סיקור מקיף

שמירת טבע כלכלית

ביצועה של מפת דרכים להגנה על 30% משטח כדור-הארץ עד 2030 תביא לרווח כלכלי של 455 מיליארד דולרים כל שנה, לכן חייבות הממשלות לנקוט במדיניות של שימור

עדרי בעלי חיים באפריקה. צילום: COLOMBO NICOLA/Shutterstock
עדרי בעלי חיים באפריקה. צילום: COLOMBO NICOLA/Shutterstock

על פי טיוטת דוח של הפורום העולמי לכלכלה, שימור שטחים נרחבים יהווה הזדמנות כלכלית בעיקר למדינות מתפתחות כמו למשל מדינות אפריקה. על פי הפורום אובדן צורות-חיים מהמגוון הביולוגי בים או ביבשה מהווה איום על הכלכלה העולמית, לכן הופצה הטיוטה של "מפת הדרכים של המגוון-הביולוגי" שפורסמה ב 2020 שקוראת להגדיל את שטחי השימור מ 17% קיימים ל 30% עד 2030. אם הדבר יתבצע הוא יביא לרווח כלכלי של 455 מיליארד דולרים כל שנה.

מול מי שטוענים כי במימוש היזמה יש סיכון כלכלי מביאים עורכי הטיוטה כדוגמא את יערות אפריקה וטוענים כי ליערות באפריקה תפקיד חיוני כמקור למזון ותרופות עבור אוכלוסיות נרחבות ביבשת. למרות שבאפריקה יש שטחים מוגנים רבים הפגיעה ביערות מהווה דוגמא למתח שבין שימור והגנה לבין ייצור ופיתוח.

אחת הדוגמאות לאופן שבו כלכלה מתפתחת תלויה בטבע היא הצורה בה דייגים משלימים הכנסה ע"י עיסוק בתיירות, כן ללא ההגנה על הטבע הימי תיפגע פרנסתם גם מהדייג וגם מהתיירות, וללא הגנה על הטבע רב הסיכון לפגיעה גם בבריאותם של הדייגים.

לדברי כותבי הטיוטה: "לאפריקה הון טבעי רב ועצום שבניהול נכון ישפר את תנאי החיים של אוכלוסיות מקומיות, של מדינות ביבשת ובהמשך ושל אוכלוסיות רבות בעולם". כך למשל גדולה החשיבות לשמירה על שטח היערות המשווניים השני בגודלו בעולם, יערות אגן הקונגו שהם סופחי פחמן חשובים ויותר מכך מהווים מערכת סביבתית חשובה שחיוני לשמרה. כך גם בתי גידול מגוונים ועשירים בהם מתברכת היבשת ושאותם חשוב לטפח ולשמר.

במסגרת המאבק בCOVID-19 יש חשיבות לקידום השימור ובכך גם להבטיח יצירת מקומות עבודה והבטחת פרנסה ובריאות לאוכלוסיות הכפריות שגובלות בשטחים שמורים, שכן למרות ההגבלות שבעקבות המגיפה הצפי הוא כי עד 2030 יוכפל מספר התיירים באפריקה כאשר 80% מהם יהיו תיירים שבאים כדי לשהות בטבע ולצפות בחיות-בר.

יוצרי מפת הדרכים קוראים לממשלות אפריקה לזהות שטחים לשימור ולקבוע לוח זמנים לישום השמירה. בניגוד לנטיה להפנות תקציבים ולסבסד פעולות שיפגעו בטבע יש צורך לעודד ולספק תמריצים כדי שהמגזר הפרטי ישקיע בשמירה על הטבע.

כמו ביבשה כך גם בימים ובאוקיאנוסים, יצירת אזורים מוגנים תשפר את בריאות המערכות המימיות ותאפשר גידול בכמות הדגים מה שיועיל לדייגים, ישפר את הספקת המזון לאוכלוסיות חופיות ושוב יהווה תמריץ לפיתוח תיירות-טבע.

סיבות נוספות לשמירה על יערות אפריקה היא חשיבותם כמקור למזון, לתרופות וכציוני-דרך תרבותיים ומסורתיים. הגנה על יערות תמנע תפוצה של מחלות שמקורן בבעלי חיים ע"י הגבלת החשיפה של אנשים לחיות-בר.

המגוון הביולוגי של אפריקה מתדרדר בגלל ביעור יערות,שבחלקו מונע מהצורך בחומר בעירה לבישול ותאורה, לכן במקביל וכדי ליעל את פעילות השימור יש צורך בהכנסת אמצעים חלופיים לבישול ותאורה כאשר האמצעי היעיל ביותר שניתן ליישמו מיידית הוא מערכות לניצול אור השמש.

"יש צורך חיוני לשקף את הערך האמיתי של הטבע. כאשר מחליטים על מדיניות חיוני והכרחי הצורך להתחשב בערך הכלכלי, התרבותי, המסורתי והמוסרי של הטבע כדי שתוצאות ההחלטות תהיינה בנות-קיימא ויתיישבו עם צרכי הסביבה הטבעית והדורות העתידיים".

במקום אחר הוזכרה העובדה כי במשך דורות רבים מותגה אפריקה כיבשת השחורה, ייחודה, יופיה וחשיבותה של אפריקה מצדיק ומחייב שינוי.
ראוי לקרוא לה "יבשת-שמירת-הטבע". כמי שטייל, שהה, עבד ולמד בחלקים מהיבשת ולמד לאהוב אותה אני תומך בכל לב בשינוי המבורך.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן