סיקור מקיף

תיירות סביבתית בת-קיימא

בתחילת נובמבר 2014 הושקה על־ידי ״ארגון התיירות העולמי של האו"ם (United Nations World Tourism Organization (UNWTO תכנית לעידוד התיירות בת-הקיימא, תיירות שלא תפגע בסביבה אלא תעזור לה.

תיירת רוכבת על גמל במרוקו. צילום: shutterstock
תיירת רוכבת על גמל במרוקו. צילום: shutterstock

בתחילת נובמבר 2014 הושקה על־ידי ״ארגון התיירות העולמי של האו"ם (United Nations World Tourism Organization (UNWTO תכנית לעידוד התיירות בת-הקיימא, תיירות שלא תפגע בסביבה אלא תעזור לה.

התיירות היא אחד הענפים שגדלים במהירות ומהווה כיום כמעט 10% מהמחזור הכספי העולמי, עוסקים בה כ-10% מהעובדים שמייצרים כ-6% מהיצוא העולמי.

התכנית שתהווה ״חוד חנית״ בעשר השנים הבאות ומבוססת על דגמים של ייצור וצריכה הוצגה בלונדון ב״שוק הנסיעות העולמי״. המובילות אמורות להיות מרוקו, צרפת וקוריאה הדרומית שתקבלנה תמיכה מהגוף הסביבתי של האו"ם (יונ"פ) – ( UN Environment Programme (UNEP).
מנהל יונ"פ, אכים שטיינר (Achim Steiner), אמר כי ״יזמה זאת מיועדת לכוון את תעשיית התיירות לדרך בת-קיימא, כזו שתיתן תשובות לאתגרי היום, כלומר תאמץ ותעודד כלכלה ירוקה שתתבסס על עניין ולא על הון״.

על־פי ההערכה, בשנת 2030 יהיו כל שנה כ-1.8 מיליארד תיירים בארצות זרות. אם לא תנוהל התיירות באופן בר-קיימא היא תגרום לדלדול משאבי טבע ולפגיעה בהספקת מים, במגוון המינים, באיכות קרקעות, על פי ההערכות תורמת תעשיית התיירות כ-5% מפליטת הפחמן הדו־חמצני העולמית.

הגידול בתיירות יגרום להגברת הלחץ על הסביבה הטבעית ועל חיות הבר. ללא ניהול והגנה כמו גם השקעה בהפיכת התעשייה לירוקה, יסבלו ויפגעו מערכות סביבתיות ואלפי מינים.

על־פי דו"ח של יונ"פ מ-2011 אם תימשך המגמה של ״עסקים כרגיל״ עד 2050 יגרום גידול התיירות לעליה של 150% בצריכת אנרגיה, לגידול של 130% בפליטות גזי חממה, לגידול של 150% בצריכת מים ולגידול של 250% בייצור ובסילוק אשפה.
לכן על חברות התיירות המובילות לעשות את המרב כדי למזער את הפגיעה הסביבתית שגידול התיירות תגרום. כבר היום מבקרים באיי הגלפגוס ובפלאו משלמים מס מיוחד (לפעמים נקרא ״מס ירוק״) שנועד לתמיכה בפעילויות שימור ופיתוח בר-קיימא.

שלש הארצות המובילות (מרוקו, צרפת וקוריאה הדרומית) כבר נוקטות בצעדים לקידום תיירות בת־קיימא. צרפת שנחשבת ליעד המוביל בתיירות עם כ-85 מיליון תיירים בשנה מכירה בצורך לפעילות בת-קיימא כדי לשמר את המורשת והסביבה. מרוקו מקווה להפיק תועלת משימור הקיים ומהיתרון הטבעי והתרבותי. ממשלת קוריאה הדרומית שילבה עקרונות פעילות בת-קיימא במדיניות התיירות.

בוועידת ריו (2012) נוסדה התכנית שקיבלה את הכינוי ״ 10YFP" ושמהווה בסיס לפיתוח בר-קיימא של תעשיות רבות ומתווה כיוון עבור פיתוח שיתרום למיתון העוני בעולם. התכנית החדשה של יונ"פ אמורה להוסיף נדבך ולחזק את 10YFP.

אוסיף רק כי מזה שנים מספר מכירות ממשלות וגופים באפריקה בצורך החיוני של תיירות סביבתית והתנהלותן של שמורות רבות (בעיקר באפריקה הדרומית) מבוססת על צרכי השימור ושיתוף המקומיים בפעילות וברווחים.
ועל כך כבר כתבתי בעבר בהקשר של שמורת האוקוונגו.

בארץ יש ״תכונה חיובית״ שיש לקוות כי בקרוב תהפוך לתיירות סביבתית שאינה פוגעת בסביבה הטבעית, תיירות שתורמת לשימור הסביבה, תיירות בת-קיימא. מותר לנו ללמוד גם מארצות אפריקניות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן