סיקור מקיף

חתלתולה אלוהית מסעירה את המצרים

ד"ר רפי ונטורה מהחוג לארכיאולוגיה מספר על מקדש בן אלפיים שנה שהוקדש לאלה-חתולה המצרית בסטט שהתגלה במהלך חפירות באלכסנדריה. המקדש הוקם בתקופת שושלת תלמי ההלניסטית * הפולחן בו הוקדש לאלה הקדמונית בסטט (Bastet), שצורתה כשל חתולה.

האלה החתולה שהתגלתה במקדש מצרי
האלה החתולה שהתגלתה במקדש מצרי
ד"ר רפי ונטורה מהחוג לארכיאולוגיה מספר על מקדש בן אלפיים שנה שהוקדש לאלה-חתולה המצרית בסטט שהתגלה במהלך חפירות באלכסנדריה. המקדש הוקם בתקופת שושלת תלמי ההלניסטית, ששלטה במצרים במשך 300 שנה בעקבות כיבושי אלכסנדר הגדול. מספר גדול של פסלי חתול שנמצא במבנה העצום, גובהו כ-60 מ`, מלמד שהפולחן הוקדש לאלה הקדמונית בסטט (Bastet), שצורתה כשל חתולה.

האגיפטולוג ד"ר רפי וונטורה, מספר כי המצרים הקדמונים האמינו שבסטט היא אלה לביאה, קרובה של אל השמש רע, אך ההלניסטים שהגיעו למצרים כבר הביאו עימם השפעות דתיות זרות. כך הפכה בסטט לאלה-חתולה המזוהה עם הירח, כנראה בהשפעת ארטמיס, אלת הציד היוונית. הממצאים החדשים מאמתים את הטענה שלפיה בית תלמי המשיך בפולחן העתיק של סגידה לאלים בצורת בעלי חיים.

ד"ר ונטורה מספר כי הפולחן לאלה עלה בחייהם של אלפי חתולים: "בסטט הייתה מוכרת עוד לפני ההלניסטים, אך בתקופתם היה נהוג לחנוט ולקבור חתולים באלפים כמחווה לאלה הנערצת. וכי איזו מתנה טובה יותר אפשר לתת לאלה שצורתה חתולה מאשר חתול? תעשייה שלמה של הכנת חתולים החלה להתפתח במצרים, וכשאחד המאמינים היה מגיע להתפלל, היו נותנים לו חתול מיוחד שהכינו לטכס ההקרבה. כך הוקמו בתי קברות עצומים בגודלם לאלפי חתולים שנחנטו במהלך הפולחן. עד היום זהו הסיוט הגדול ביותר של ארכיאולוגים שמגיעים לחפור במצרים: במקום למצוא מקדשים עתיקים, הם מוצאים עוד בית קברות לחתולים".

מוחמד עבד-אלמקסוד, הארכיאולוג המצרי שעמד בראש המשלחת, אמר ל-BBC כי ייתכן שהתגלית היא סימן ראשון לחשיפת הרובע המלכותי של אלכסנדריה, שהריסותיו קבורות מתחת לעיר המודרנית ומציתות את דמיונם של החוקרים במשך שנים רבות.

ד"ר ונטורה מסביר כי אלכסנדריה הפכה בשנים האחרונות ליעד מועדף על הארכיאולוגים ומשלחות רבות מגיעות כדי לחקור את העיר העתיקה ששקעה אל תוך הים: "אחת התעלומות הגדולות ביותר קשורה לקברו של אלכסנדר מוקדון, שהקים את העיר בשנת 334 לפנה"ס. מעריכים שהוא נקבר באזור, אך קברו מעולם לא התגלה והארכיאולוגים חולמים שיום אחד יצליחו למצוא אותו".

המקדש, שהתגלה בשכונת קום-אל-דקה שבעיר, היה שייך ככל הנראה למלכה ברניקה השנייה, רעייתו של תלמי השלישי ששלט במצרים במאה ה-3 לפני הספירה. סופן של שושלת תלמי והשליטה ההלניסטית על מצרים הגיע בתקופתה של המלכה המפורסמת קליאופטרה, המלכה ההלניסטית האחרונה ששלטה באזור לפני שהפך לפרובינציה רומאית.

3 תגובות

  1. ליאיר: מוזר לי לתלות את השם "רעי" ו"רעואל" בשפה המצרית כאשר יש לך בעברית שורש "רע" (בצירי) במשמעות חבר, ובארמית "רעוא" במשמעות של רצון, ארמית שפה יותר קרובה לעברית מאשר מצרית, למיטב ידיעתי. קשה לי לחשוב על שמות בתורה שנשמעים "לא שמיים"(במלעיל, כמובן). אגב, השם "רעי" נפוץ בתנ"ך? למיטב זכרוני הוא לא מצוי הרבה. אחד מגיבורי דוד (וזה כבר ממש רחוק מיציאת מצרים…) רעואל, אם כבר, אבל גם הוא ממש לא נפוץ בתנ"ך.

  2. ראשית,כל הכבוד לאתר משובח זה.

    קראתי הכתבה והופתעתי שאין התיחסות (חומרי הבניה, סגנון אמנותי, וכדומה..) ליצירת האמנות המופלאה הזו, שלרגע הייתי בטוח שנוצרה רק אתמול.

    נדמה לי שהרבה פסלים בני זמנינו מוריקים מקנאה למראה האלגנטי המושלם , לבחירת צבעי הקישוט ההולמים,לבחירת החומר,לפרופורציות,וזה נוצר לפני למעלה מאלפיים שנה!

    אם קיים תיאור "אלוהי" לחתולה מן הסתם זה הפסל.

  3. אל השמש היה רע ולא רה (בפסקה צמודה לתמונה). מהשם רע בא אולי השם העברי המצוי בתנך רעי, ואןלי גם רעואל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן