סיקור מקיף

מד תאוצה ננומטרי, עדשה בגודל פיקסל אחד ורובוטים שיטפסו על קירות

אלו חלק מהיישומים שתיאר המדען הראשי של אלביט, ד"ר עמי דוברת בכנס ננו-ישראל, בו נבחרה אלביט מערכות לחברת הננו-טכנולוגיה המובילה בישראל

מצלמת החלל ג'ופיטר של אלביט מערכות. תמונת יח"צ
מצלמת החלל ג'ופיטר של אלביט מערכות. תמונת יח"צ

אלביט מערכות הוכתרה כ"חברת הננו-טכנולוגיה המובילה בישראל", בזכות פעילות החברה בפיתוח טכנולוגי ובקידום התחום. ד"ר ארווין גוטלמכר-טל, מדענית בכירה באלביט מערכות, קיבלה, בשם החברה, את אות ההוקרה מידי מר אבי חסון, המדען הראשי של משרד התעשייה המסחר והתעסוקה (תמ"ת), בטקס שנערך במהלך כנס "ננו-ישראל 2012" אשר התקיים לאחרונה. בנוסף לאלביט זכתה בתואר גם חברת קולפלנט.

ועדת הפרס ציינה לשבח את פעילותה של חברת אלביט מערכות לקידום תחום הננו-טכנולוגיה שמתבצעת תוך בניית קשרים הדוקים עם האקדמיה, ואת צוות המובילים באלביט מערכות, בראשות ארז שרייבר, נחמן לוינגר ואחרים, על הישגיהם פורצי הדרך בפיתוח אמצעים לאגירת אנרגיה על ידי שימוש בטכנולוגית הננו.

ועדת הפרס ציינה לשבח גם את יוזמת החברה להקים מרכז הנדסי לננו-טכנולוגיה אשר מטרתו להבשיל תוצאות של מחקרים אקדמיים לכדי ישום תעשייתי במוצרי אלביט. המרכז – "ננוביט" – אשר הוקם לאחרונה, מובל על ידי חיים רוסו, סמנכ"ל בכיר בחברה למצוינות הנדסית וטכנולוגית.

כנס "ננו-ישראל 2012" נערך בשיתוף INNI – מיזם הננו-טכנולוגיה הלאומי הישראלי ומרכזי הננו-טכנולוגיה באוניברסיטאות השונות ונתמך על ידי משרד התמ"ת ומשרד החוץ.

בהרצאה שנשא בכנס ננו-ישראל תיאר ד"ר עמי דוברת, מנהל המו"פ ברפאל את התכונות הייחודיות של הננוטכנולוגיה, ולאחר מכן את היישומים הצבאיים האפשריים
לדבריו, הממדים הקטנים מאפשרים מהירות וצפיפות פונקציונלית גבוהה (ננו אלקטרוניקה, מעבדה על שבב), פיתוח רכיבים וחיישנים קטנים וקלים (אבק חכם – סנסורים שמשדרים, מיקרו רובוטים – זבוב על הקיר, אבק שאתה מפזר ומשדר וניתן לגלות כל מי שהולך או זז), רגישות גבוהה (חיישנים, ננו סיבים) ופני שטח ייחודיים המאפשרים תופעות כגון תופעת הלוטוס.

לרכיבים הננומטריים שטח פנים גדול מאוד. בקנה מידה ז מורגשות תופעות קוונטיות כגון נקודות קוונטיות פלוראסצנטיות יעילות מההיבט האופטי.

כמו כן מאפשרת הננו טכנולוגיה מבנים מולקלולריים חדשים, וכך ניתן ליצור חומרים חדשים כגון ננו שפופרות חזקות במיוחד, ננו סיבים וננו חומרים מרוכבים.

דוברת תיאר מחקר משותף יחד עם יעל חנין מאוניבריסטת תל אביב לבניית מד תאוצה בגודל ננו שפופרת אחת בתוך התקן MEMS לשימוש בטילים. מקום נוסף בו יימצאו רכיבים ננומטריים הוא בבגדים לחייל שיהיו גם בליסטיים וגם מבודדים רעש ובנוסף, ישולבו בהם חומרי רפואה, שומרים על טמפרטורה

עוד יישום מעניין יהיה להסוואה וחומרים בולעי מכ"ם – חמקנות, עדשות קטנות, כך שכל עדשה תצלם פיקסל אחד, חומרים ליגלוי אדים של חומרי נפץ. ובאשר לרובוטים אלו יהיו מסוגלים לטפס על קיר כמו לטאות, ולסייע לחיילי לעבור מכשולים. יישום נוסף הוא שיפור חומרי נפץ.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. סוף סוף הוספתם את האופצייה המתבקשת כל כך של הגדלת התמונה בלחיצה !!

    חבל שזה לקח כל כך הרבה זמן, אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן