיימים מול הטכנולוגיה של Ethosome הוכיח את עליונותו של הנשא החדשני הן ביעילות והן בהיעדר תופעות לוואי. היעילות גם הוכחה בניסויים קליניים שנעשו בבני אדם, ביניהם ניסוי שבדק את השימוש ב-Ethosome לטיפול בבעיות בתפקוד המיני.

חברת NTT (Novel Therapeutic Technologies) הוקמה בידי יזמים פרטיים בשיתוף חברת יישום למו"פ של האוניברסיטה העברית, במטרה לפתח מוצרים ולשווק את טכנולוגיית ה-Ethosome לתעשיות פרמצבטיות וקוסמטיות ברחבי העולם. החברה כבר הצליחה לפתח ולשווק מוצרים קוסמטיים יוקרתיים לאירופה, ליפן ולארה"ב.

טקס הענקת פרסי קיי מתקיים מדי שנה בשנה מאז 1994. יצחק קיי מאנגליה, תעשיין בולט בתעשיית התרופות, ייסד את הנוהג לחלוקת פרסים לעידוד אנשי סגל וסטודנטים באוניברסיטה לפתח שיטות חדשניות בעלות פוטנציאל מסחרי שייטיבו עם האוניברסיטה ועם החברה.
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן