סיקור מקיף

סוכנות החלל האירופית צילמה את האפר המכסה את אירופה מהתפרצות הר הגעש באיסלנד

ביום חמישי, היום בו צולמה התמונה התפשט האפר לעבר בריטניה. מאוחר יותר הוא גרם לסגירת המרחב האווירי מעל חלקים נרחבים באירופה

האפר הוולקני מהתפרצות הר הגעש מתפשט מעל בריטניה, 15/4/2010. צילום: הלווין ENVISAT של סוכנות החלל האירופית
האפר הוולקני מהתפרצות הר הגעש מתפשט מעל בריטניה, 15/4/2010. צילום: הלווין ENVISAT של סוכנות החלל האירופית
תמונה זו שצולמה ביום חמישי בידי הלווין Envisat של סוכנות החלל האירופית מראה את ענן האפר הוולקני העצום חולף מעל בריטניה מההתפרצות באיסלנד, במרחק של למעלה מאלף קילומטרים.

הענן, מהתתרצות הר הגעש מתחת לקרחון אייאפיאלאייקול (Eyjafjallajoekull)  שבדרום מערב איסלנד, נישא ברווח בגובה רב באטמוספירה הוא הביא בינתיים לסגירת שדות תעופה בבריטניה ובסקנינביה, ומאוחר יותר גם לאיזורים נוספים בצפון אירופה. האפר, שרואים אותו כגוש אפור מעל אירופה נסחף ממערב למזרח בגובה של כ-11 קילומטרים מעל פני השטח. הוא מהווה סכנה רצינית למנועי המטוסים, ולפיכך גרם לסגירת המרחב האווירי. יש לציין כי למרות סמיכותו, ענן האפר לא נראה מן הקרקע והשמים מעל לונדון היו כחולים אתמול. החשש הגדול הוא שטיסה בתוך הענן, המכיל חלקיקי אבק וזכוכית (מההתכה של הקרקע בחום הרב של הר הגעש) עלולה לשחוק את מנועי המטוסים.

הר הגעש התפרץ לראשונה ב-20 במרס, לאחר שהיה שקט מאז 1821. ביום רביעי-14 באפריל הוא התפרץ שוב. בשל מיקומו של הר הגעש, מתחת לקרחון גרמה ההתפרצות להמסת מים ולשטפונות בסביבתו הקרובה.

התמונה צולמה ביום חמישי, 15 באפריל 2010 בשעה 13:25 שעון מרכז אירופה בידי הספקטרומטר ברזולוציה בינונית (MERIS) של הלווין אנביסאט.

הפוגה זמנית בלבד בהתחממות כדור הארץ

האפר אגב, מאזן לתקופה קצרה ובשלב ראשון את השפעות התחממות כדור הארץ בשל העובדה שהוא מחזיר לחלל את הקרינה האינפרה אדומה. לאחר התפרצות הר הגעש בפינטובו בפיליפינים בשנת 1991 הרגשנו גם בישראל חורף קר וגשום במיוחד שבמהלכו ירד אפילו שלג. לאחר מכן, גזי החממה שנפלטים מהר הגעש יתווספו לאלו שפולט האדם ויגבירו עוד יותר את ההתחממות

עוד בנושא באתר הידען

14 תגובות

 1. בין הפותרים נכונה יוגרלו פרסים יקרי ערך.

  על כל פנים יש לזכור שזה רק קירוב ל"דבר כשלעצמו".

  חזי,

  מצטער, אין לי הוכחה מעשית (מה זה?), אני רק יודע שזה נובע ממשוואות תורת היחסות הכללית.

 2. לי זה מזכיר את הזחל הזה מאליסה בארץ הפלאות שכל הזמן עישון (היה דבר כזה באליסה נכון, אני מקווה שאני לא מתבלבל בספר/סרט אחר…)

 3. נעם מה יש לך בתמונה? זה עושה לי אסוציאציה חזקה לרן, אבל זה לא יכול להיות, נכון?

 4. שאלה מנקרת בנושא גרביטציה (מצטער שזה לא בנושא המאמר):

  נניח שגוף מסיבי מתנגש בכדור הארץ ומסיט אותו ממסלולו.
  האם הירח יוסט מידית או רק אחרי שיגיעו שגלי הגרביטציה מהארץ לירח ?

  במילים אחרות: האם מהירות גלי הגרביטציה זהה למהירות האור או גבוהה ממנה ?

 5. ירון, הבעיה היא שפתח הר הגעש לא ממש יציב… יש לבנות מתקן בסדר גודל עצום…
  עדיף כבר לרתום את כוח השמש בעזרת לווינים…

 6. אם ימצאו דרך להשתמש בגזי החממה שנפלטים מהר הגעש ליצור מקור אנרגיה חליפית נרוויח פעמיים. נמנע את התחממות כדור הארץ ונזהם פחות – וכמובן מי שיפיק את האנרגיה ירוויח גם הוא

 7. מעניין אם יש אפשרות לעשות משהו כדי למנוע מגע בין הלבה והמים – למשל לפוצץ מראש חלקים מהקרחון, או לנקז את המים שנוצרים תחתיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן