סיקור מקיף

"דבק אלקטרוני" חדש עבור מוליכים למחצה זולים יותר

מוליכים למחצה משמשים כחומר הנבחר עבור התקנים אלקטרוניים ואופטיים מגוונים תודות למאפייניהם הפיסיקליים. הדבק האלקטרוני שפותח בארה"ב יאפשר קידום התחום במער לננוטכנולוגיה

ננו גבישים. צילום: אוניברסיטת שיקאגו
ננו גבישים. צילום: אוניברסיטת שיקאגו

חוקרים מאוניברסיטת שיקאגו ומהמעבדה הלאומית ב- Lawrence Berkeley פיתחו "דבק אלקטרוני" שיוכל לזרז את ההתקדמות של טכנולוגיות מבוססות-מוליכים למחצה, בכללן: תאי-שמש והתקנים תרמו-אלקטרוניים הממירים, בהתאמה, אור שמש וחום-פסולת לאנרגיה חשמלית שימושית.

מוליכים למחצה משמשים כחומר הנבחר עבור התקנים אלקטרוניים ואופטיים מגוונים תודות למאפייניהם הפיסיקליים. תאי-שמש מסחריים, מעבדי מחשבים ושאר טכנולוגיות של מוליכים למחצה משתמשים לרוב בגבישים מוליכים למחצה גדולים יחסית. אולם, גודל זה תורם להגברת עלותם ולמניעת שימושם ביישומים לקנה-מידה גדול, כגון קולטי אנרגית-שמש בגגות הבתים.

לשם יישומים שכאלו, מהנדסים רואים אפשריות מבטיחות בננו-גבישים של מוליכים למחצה, שלעיתים גודלם מאות אחדות של אטומים בלבד. ננו-גבישים יכולים להיות מיוצרים בקנה-מידה גדול בקלות יחסית ויכולים לשמש בהכנת התקנים המיוצרים ע"י הדפסת הזרקה ותהליכים מבוססי-תמיסות אחרים. אולם, עדיין נותרת בעיה – הגבישים לא מסוגלים לנייד ביעילות את המטען החשמלי שלהם מאחד לשני בשל הימצאותן על-פני השטח של ליגנדות – פרודות אורגניות נפחיות מבודדות ה"מכסות" את ננו-הגבישים.

"הדבק האלקטרוני" שפותח במעבדתו של החוקר Dmitri Talapin באוניברסיטת שיקאגו פותר את בעיית הליגנדות. צוות המחקר מתאר בכתב-העת היוקרתי Science כיצד החלפת הפרודות האורגניות המבודדות בפרודות אי-אורגניות חדישות מגבירה באופן ניכר את הצימוד האלקטרוני בין ננו-הגבישים.

הידיעה מאוניברסיטת שיקאגו

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן