סיקור מקיף

היום נפתחת ועידת האקלים של האו"ם בוורשה. ארגוני הסביבה קוראים לממשלה לחדש את התכנית להפחתת פליטות גזי החממה

דווקא במצב זה בחרה ממשלת ישראל ללכת צעד אחורה ולבטל את מדיניות האקלים הלאומית. בחודש ספטמבר הקפיאה הממשל את יישום התכנית הלאומית להפחתת גזי החממה, על אף שזו הוכיחה תועלות כלכליות, סביבתיות וחברתיות בתוך שנתיים ראשונות בלבד ליישומה.

התחממות כדור הארץ. איור: shutterstock
התחממות כדור הארץ. איור: shutterstock

היום (ב') תיפתח בוורשה, פולין, וועידת האקלים ה-19 של האו"ם. במשך השבועיים הקרובים ינסו נציגים מ-195 מדינות לקדם הסכם בין לאומי חדש, שאמור להיחתם בסוף 2015 ולהחליף את "פרוטוקול קיוטו" בהסדרת הפחתת פליטות של גזי החממה וההיערכות לשינויי האקלים העולמיים.

יותר מאי פעם, המשלחות יתכנסו כשתנאי המשחק ברורים: רק בסוף השבוע החריב טייפון אכזרי – יש אומרים מהגדולים בהיסטוריה – ערים שלמות בפיליפינים וגרם למותם של למעלה מעשרת אלפים איש. דו"ח הערכת המצב החמישי שפרסם לפני כחודש הפאנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים, המורכב ממאות מדענים בכל העולם, קובע כי שינויי האקלים מתרחשים מהר משחשבנו, וכי הם נגרמים כתוצאה מפעילות אנושית. אירועי מזג אוויר קיצוניים כמו סופת הטייפון יהפכו תכופים והרסניים יותר, דפוסי המשקעים ישתנו, הטמפרטורות יעלו וההשלכות לחיי אדם ולכלכלה תהיינה מרחיקות לכת. חלון ההזדמנויות לבלימת השינויים, הזהירו המדענים, הולך ומתקצר.

דו"ח שפרסם בשבוע שעבר המשרד להגנת הסביבה התריע מפני השפעות שינויי האקלים על ישראל, שיכללו עליה במפלס מי הים, הצפות מהנחלים, עליה בטמפרטורות שיגרמו למוות, כניסת מזיקים שיגרמו למגיפות ולפגיעה בחקלאות, והיווצרות מחסור במי שתייה ובמזון.

דווקא במצב זה בחרה ממשלת ישראל ללכת צעד אחורה ולבטל את מדיניות האקלים הלאומית. בחודש ספטמבר הקפיאה הממשל את יישום התכנית הלאומית להפחתת גזי החממה, על אף שזו הוכיחה תועלות כלכליות, סביבתיות וחברתיות בתוך שנתיים ראשונות בלבד ליישומה. ביטול התכנית נעשה למרות מחאות חריפות של התאחדות התעשיינים, מרכז השלטון המקומי, משרדי החוץ, הכלכלה והגנת הסביבה, וכמובן ארגוני הסביבה.

עוד בנושא באתר הידען:

לדברי נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, ממשלת ישראל בחרה לטמון את ראשה בחול בשעה שמרבית מדינות העולם מאמצות צעדים משמעותיים להפחתת גזי חממה, והאו"ם מקדם הסכם הפחתת פליטות שיחייב את כל מדינות העולם באופן זהה, כולל ישראל. "התעלמות מהנושא לא תפטור את הממשלה מהצורך להתמודד עם לחצי הקהילה הבינלאומית ועם שינויי האקלים הצפויים באזורנו, אלא רק תחריף את קשיי ההתמודדות ותגדיל עת עלותם בבוא היום", אמר ירושלמי. לדבריו, יש לחדש את יישום התכנית הלאומית להפחתת גזי חממה לאלתר ואף לשקול את הרחבתה בעתיד.

ארגוני הסביבה, הפועלים בנושא זה במשותף במסגרת קואליציית "דרכים לקיימות", עוקבים מקרוב אחר התהליך הבינלאומי של אמנת האקלים של האו"ם ופועלים מזה כעשור לקידום מדיניות אקלים ופיתוח בר-קיימא בישראל. דיווחים שוטפים מהועידה נמצאים בבלוג הקואליציה "אקלים ישראלי".

השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ: "דו"ח רודף דו"ח בסכנות והנזקים שגורם האדם לסביבה, אך בדיוני התקציב האחרונים קוצצו התקציבים להתמודדות מול סכנות אלה עד, כמעט, למחיקה מוחלטת. לצערי, הנושא נדחק לשוליים עד לביטול מוחלט של התוכנית להפחתת פליטות גזי החממה בישראל. נאבקתי ואמשיך במאבקי נגד הקיצוץ ובמקביל אנו מקדמים פרויקטים להתייעלות אנרגטית ומניעת זיהום אוויר. ועדה בראשות מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה תוביל היערכות לשינויי אקלים. הנושא הזה בוער ומסוכן ומהווה איום על כולנו ולכן חייבים לפעול בטרם יתרחש אסון סביבתי וחברתי"

2 תגובות

  1. ישראל היא מדינה קטנה ולכן ההשפעה שלה על האקלים הלאומי הוא גם קטן.
    אין סיבה שאזרחי מדינת ישראל ישלמו במיסהם כדי לקדם אידאולוגיה ירוקה בשביל לא לעשות בעצם שום הבדל.
    אם יש התחממות אנטרופוגנית- גם אם נכבה את המדינה היא לא תעצר. ואם אין אז למה לקחת עוד כסף מהכלכלה לזה?- אם באמת הייתה לזה תמיכה בעם- אז שכל מי שתומך בזה יתרום מכספו או שישקיע מכספו במכוניות נקיות יותר ובלוח שמש לא מסובסד. אם אין לזה מיכה בעם- אז טוב מאוד שהממשלה הדמוקרטית שלנו לא ממשיכה עם משהו שהעם לא תומך בו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן