סיקור מקיף

השר ארדן קורא לשר האנרגיה והמים להגדיל את מכסות ייצור האנרגיה הסולארית לקראת המחסור הצפוי בחשמל בקיץ

"לפי נתונים של הרשות לשירותים ציבוריים – חשמל, עלות ייצור של קוט"ש חשמל באמצעות אנרגיה סולארית היא נמוכה מעלות הייצור של קוט"ש חשמל באמצעות חלק מתחנות הכוח בעת שימוש בדלק כיבוי בשעות שיא". כותב השר ארדן

צלחת לקליטת קליטת השמש בתחנת כוח סולארית בספרד. מתוך ויקיפדיה
צלחת לקליטת קליטת השמש בתחנת כוח סולארית בספרד. מתוך ויקיפדיה

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, פנה במכתב אל שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו, בו מבקש השר ארדן להגדיל את מכסות ייצור החשמל הסולארי, במסגרת ההצעה שתובא לאישור הממשלה בעניין התמודדות עם מחסור במשק החשמל בקיץ הקרוב.

הנה נוסח מכתבו של השר ארדן
הנדון: מיצוי יכולת ההתקנה וייצור החשמל באמצעות אנרגיה סולארית לקראת המחסור הצפוי

קיימת כיום עתודת ייצור זמינה של עשרות מגאוואטים, מאנרגיה סולארית, עבור מערכות קטנות ועסקיות (עד 50 קילוואט), אשר החסם היחידי להתקנתן עד לקיץ 2012, הוא מיצוי המכסה הקיימת למתקני ייצור חשמל אלו.

כידוע, בשל המחסור בגז טבעי, והצפי למחסור בחשמל בקיץ הקרוב, נעשה לאחרונה שימוש מוגבר בדלקים חלופיים כדלקים לגיבוי. דלקים אלו הם דלקים מזהמים ושימוש בהם מגביר באופן משמעותי את פליטת זיהום האוויר לסביבה.

בימים האחרונים הפיץ משרדך הצעת החלטה לממשלה שכותרתה "נקיטת צעדים להתמודדת עם המחסור הצפוי בחשמל בקיץ 2012". הצעת החלטה זו כוללת רשימה של פעולות שיאפשרו הגברה של יכולת ייצור החשמל בקיץ הקרוב. האמצעים אשר מציע משרדך להגברת יכולת ייצור כוללים שימוש מוגבר בדלקים מזהמים כחלופה לגקז טבעי, רכישה של טורבינות גז יבילות לגיבוי בעת מחסור בחשמל, והפעלת דיזל גנראטורים בשעות השיא. ייצור חשמל באמצעות מרבית מאמצעים אלו הוא יקר ומזהם בהשוואה לייצור חשמל באמצעות אנרגיה סולארית.

לפי נתונים של הרשות לשירותים ציבוריים – חשמל, עלות ייצור של קוט"ש חשמל באמצעות אנרגיה סולארית היא נמוכה מעלות הייצור של קוט"ש חשמל באמצעות חלק מתחנות הכוח בעת שימוש בדלק כיבוי בשעות שיא בוודאי מעלות הייצור באמצעותץ דיזל גנרטורים (הפועלים במסגרת הסדרים לשעת מחסור).

אני מבקש כי החלטת הממשלה שבכוונתך להביא לאישור הממשלה בעניין המחסור הצפוי בחשמל, תכלול הקצאת מכסות נוספות עבור אנרגיה סולארית, על מנת לאפשר מיצוי של כושר הייצור הזמין מאנרגיה סולארית כבר בקיץ הקרוב.

מיצוי יכולת הייצור מאנרגיה סולארית, יאפשר להפחית את השימוש בדלקים חלופיים מזהמים, הן בתקופת המחסור והן בעתיד. בנוסף, לצמצם הפגיעה בסביבה ובבריאות הציבור, מיצוי יכולת הייצרו הזמינה מאנרגיה סולארית יחסוך עלויות מיותרות למשק ויקל על הנטל המוטל על הציבור.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן