סיקור מקיף

כואב אבל פחות: חסימת מולקולה הנפוצה בתאי עור עשויה לפתור את בעיית הכאבים מכוויות השמש

ביחד עם אנשי צוות ממוסדות אקדמיים רבים, הם גילו כי מולקולה בשם TRPV4 הנפוצה בתאי העור ומעורבת בתהליכי הכאב, עשויה לשחק תפקיד בכאב ובנזק שנגרם לרקמות בידי חשיפה לקרינה אולטרה סגולה.

כוויות שמש. איור: shutterstock
כוויות שמש. איור: shutterstock

חוקרים באוניברסיטת דיוק בארה"ב גילו כי חסימה של מולקולה הנפוצה בשכבת האפידרמיס של העור, המכונה בשם TRPV4, יכולה למנוע את כאבים הנלווים לאדמומיות בעור, לאחר חשיפה ארוכה לשמש.

תוצאות המחקר פורסמו במהדורה המקוונת המוקדמת של ה-5 באוגוסט של כתב העת PNAS. המחקר נערך בעכברים ובתרביות תאי עור אנושיות.

"גילינו הסבר חדש מדוע כווית שמש מלווה בכאבים" אמר וולפגנג לידטקה, אחד מהמחברים של המחקר ופרופ' לנוירולוגיה וניורו-ביולוגיה באוניברסיטת דיוק.
כידוע, כוויות השמש נגרמות בעקבות חשיפה לאור אולטרה סגול מסוג B (או UVB). במצב תקין, רכיב זה באור השמש מואיל לאדם, בספקו מנה של ויטמין D ואולי גם משפר את מצב הרוח, ואולם בחשיפת יתר הוא עלול לגרום נזק ל-DNA בתאי העור ולהגדיל את הסיכון לסרטן. כוויות שמש הם הדרך של הטבע לומר לבני האדם להכנס פנימה ולהמנע מנזק נוסף.

ביחד עם אנשי צוות ממוסדות אקדמיים רבים, הם גילו כי מולקולה בשם TRPV4 הנפוצה בתאי העור ומעורבת בתהליכי הכאב, עשויה לשחק תפקיד בכאב ובנזק שנגרם לרקמות בידי חשיפה לקרינה אולטרה סגולה. TRPV4 הוא תעלת יונים בקרום התאים המכניס לתא יונים חיוביים של סידן ונתרן.
בניסוי שערכו בעכברים שעברו שינוי גנטי, כך שבתאים החיצוניים שלהם חסר ביטוי של המולקולה הזו, הם גילו כי מתאפשר להכניס סידן לתא רק בנוכחות המולקולה הזו, שלעכברים אלה הוספה באופן מלאכותי.

לאחר נסיונות רבים בעכברים חיים, בתרביות עור עכברים ובתרביות עור אנושיות הגיעו החוקרים למסקנה כי הפעולה נעשית בסדר הבא: חשיפת העור לקרינת UVB מפעילה את TRPV4 הגורם לכניסת יוני סידן לתאים, דבר שגורם להפעלת מולקולה נוספת המכונה אנדותלין, המעוררת את TRPV4 לשגר עוד סידן לתוך התאים. האנדותין ידוע כגורם כאבים אצל בני אדם וגם מעורר גירודים, דבר שעשוי להסביר מדוע אנשים צרובי שמש רוצים כל הזמן להתגרד.
המסקנה של החוקרים היא שאם חוסמים את המולקולה TRPV4 יוני הסידן לא חודרים לתא ולא מעוררים את האנדותלין ולכן גם נמנע הכאב.

להודעה המלאה של החוקרים (פירוט נוסף)

להודעה המלאה של החוקרים (פירוט נוסף)

2 תגובות

  1. רכיב זה באור השמש מועיל לאדם,הואיל והוא מואיל לספק לו מנה של ויטמין D.

    עכשיו נשאלת השאלה, האם תכשיר שמבוסס על התגלית החדשה הוא דבר חיובי הואיל ובהיעדר כאב האדם נשאר בשמש גם עם כוויות בדרגה 2, עד שהוא מפתח כוויות מדרגה 3, או מתפחם כולו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן