סיקור מקיף

מלגות חרום של האקדמיה למדעים יסייעו לבתר דוקטורנטים ש”נתקעו” בארץ

ראש הוועדה לבדיקת הזכאות למלגות, פרופ’ מוטי שגב בשיחה עם אתר הידען: “המטרה היא לאפשר לאנשים לעשות את תקופת הבתר דוקטורט שהיא כל כך חשובה כרגע פה בארץ וכשיתאפשר יוכלו לנסוע לחו”ל גם אם זה באמצע התקופה” * הבעיה – צריך גם להוציא קול קורא לתורמים, כי התקציב מספיק רק לחמש מלגות

פסל איינשטיין בכניסה לבית האקדמיה למדעים - צילום אודי קצמן
פסל איינשטיין בכניסה לבית האקדמיה למדעים – צילום אודי קצמן

משבר מגפת הקורונה עורם קשיים רבים לפני המדע בכלל ולפני חוקרים צעירים בפרט. בשל חשיבותן הרבה של השתלמויות הבתר-דוקטורט לקידום המחקר המדעי החליטה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים להתגייס ולהקים תוכנית חירום מיידית לסיוע למשתלמי בתר-דוקטורט אשר אינם יכולים לממש או להשלים את התמחותם המחקרית בחו”ל בשל משבר הקורונה. אם בשל סגירת מעבדות מחקר; עצירת מימון מחקרים וקשיים בירוקרטים ואישיים נוספים. עם זאת, בשלב ראשון הושג תקציב לחמש מלגות, וזאת מתוך אלף פוסט דוקטורנטים ישראלים שנמצאים בחו”ל בכל רגע נתון.

למשתלמי בתר-דוקטורט אשר אינם יכולים לממש או להשלים את התמחותם המחקרית בחו”ל בשל משבר הקורונה. אם בשל סגירת מעבדות מחקר; עצירת מימון מחקרים וקשיים בירוקרטים ואישיים נוספים.
המלגה תקפה לשנתיים, לחוקרים צעירים ישראלים, מכל תחומי הידע, להתמחות בתר-דוקטורט באוניברסיטאות המחקר בישראל. סכום כל מלגה יהיה 150,000 ש”ח לכל שנה. האקדמיה תממן מחצית מהסכום, והאוניברסיטה המארחת תעניק למלגאי את המחצית השנייה לפחות, כסכום תואם (real matching). האוניברסיטאות מוזמנות להגדיל את סכום המלגה כך שיעלה באופן בולט על סכום מלגת הבתר-דוקטורט הסטנדרטית אצלן, כדי להדגיש את מצוינות הזוכים.

מלגות על בסיס מצויינות

האקדמיה פרסמה קול קורא להגשת מועמדות למלגות וועדה בראשותו של חבר האקדמיה פרופ’ מוטי שגב מהטכניון שתבחן את הבקשות. בשיחה עם אתר הידען מסביר פרופ’ שגב: “הכוונה היא להציע מלגות על בסיס מצויינות בכל התחומים מהנדסת חשמל ועד שירה לבתר דוקטורנטים ישראלים שנתקעו בארץ ולא יכולים לצאת לפוסט דוק. המטרה אינה לעזור לפרופסור כספית אלא לאפשר לאנשים לעשות את תקופת הבתר דוקטורט שהיא כל כך חשובה כרגע פה בארץ וכשיתאפשר יוכלו לנסוע לחו”ל גם אם זה באמצע התקופה ולהמשיך שם את המחקר.”

“מי שלא מספיק טוב לצאת לפוסט דוק בחו”ל לא יוכל לקבל את המלגה. גם לא אלה שלא התכוונו מלכתחילה לצאת מטעמי נוחות או סיבות אחרות. לפיכך אחד מתנאי הסף הוא מכתב מהמנחה המיועד שיסביר את הצורך שלו. גם המוסד שבו יתבצע הפוסט דוקוטרט צריך לשלם דמי רצינות בגובה חצי מהמלגה (75 אלף שקלים). איננו מעוניינים לתמוך כספית בחוקרים ישראלים, לשם כך הם יכולים להתחרות על תקציבים בקרן הלאומית למדע. העלות של פוסט דוק בארץ ידועה, ואנחנו רוצים לתמוך כספית במטרה זו.” אומר פרופ’ שגב.
לדברי נשיאת האקדמיה פרופ’ נילי כהן “התוכנית תכשיר חוקרים ישראלים מצטיינים ותהיה מנוף לחיזוק המחקר המדעי של מדינת ישראל. ברור לנו כי מדובר במצוקה קשה של מדענים צעירים רבים והאקדמיה הלאומית למדעים והאקדמיה הצעירה הישראלית ממשיכות לבחון דרכים לסייע לחוקרים הנמצאים בשלב קריטי זה של הקריירה שלהם בתקופה מורכבת זו”.

לקול הקורא באתר האקדמיה הלאומית למדעים

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. מספיק לחלק כספים. עם כל הכבוד, יש דברים בוערים יותר מדוקטורט. לא מצדיק שהכסף מהכיס שלי ילך לאנשים שיעלו על מטוס בהזדמנות הראשונה שתהיה להם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן