סיקור מקיף

יוסאקו מאזאווה, אוצר אמנות יפני יהיה האסטרונאוט הפרטי הראשון שיטוס סביב הירח

כך הודיע נשיא SpaceX אילון מאסק באירוע שהתקיים במשרדי החברה בקליפורניה לפני ימים אחדים. לדבריו, הסכום שישלם מאזאווה (אותו לא פירט) יסייע בפיתוח החללית החדשה BFR  Big Falcon Rocket שביום מן הימים עשויה להסיע אסטרונאוטים למאדים ואף מעבר לו בסיוע מתקני אספקה בדרך

Big Falcon Rocket - משגר משולב עם חללית שמפחת חברת SpaceX ועליו יטוס המיליארדר היפני יוסאקו מאזאווה למסלול סביב הירח. איור: SpaceX
Big Falcon Rocket – משגר משולב עם חללית שמפחת חברת SpaceX ועליו יטוס המיליארדר היפני יוסאקו מאזאווה למסלול סביב הירח. איור: SpaceX

מאז הודעתו של אילון מאסק על התוספת האחרונה למשפחת טילי SpaceX בספטמבר 2016 , הציבור הרחב וקהילת החלל ממתינים לעדכונים על התקדמותה. "Big Falcon Rocket" (PFR), כלי השיגור המסיבי הוא מרכיב מרכזי בתוכניתו של מאסק לפיתוח שירותי תיירות בחלל למסלול סביב כדור הארץ ולירח. זה יהיה גם הכלי שיאפשר למאסק לממש את חזונו של שליחת אסטרונאוטים ומתיישבים למאדים.

 

לפני מספר חודשים הודיע מאסק כי BFR יהיה מוכן לביצוע שיגור למסלול סביב כדור הארץ בשנת 2020. במסיבת עיתונאים שהתקיימה ביום שני, 17 בספטמבר במשרדי SpaceX בקליפורניה הודיע מאסק כי מיליאדר יפני, בשם יוסאקו מאזאווה שהוא גם אוצר אמנות ידוע, יהיה התייר הראשון שיטוס למסלול סביב הירח.

למעשה הסכום שישלם מאזאווה יאפשר לממן את פיתוח החללית ושיגורה בשנת 2023. המשימה תארך כשבוע ותכלול שיגור במשגר ה-BFR, הקפת הירח במרחק של כ-200 ק"מ מפני הקרקע שלו וחזרה לכדור הארץ.

אילון מאסק ויוסאקו מאזאווה, מתוך טוויטר.
אילון מאסק ויוסאקו מאזאווה, מתוך טוויטר.

זו הפעם השנייה שמאסק הציע תכנית לשלוח אנשים לירח. ב – 27 בפברואר 2017  הודיע מאסק במסיבת עיתונאים בכף קנוורל כי SpaceX תשגר שני אסטרונאוטים פרטיים להקפת הירח על סיפון חללית הדרגון המאויישת – המפותחת לצורך העלאת נוסעים עבור נאס"א לתחנת החלל הבין-לאומית. משימה זו היתה אמורה להשתמש במשגר פלקון כבד ששוגר בהצלחה כמה שבועות קודם לכן.

מאז ביטל מאסק את המשימה הזו לטובת פיתוח BFR ושיגורו למשימה לירח. לדברי מאזאווה מאסק הציע לו לקחת עימו אמנים למסע הירחי ולהפוך את הטיסה כולה לפרויקט אמנות תחת ההאשטג #dearMoon. בין הנוסעים ישתתפו במאי קולנוע, צייר, רקדן, סופר, מוזיקאי, מעצב אופנה, פסל, צלם ומוזיקאי.

אתר #dearMoon , שנפתח באקבות ההודעה, מציג סרטון המתייחס לעתיד חקר החלל המסחרי ומציע תובנות לגבי תקוותיו של מאזאווה למשימה הקרובה.

 

 

"מאזאווה יזמין את אמנים שיייצגו את כדור הארץ במסעו לירח . הם יתארו את הרגשתם כשיראו את הירח, כאשר הם רואים את כדור הארץ במלואו. היצירות שלהם בהחלט יהפכו למורשת של המין האנושי. פרויקט אמנותי מלא השראה, גלובלי ואוניברסלי עומד להתחיל ". אמר מאסק.

 

במהלך האירוע הציג מאסק פרטים מעודכנים על טיל ה – BFR, אשר יחליף את Falcon 9 ו – Falcon Heavy ביום מן הימים. כפי שהשם מרמז בבירור, ה – BFR יהיה המשגר החזק ביותר שנ[וצרה אי פעם. בדומה לפלקון 9 , פלקון Heavy וקפסולת הדרגון, ה – BFR מיועד לשימוש רב פעמי.

 

אבל שלא כמו ה – Falcon 9 או Falcon Heavy , ה – BFR הוא מערכת אחת, המורכבת מטיל משגר ומיחידת חלל גדולה (BFS). המאיץ ויחידת החלל יגיעו לגובה של 118 מטרים ויהיו מסוגלים לשאת 100 טונות מטען למסלול סביב כדור הארץ. ואולם מאסק מדגיש כי אם החללית תתודלק במסלול סביב כדור הארץ היא תוכל גם להגיע למאדים ומעבר לכך.

"מבחינה טכנית נוכל לקחת 100 טון כל הדרך למאדים ולבנות בסיס אספקה במסלול סביבו שיקל עלינו לאחר מכן להגיע לחגורת האסטרואידים ולירחי צדק. לפיכך BFR נועד לשמש מערכת תחבורה בין פלנאטרית, ולהגיע מכדור הארץ לכל מקום במערכת השמש באמצעות מחסני האספקה והתדלוק לאורך הדרך."

גובהה של החללית עצמה יהיה 55 מטרים, ונפחה כאלף מ"ק בתנאי אוויר מדוחס. לחללית יהיו גם סנפירים שיסייעו לה לשלוט על מנועי ה – Raptor במגוון רחב של צפיפויות אטמוספריות ומהירויות.

ל-BFR יהיו כריות נחיתה עם שבעה מנועי Raptor שיבטיחו כי אפשר יהיה להשתמש בה לשימוש חוזר ולבצע נסיעות מרובות בין כדור הארץ וגופים אחרים במערכת השמש.

 

אבל אולי החלק החשוב ביותר בכנס היתה התייחסותו של מאסק למטרת ה-BFR. לדבריו, "ה – BFR חיוני לחזון של SpaceX שהאנושות תהפוך למינים רב פלנטריים – לא רק לשם הישרדות, אלא גם כדי להבטיח עתיד טוב יותר."

האסטרונאוט סקוט קלי ששהה שנה בתחנת החלל במקביל לאחיו התאום מארק שנשאר בכדור הארץ בירך את מאזאווה , הציע להצטרף אליו לטיסה וכתב: "אומנם יש תמיד אלה שהביעו ספק לגבי התכניות השאפתניות שלו ובפרט לוח הזמנים שלו. מאסק הוכיח שוב ושוב כי הוא מסוגל לגרום לדברים לקרות (גם אם לפעמים צריך לשנות את הצירי זמן). אני בטוח שאני לא לבד כשאני אומר שאני מקווה שמאסק והחברה שהוא הקים יקדמו את טכנולוגית הטילאות ואת הפיכת האנושות למין חללי ולא רק קרקעי."

 לידיעה בנושא ב-UNIVERSE TODAY

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן