סיקור מקיף

תופעת האל-ניניו אחראית למזג האוויר הקיצוני

ככל שכדור הארץ מתחמם, תופעת אל-ניניו תחזור על עצמה לעיתים קרובות יותר.

חיים כהן

גשמים עזים גרמו לשטפונות בצפון-מזרח הודו (למעלה), בשעה שאזורים אחרים במדינה סובלים מגלי חום קשים ובצורת (למטה)

שירות "הארץ"

מדענים סבורים, כי מזג האוויר הקיצוני ברחבי העולם נגרם בגלל תופעת מזג האוויר המכונה "אל-ניניו" – כך מדווח הבי-בי-סי. בימים האחרונים נהרגו לפחות 150 בני אדם בסופות שהשתוללו ברחבי אירופה ובאסיה. לעומת זאת, בכמה אזורים בארה"ב ובדרום מזרח אסיה שוררות הבצורות הקשות ביותר מזה שנים.

תופעת אל-ניניו, הנגרמת מהתחממות מי האוקיינוס השקט המזרחי, משפיעה על הרוחות והגשמים ברחבי העולם. כאשר אירעה תופעה זו בפעם האחרונה, לפני ארבע שנים, זרעו השטפונות ותנאי הבצורת הקשים הרס בכמה מדינות מתפתחות בדרום אמריקה, באפריקה ובמזרח אסיה.

אירופה – בשבוע האחרון היכו גשמים עזים ברחבי אירופה והפריעו את חופשת הקיץ של רבים מהתושבים. בחוף הים השחור של רוסיה נהרגו עד כה יותר מ-58 בני אדם ו-1,500 בני אדם פונו מבתיהם בעקבות הצפות. שבעה בני אדם נהרגו ברומניה, בולגריה וצ'כיה, בעקבות הצפות ברחבי מרכז ומזרח אירופה.

אוסטריה סובלת מההצפות החמורות ביותר זה מאה שנה. בבריטניה פונו אנשים מבתיהם שהוצפו, לאורך החוף הצפון מזרחי באנגליה. באי קאפרי שקעו בתים ומרכז קניות בבוץ בעקבות הגשמים העזים. בקאטלוניה שבספרד ובאיים הבליארים היכו גשמים עזים.

אסיה – מדענים מזהירים כי מה שקורה בהודו הוא לעיתים הקדמה לתנאי מזג האוויר במקומות אחרים. בהודו שוררים כעת תנאים קיצוניים – בכמה חלקים של המדינה היו גלי חום קשים ובצורת, בעוד שבחלקים אחרים במדינה היכו גשמים עזים. 700 בני אדם נהרגו במקומות מוכי הגשמים, ומיליונים נותרו חסרי בית ברחבי מזרח הודו, נפאל ובנגלדש.

גם חלקים אחרים באסיה הושפעו מתנאי מזג האוויר. בימים האחרונים גרמו גשמים עזים לשטפונות והצפות ולמותם של 70 בני אדם בסין.

צפון ודרום קוריאה הושפעו גם הן מתנאי מזג האוויר. בדרום קוריאה נהרגו 14 בני אדם. בווייטנאם שוררת הבצורת הקשה ביותר מזה 27 שנה – רק %25 מיבול האורז השנתי נקלט בהצלחה ובכמה מקומות הצליחו לשתול רק %3 ממנו. לעומת זאת, בכמה חלקים בצפון המדינה ישנן הצפות.

ארה"ב – 26 מדינות סובלות מהבצורת החריפה ביותר זה 50 שנה. ההערכה היא כי יבול החיטה במדינות אלה יהיה הנמוך ביותר זה 30 שנה. בנוסף, שריפות שהתחוללו בצפון- מערב ארה"ב כילו 18.4 מיליון דונם של יערות. לדברי מדענים, ככל שכדור הארץ מתחמם, תופעת אל-ניניו תחזור על עצמה לעיתים קרובות יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן