סיקור מקיף

החשמל של תש"פ

על פי ההתחייבויות של מדינת ישראל, בשנה הבאה נשב על המרפסת ונפיק 10 אחוזים מהחשמל שלנו ממקורות מתחדשים. האם אנחנו קרובים לעמוד ביעד הזה וכמה הוא רחוק מהמצב במדינות אחרות בעולם?

רחלי ווקס, זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

אנרגיית השמש - מקור אנרגיה ירוק ובלתי נדלה. מתוך ויקיפדיה
אנרגיית השמש – מקור אנרגיה ירוק ובלתי נדלה. מתוך ויקיפדיה

אתם שומעים את זה? זו שנת 2020, שמתקרבת אלינו בצעדי ענק. לפי הלו"ז של מדינת ישראל, יש כמה דברים שנצטרך להספיק עד אז: להקים ממשלה (בתקווה שהפעם זה יצליח), לחגוג את כל חגי תשרי (בתקווה שלא נעלה במשקל יותר מדי) – וגם לעמוד ביעד שאליו ישראל התחייבה בעקבות הסכם פריז, שלפיו עד 2020 10 אחוזים מהחשמל בישראל יופק ממקורות מתחדשים, ולא מדלקי מאובנים מזהמים. עם זאת, נראה שאת 2020 נתחיל לפני שנגיע ליעד הנכסף – זאת אף על פי שבמדינות אחרות עשרות אחוזים מהחשמל כבר מיוצרים מאנרגיות מתחדשות.

ברחבי העולם, ייצור החשמל ממקורות מתחדשים הולך ומתגבר. לפי דו"ח חדש של האו"ם ובית הספר לכלכלה וניהול בפרנקפורט, הפקת האנרגיה המתחדשת בעולם גדלה פי ארבעה בעשור האחרון. ספציפית, ייצור האנרגיה הסולארית גדל פי 26 (!). כיום, כ-26 אחוז מהחשמל בעולם מגיע ממקורות מתחדשים, מה שחוסך כשני ג'יגה טון של פליטות פחמן דו-חמצני בשנה וכך מסייע רבות למלחמה בשינוי האקלים. בין המדינות המובילות בעולם בייצור אנרגיה מתחדשת ממקורות שונים נמצאות איסלנד (קרוב ל-100 אחוז), קוסטה ריקה (כמעט 99 אחוז), נורבגיה (98 אחוז) ואורוגוואי (98 אחוז).

ומה המצב בישראל? אפשר היה לצפות שבארץ שטופת השמש שלנו יהיה ייצור נרחב של אנרגיה סולארית, אבל לצערנו לא זה המצב. על פי היעדים שקבעה הממשלה, עד 2014 ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת היה אמור לעמוד על 5 אחוזים, אבל המספר האמיתי היה אז רחוק מזה: אחוז וחצי בלבד. המצב השתפר מעט מאז, אבל עדיין לא מספיק: על פי רשות החשמל, עד סוף 2019 צפויה כמות החשמל שמיוצר מאנרגיות מתחדשות בישראל להגיע לכ7- אחוזים – כשהיעד שנקבע, כאמור, הוא 10 אחוזים. היעד ל-2030, אגב, הוא ייצור של לפחות 17 אחוז מהחשמל ממקורות מתחדשים.

החשמל של שוורצנגר

דוגמה אופטימית יותר להשקעה באנרגיות מתחדשות מגיעה מקליפורניה, שכלכלתה היא הגדולה ביותר מבין מדינות ארצות הברית והחמישית בגודלה בעולם, ושבה כ-34 אחוז מהחשמל מופק ממקורות מתחדשים. "במחוז סן דייגו והסביבה כמעט 50 אחוז מהאנרגיה היא מתחדשת", מתגאה סקוט אנדרס, מנהל מרכז היוזמות לאנרגיה ומדיניות (Energy and Policy Initiatives Center) באוניברסיטת סן דייגו. "על פי החוק בקליפורניה, היעד הוא להגיע ל-60 אחוז אנרגיות מתחדשות עד 2030 ול-100 אחוז עד 2045". לדבריו, המקור המתחדש העיקרי בקליפורניה הוא אנרגיה סולארית. "יש לנו כל כך הרבה אנרגיה סולארית, שמסופקת על ידי חוות סולאריות גדולות ופאנלים על גגות, שבשעות מסוימות של השנה יש לנו יותר מדי אנרגיה מתחדשת ואנחנו צריכים להיפטר ממנה".

"המצב כאן מרשים, אם היו שואלים אותי לפני 20 שנה לא הייתי אומר שנגיע כל כך רחוק היום", אומר אנדרס. לדבריו, היקף האנרגיות המתחדשות בקליפורניה גדל בראש ובראשונה בזכות צעדי מדיניות, בעיקר כאלה שננקטו על ידי מושל המדינה לשעבר, ארנולד שוורצנגר. "זה לא היה קורה בגלל כוחות השוק בלבד", הוא אומר.

מחיר האנרגיה

גם בישראל ניתן למצוא כמה דוגמאות מעודדות לשימוש באנרגיה סולארית. כך למשל, 75 אחוז מצריכת החשמל ביום באילת ובסביבתה מיוצר כיום מאנרגיה מתחדשת. זאת באמצעות תשעה שדות סולאריים באילת ובערבה (שדה נוסף נבנה כיום בשדה התעופה רמון הסמוך ובתמנע) ומאות גגות סולאריים במוסדות ציבור ובבתים פרטיים. על פי עיריית אילת, המטרה היא להגיע למצב שבו אנרגיה סולארית תספק 100 אחוז מצריכת החשמל בעיר.

עם זאת, כאמור, הרוב המכריע של החשמל בישראל עדיין מופק ממקורות מזהמים ובראשם גז טבעי ופחם. לדברי ד"ר שחר דולב, מנהל המחקר בפורום הישראלי לאנרגיה, הסיבה העיקרית לכך היא – כרגיל – כסף. "התפיסה בקרב מקבלי ההחלטות, שאפשר לקבל אותה ואפשר להתווכח אתה, היא שבתור מדינה קטנה עדיף לנו לחכות, לתת למדינות אחרות להשקיע כסף ולשבור את הראש איך להשתמש בטכנולוגיות האלה, וכשהעלויות ירדו מספיק והביצועים יעלו ניכנס למשחק ונשקיע את הכסף".

 

במדינות אחרות, לעומת זאת, היתה השקעה משמעותית באנרגיה מתחדשת. על פי הדו"ח החדש, בעשור האחרון סין השקיעה 758 מיליארד דולר בתחום, האיחוד האירופי 698 מיליארד דולר, ארה"ב השקיעה 356 מיליארד דולר ויפן 202 מיליארד דולר. אנדרס לא מסתיר את העובדה שההשקעה הכספית הנרחבת בנושא בקליפורניה השפיעה על כיסי התושבים. "מחירי החשמל בסן דייגו הם מהגבוהים בארה"ב", הוא אומר. "כלומר, לדברים האלה יש מחיר. המלחמה בשינוי האקלים עולה כסף, אבל השאלה היא: בהשוואה למה? אם לא נעבור לחשמל מתחדש יהיה לזה מחיר, והוא עלול להיות הרבה יותר גבוה. למען עתיד מדינת קליפורניה, למען כולם, אנחנו חייבים להחיל את צעדי המדיניות האלה".

החדשות הטובות הן שכבר היום עלויות האנרגיה הסולארית נמוכות בהרבה מאשר בעבר. "המחירים יורדים בצורה חסרת תקדים", אומר דולב. "הגענו למצב שבו התקנת פאנל סולארי זולה יותר מחשמל מתחנת כוח שפועלת על דלקי מאובנים (פחם וגז). בהתאם לכך, בשנתיים האחרונות אנחנו רואים שינוי משמעותי מאוד בהתייחסות של רשות החשמל בישראל לנושא".

פאנלים על כל גג

עם זאת, המחיר הוא לא הקושי היחיד. לצורך הקמת שדות סולאריים, שהחשמל שמופק בהם זול משמעותית לצרכן מזה שמופק באמצעות פאנלים על גגות בתים פרטיים (9 אגורות לקילוואט-שעה לעומת 48 אגורות, בזכות יתרון הגודל של השדות), יש צורך בשטח רב. בישראל הקטנה קשה למצוא לכך קרקע פנויה. "אין לנו שטחים חסרי שימוש", אומר דולב. "השטחים הנרחבים שיש לנו כבר מתפקדים כשטחי אימון של צה"ל, כשמורות טבע או כשדות חקלאיים".

בעיה נוספת טמונה בכך שרוב השדות הסולאריים ממוקמים, באופן טבעי, בנגב ובערבה, ולכן יש צורך להוביל את רוב החשמל שמיוצר בהם צפונה, אל שאר חלקי הארץ. "רשת החשמל הארצית נבנתה בהנחה שבאזור הנגב חיים יחסית מעט אנשים", מסביר דולב. "עכשיו פתאום מייצרים כמויות אסטרונומיות של חשמל בנגב, מערכת ההולכה לא בנויה לזה". כיום רשת ההולכה עוברת שדרוג במטרה להתמודד עם הבעיה, אך הוא יימשך עוד מספר שנים. "זה עולה הרבה כסף ולוקח הרבה זמן, ועד אז יש 'פקק' ביציאה מהנגב צפונה", אומר דולב.

אז איך אפשר בכל זאת להגדיל את היקף השימוש באנרגיות מתחדשות בישראל? "הגישה שלנו, בפורום הישראלי לאנרגיה, היא שצריך להציב פאנלים סולאריים על כמה שיותר גגות, למרות המחיר", אומר דולב. "מעבר לכך, כל בניין חדש צריך לכלול פאנלים סולאריים, או לפחות הכנה לפאנלים, על הגגות ובעדיפות גם על הקירות. התקנת פאנלים בזמן הבנייה עולה כמעט כמו התקנה בשדה".

"בנוסף, צריך להציב פאנלים סולאריים על כל שטח פנוי: מגרשי חנייה מקורים, קירויים של שבילי הליכה וכבישים, מטמנות ועוד", אומר דולב.

דרך נוספת להגביר את השימוש באנרגיה הסולארית היא השקעה במערכות שיאגרו אותה לטווחים קצרים וארוכים, על מנת שניתן יהיה להשתמש בה גם בלילה ובחורף. כיום מערכות אלה עדיין יקרות יחסית, אבל מחיריהן הולכים וצונחים – ובכל מקרה, דולב סבור שהכסף לא צריך לעצור אותנו. "בתור אומת הסטרטאפ והחדשנות אנחנו יכולים לפרוץ את הדרך", הוא אומר. "אם יהיה פה שוק פורה ותוסס של אנרגיה מתחדשת ופתרונות אגירה יקומו סטרטאפים ישראליים שיוכלו להוביל את המגמה הזאת בעולם".

עד שזה יקרה, כולנו יכולים להפחית את פליטות גזי החממה שלנו כבר היום, על ידי חסכון בסיסי בחשמל. "מדובר בצעדים פשוטים, כמו לכוון את המזגן לטמפרטורה המומלצת בהתאם לעונת השנה או ל לכבות את התאורה ואת המיזוג כשאנחנו לא נמצאים בחדרים", מסכם דולב.

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה: משרד האנרגיה מקדם ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, זאת כחלק מהחלטת הממשלה להפחתת שימוש בפחם לייצור חשמל ובהתאם להתחייבות המדינה בהסכם פאריז. על פי התוכנית של משרד האנרגיה ורשות החשמל, צפויה ישראל לעמוד ביעד ביניים של 10 אחוזים ייצור מאנרגיה מתחדשת עד 2020.

הכתבה הוכנה על ידי "זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה".

עוד בנושא באתר הידען:

14 תגובות

 1. הבעיה היא חוסר תאום בין מישרדי הממשלה ויד מכוונת בעלת סמכויות ביצוע ואכיפה,למשל למה לא מאשרים לבעלי הסכמי חכירה מהמינהל לבנות מערכות סולריות על הקרקע.
  מדוע ועדות התיכנון לא מאפשרות הקמת מערכות על קרקע בבעלות פרטית טבו.
  זמן קבלת היתר לפרויקט אנרגיה מיתחדשת 5 עד 10 שנים.
  מדינה של שרים ופקידים קטנים חסרי אופק ומעוף אשר חונקים את היזמים והמשקיעים הפרטים ודואגים לרווחתם…

 2. כאשר בקליפורניה יגיעו ל 100% יצור ממקורות מתחדשים האם יהיו פחות שרפות ?
  בהודו יש מיליונים שמבשלים את הארוחות שלהם משרפת זרדים עצים ומדורות –
  הפערים בין יחידים קהילות ומדינות הם בעיה יותר כאובה מאחוז לצד זה או אחר –

 3. ניסיתי,אבל הטימטום של חב' חשמל,רשות החשמל ומשרד האנרגיה עולה על ההההכל,
  יש לי 150 מר' של גג רציתי לייצר חשמל ובמקביל לקבל הצללה,התשובה לא ולא!!!!
  להצללה יש יתרונות בזה שהיא טובה ליהודי היושב מתחתיה אבל מה פתאום לגרום ליהודי חיים טובים? יש להקשות ולא לאפשר( בוגרי סדנאות הרישעות של מדינת היהודים),
  כמו כן אני מציע לכולם לא לרוץ!!! חב' אפולו פאוור ( ישראלית), פיתחה פנלים פוטו וולטאים גמישים אשר יוזילו את ההתקנה ויהיו קלים לניקוי.

 4. שמח לומר כי תרמתי להפחתת הזיהום התקנתי מערכת סולארית על גג ביתי ואף המלצתי לחבר להתקין על בית העסק.
  רק אנחנו נפיץ את הבשורה.
  אנרפוינט עשו אצלי עבודה נהדרת ממליץ

 5. כמו במקרים אחרים בהקמת מיזמים חשובים
  כך גם כאן המעצורים העיקריים הם הבירוקרטיה
  שבה הרשויות בארץ נמצאות במקום ״מכובד״ ,
  בירוקרטיה בשילוב עם תאגידי-ענק כמו :
  חברות הדלק והגאז , חברת-חשמל
  ועוד ועוד גופים בעלי-ענין שחזקים דיים
  כדי לטרפד , לעצור ולחבל בכל יוזמה מבורכת…

 6. אם היו מכניסים בחשבון את כמות החשמל שנחסכה בזכות שימוש הדודים שמש, זה היה נראה אחרת.

 7. נצילות פנלים PV היא רק 15% אולי 18%. חשמל אי אפשר לאגור אבל צריך להוליך לצרכנים רחוקים.
  פנלים של דודי שמש יכולים לחמם מים בנצילות של כ-60%.
  כדאי ע"כ להשתמש באנרגית השמש להתפלה ישירה של מים אותם אפשר לאגור להשקייה בלילה. בבנייה של מפעלי התפלה סולריים נוכל להשיג נצילות המרת אנרגיה ליחידת שטח פי שלוש לפחות מאשר פנלים PV בלבד. לחקלאות אין מים ושטחי הגידול מצטמצמים ע"ח יבוא תוצרת. המים צדרשים בייחוד בדרום היכן שקירון השמש אופטימלי.

 8. מי ישכנע את הרשות המקומית לפתור אותי מארנונה עבור קירוי החנייה והפרגולה בחצר.
  אחרת כדאיות ההשקעה בספק גדול.

 9. אבסורד כשמדינת ישראל בימים אלו מקדמת באובססיביות יתרה הקמת תחנות כח נדלקים מאובנים בסדר גודל גדול מאוד ומאות מטרים מאסורים מאוכלסים וצפופים.
  חייבים לעצור את המחדל כי הטכנולוגיה קיימת לפני שיהיה עובדה בשטח!
  https://www.facebook.com/pages/story/reader/?page_story_id=171870983458852

 10. מדינת ישראל אחת המדינות המפותחות בעולם. הפתרון לאנרגיה נקיה שלא תתפוס מקום כל מבנה ציבורי שייבנו הגג יהיה סולארי גם מדרכות יהיו מקורות גם צל וגם אנרגיה

 11. רוב השטחים הפתוחים בישראל רחוקים מהמרכז, ואחרים מוגבלים בהיקפם ויקרים. לכן הפתרון הנכון והמתבקש הוא על גגות וקירות מבנים הזמינים ומחוברים לרשת ללא השקעה נוספת בפיתוחה. ממשלת חלם וחכמיה לא רואה את נושא האנרגיה ממטר.

 12. כנראה שהדרך היחידה לעודד את הממשלה לעודד את הנושא היא אם הציבור ילחץ עליה כי לבד לא יעשו שם כלום

 13. חשוב לציין, הזוכה האחרון במכרז חשדה סולארי היה במחיר של 14.5 אגורות לקילוואט, עלות ייצור החשמל בתחנת מחזור משולב,הדור החדש, שעדין בהקמה, 27 אגורות לקילוואט, ניתן להגיע בארץ ל25 אחוז אנרגיה סולרית ללא צורל באגירה. אז למה זה לא קורה? לכאורה המניע הכלכלי היה צריך להספיק, בעולם אגב הגיעו כבר ל5 אגורות לקילוואוט, חסכון של מליארדים בלי קשר לאיכות הסביבה, למה זה לא קורה? רמז, אף פאנל סולרי לא מממן חשפניות ליאיר נתניהו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן