סיקור מקיף

רעש אדמה בעוצמה 8.8 פגע בצ'ילה. עדכונים

בחצות נרשם בהוואי גל צונאמי חלש יחסית – בגובה מטר אחד. כוננות צונאמי בסין, הפיליפנים ומזרח רוסיה *  נמשיך ונעדכן ידיעה זו ככל שיידרש

05:30 – יום א', 28.2.2010

גלי הצונאמי שהתפשטו באוקיאנוס השקט לאחר הרעידה החזקה בצ'ילה אתמול, היו חלשים מהצפוי ולא גרמו לנזקים. כוננות הוכרזה בכל חופי האוקיאנוס – צפון ודרום אמריקה, סיביר, יפן, מזרח אסיה, אוסטרליה וניו זילנד. כ-12 שעות לאחר הרעש הגיעו הגלים להוואי ואולם במפרץ חילו שבאי הגדול – הפונה לכיוון ממנו הגיע הגל, לא נפגעו לאחר שהגל היה רק בגובה מטר אחד.

ובתוך כך מדווחים מצ'ילה על נזקים חמורים מהרעש, ובין היתר כ-300 הרוגים.

23:00

מיקום רעידת האדמה בצ'ילה. 27 בפברואר 2010. איור: השירות הגיאולוגי של ארה"ב USGS
מיקום רעידת האדמה בצ'ילה. 27 בפברואר 2010. איור: השירות הגיאולוגי של ארה"ב USGS
רעידת אדמה בעוצמה חזקה מאוד 8.8 בסולם ריכטר (כלומר חזקה פי 300 מהרעש שהחריב את האיטי לפני כחודש) פגעה הבוקר במרכז פרו.

מהשירות הגיאולוגי של ארה"ב נמסר כי מוקד הרעש היה בגבול שבין לוח נאסקה ובין הלוח של דרום אמריקה. שני הלוחות הלו זזים זה לעומת זה בכ-80 מילימטרים לשנה. הרעש התרחש בקו שבר בין שני הלוחות כאשר לוח נאסקה נופל למטה ומתייצב מתחת הלוח הדרום אמריקני.

החוף של צ'ילה ידע רעידות אדמה גדולות מאוד. מאז 1973 התרחשו במקום 13 רעידות אדמה בעוצמה של מעל 7 בסולם ריכטר. הרעש שפגע היום (27 בפברואר) התרחש כ-230 קילומטרים מצפון לאיזור שבו התרחשה רעידת אדמה בעוצמה 9.5 בסולם ריכטר במאי 1960, ואשר היתה רעידת האדמה החזקה ביותר שנרשמה ב-200 השנים האחרונות.

גם אז לווה הרעש בצונאמי שגרם למותם של כ-200 בני אדם ביפן, הוואי והפיליפינים.

היום מדווחים מצ'ילה על כ-130 הרוגים ואולם ההערכה היא שהמספר יעלה, אי אפשר להתכונן לרעידת אדמה בעוצמה כזו, אך המספר הנמוך יחסית למספר הנפגעים ברעש שפגע לפני כחודשים בהאיטי וגרם למותם של כ-200,000 בני אדם, מקורו בכך שבכל זאת הבניה בצ'ילה חזקה יותר.

אזעקת צונאמי בהוואי

באיי הוואי הופעלה היום (שש בערב שעון ישראל) אזעקת צונאמי, כאשר גל צונאמי עצום עושה את דרכו על פני האוקיאנוס השקט. שעתיים מאוחר יותר צפוי הגל להגיע לניו זילנד וכעבור שעה נוספת לאוסטרליה. החשש הוא שגובה הגל יגיע ל-2.5 מטרים, כלומר קומה אחת לפחות.

בכמה איים באוקיאנוס השקט הורתה המשטרה לפנות עשרות אלפי דיירים מהחופים. באיים אחרים הורו השלטונות לאזרחים לעלות לקומות גבוהות ולנעול את הבתים.

שלא כמו במקרי צונאמי אחרים, היו לשלטונות בהוואי מספיק שעות כדי להכין את הפינוי. בנוסף, פונו כל היאכטות והספינות במרינות בהוואי. נמל התעופה ההבינלאומי של הילו הסמוך לחוף נסגר. בהונולולו השתרכו תורים ליד סופרמרקטים של אזרחים שביקשו לאגור מזון מים וסוללות חשמל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן