סיקור מקיף

יו"ר ועדת המשנה לפיקוח על יישום החלטות פריז: ישראל לא תעמוד בהתחיבויותיה להפחתת פליטות

חברת הכנסת יעל כהן פארן סיכמה את הישיבה "שמענו שהתכנית הקודמת לא הייתה מביאה אותנו לעמידה ביעדים גם לו הייתה מיושמת עד סופה. אנחנו היום כבר מתעכבים בקביעת תוכנית פעולה להשגת יעדי הפחתה.

תחנת הכוח באשקלון. צילום: shutterstock
תחנת הכוח באשקלון. צילום: shutterstock

ועדת המשנה לאנרגיות מתחדשות ופיקוח על יישום החלטות ועידת פריז בראשותה של ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) התכנסה ביום רביעי. על סדר היום היה מעקב אחר החלטות הממשלה על הפחתת גזי חממה – באמצעות כלים טכנולוגיים. בישיבה השתתף ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) ונציגים מהמשרד להגנת הסביבה, משרד ראש הממשלה, משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, מנהלת לקידום תחליפי נפט, משרד האוצר, משרד החוץ, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, מומחים מהאקדמיה, ור"ה, המועצה הישראלית לבניה ירוקה, איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל, הפורום הישראלי לאנרגיה, ארגונים ועמותות לשמירה על הסביבה ומוזמנים נוספים.

חברת הכנסת יעל כהן פארן פתחה את הישיבה ואמרה "הניסיון העולמי להתמודד עם בעית אפקט החממה ושינויי אקלים עלה מדרגה בשנה האחרונה ביחס לניסיונות הקודמים והעמיד באופן היסטוריה הסכם מחייב הכולל התחייבות כספית גדולה מאד בינלאומית ליישום ההחלטות. מדינת ישראל התחייבה בעבר הלא רחוק במס' החלטות ממשלה על יעדי הפחתה עם מס' תוכניות, התוכנית המרכזית הוקפאה, בוטלה וכיום אנחנו נמצאים בהליך גיבושה של תוכנית חדשה שאנחנו נברר עוד מעט מה מצבה. אני אבקש להבין היום מה ניתן ללמוד ומה נלמד מהתכנית שהייתה, בגיבוש התכנית החדשה ואיך ניתן ליצר תכנית טובה יותר בהקדם האפשרי.
בנקודה זו אני שמחה לבשר שבחודש הבא ביום כדור הארץ ב-22 באפריל יחתום השר להגנת הסביבה כנציג הממשלה באו"ם על הסכם פריז. זה יהפוך את היעדים שהציבה ישראל למחייבים"

מספר רב של גורמים חשובים העוסקים במחויבות של ישראל, כחלק מהקהילה העולמית, לעמוד ביעדי הפחתת פליטות גזי החממה השתתפו בכינוס הוועדה. מביניהם, הגב' הילה ביניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה אשר מסרה "בנייה ירוקה מהווה מרכיב מרכזי ביכולת של ישראל לעמוד ביעדים של הפחתת פליטות גזי חממה ובהערכות לשינויי האקלים כפי שמגולם בין היתר בהחלטת הממשלה שעדיין לא מיושמת בפועל. עלינו לראות במרכיב זה הזדמנות חד פעמית לא רק לעמוד ביעדים שהצבנו לעצמנו, אלא גם לייצר כאן סביבת חיים בריאה ואיכותית יותר. הדרך לעשות זאת היא ברורה – על הממשלה לקדם את התקן לבנייה ירוקה בצורה יותר רחבת היקף מהקיים ולהטמיעה בכל הבנייה החדשה הקיימת, בדגש על הבנייה הציבורית, לרבות חברות ממשלתיות, משרדי ממשלה, במוסדות חינוך ובדיור לציבור הרחב."

נציג ארגון מגמה ירוקה מסר "מגמה ירוקה מברכת על כינוס הועדה באופן תדיר. ח"כ יעל כהן פארן יחד עם ארגוני החברה האזרחית מפעילים את מלוא כובד המשקל על מנת להסיר את החסמים המונעים קידום אנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית בישראל. לצערנו משרד האנרגיה והעומד בראשו ח"כ יובל שטייניץ מונעים מישראל להתקדם למשק אנרגיה חכם ויעיל וגוזרים עלינו תעשיית פחם ונפט מזהמים. כולנו תקווה שבעזרת הועדה בראשות ח"כ פארן נוכל לקדם כלי מדיניות יעילים על מנת לעזור ליזמים, למשק ולמדינה להתקדם לאנרגיה מתחדשת תוך התייעלות אנרגטית מקסימלית."

חברת הכנסת יעל כהן פארן סיכמה את הישיבה "שמענו שהתכנית הקודמת לא הייתה מביאה אותנו לעמידה ביעדים גם לו הייתה מיושמת עד סופה. אנחנו היום כבר מתעכבים בקביעת תוכנית פעולה להשגת יעדי הפחתה. אני קוראת מכאן לרשות החשמל, לשר האוצר ולשר האנרגיה לתת רוח גבית לקידום גיבוש תכנית ישימה ליעדים משמעותיים. חלק רב מהכשל מצוי באי הכנסה של אמצעי יישום ובקרה אחר התכנית שתקבע. אני אפנה לראש הממשלה כדי להציב את התכנית במעלה סדר העדיפות שלו ולדאוג למעקב אחר יישום התכנית כשתקבע וליצירת מנגנונים לפתרון קונפליקטים בין משרדיים. היעדים שנקבעו נמוכים ומה שמגדיר את התכנית השאפתנית כשאפתנית זה הצבת מחיר לפחמן ואני קוראת למשרד האוצר לתמחר את פליטות הפחמן כך שכלים נוספים להפחתת הפליטות יהפכו לכדאיים כלכלית.
התעשיה לא צריכה להיות נגד התכניות הללו, זה חשוב להתיעלות שלהם ואני קוראת להתאחדות התעשיינים ולמשרד הכלכלה, הנושא אינו נושא של "הירוקים". אני מבינה שההקפאה וביטול התכנית הקודמת שבמהלכה פגעה בכם, אבל אני מצפה מכם להיות כוח מניע בתהליך. ראינו שעולם ההשקעות הבינלאומי מוביל להפחתת צריכה אנרגטית ותעשיינים ישראליים שרוצים לייצא צריכים לקחת את זה בחשבון את המגמה העולמית. לא יתכן שאנחנו נסוגים בהחלטות שלנו ומקלים בדרישות"

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן