סיקור מקיף

הלילה אחר חצות – מטר האטא אקוורידים

ישראל נמצאת במקום טוב לצפות בו * במצפה רמון כיבו את האורות לכבוד "פסטיבל המטאורים"

רדיאנט מטר האטא אקוורידים. איורף נאס"א
רדיאנט מטר האטא אקוורידים. איורף נאס"א

מטר המטאורים האטא-אקוורידים, מתרחש כל שנה כאשר כדור הארץ חולף דרך שובל האבק של שביט היילי, בין ה-21 לאפריל ועד ל-12 במאי לערך ושיאו סביב ה-5-6 במאי. מטר האטא-אקוורידים נחשב למטר מטאורים בינוני, כלומר בקצב של כ-60-70 מטאורים בשעה. השנה שיאו של מטר המטאורים צפוי להתרחש ב-6 במאי. המטאורים חודרים לאטמוספירה בקצב של 60 ק"מ בשנייה ונשרפים תוך שהם משאירים שובל של אור אותו ניתן לראות היטב.

ישראל נמצאת במיקום די טוב לצפיה במטר, שכן הרדיאנט שלו דרומי יחסית והוא זורח מאוחר, החל מהשעה 1:30. לעומתנו באזור הצפוני יותר של כדור הארץ נראים מטאורים בודדים בלבד.

כזכור לאחרונה, החלה מועצת מצפה רמון, בשיתוף עמותת קשת, ובתיאום עם אונסקו, בתהליכי קבלת ההכרה מיונסקו כ"שמורת שמי לילה", היחידה במזרח התיכון. שמורת שמי לילה, היא תקן שהוגדר ע"י סוכנות האו"ם לתרבות – אונסקו שמגדיר איזור מסוים ככזה בו רמת זיהום האור היא נמוכה ומצומצמת במיוחד ולכן היא אופטימלית לצפייה בכוכבים. כדי לקבל את ההכרה הרשמית כ"שמורת שמי לילה" מצפה רמון צריכה להגיע לדירוג 1 (מתוך 10) בסולם זיהום האור שנקבע ע"י אונסקו. עוד בטרם השלמת המהלכים שכבר החלו לצמצום התאורה, כבר זוכה מצפה רמון לדירוג 2 בסולם זה.

במסגרת פסטיבל המטאורים האטא-אקוורידים שמקיימת מועצת מצפה רמון, וכחלק מפעילות המועצה לקראת הכרזתה כשמורת שמי לילה, תוחשך הלילה תאורת הרחוב בישוב בין השעות 1:00 ל-5:00 ואולם את המטר ניתן לראות היטב רק עד השעה שתיים, מועד זריחת הירח.

 

לדברי פלורה שושן, ראש מועצת מצפה רמון: "החשכת תאורת הרחוב היא חלק מאסטרטגיה כוללת שנועדה להעלות את מצפה רמון על מפת התיירות העולמית גם בזכות השמים ולא רק בגלל המכתש."

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן