סיקור מקיף

רעידת אדמה של 8.3 בקרבת סמואה, אזהרת צונאמי

עליה של כ-1.5 מטרים בגובה פני הים נרשמו באפיה, בירת סמואה ובפאגו פאגו שבסמואה האמריקנית. נכון לשעות הבוקר (ד') מדובר על כמאה הרוגים.

מפת איזור הרעש. מתוך אתר השירות הגיאולוגי האמריקני
מפת איזור הרעש. מתוך אתר השירות הגיאולוגי האמריקני

30/9/09 עדכון 08:00  נכון לעכשיו מדובר על כשישים הרוגים בסמואה ועוד כשלושים בסמואה האמריקנית. הבוקר הוצאה אזהרת צונאמי נוספת.

29/9/09 עדכון שעה 21:00

רעידת אדמה חזקה פגעה בקרבת איי סמואה באוקיאננוס השקט, שהעלתה גם חשש לצונאמי בחופי מספר איים באוקיאנוס השקט.

מרכז ההתרעה לצונאמי באוקיאנוס השקט מעריך את עוצמת רעידת האדמה ב-8.3 בסולם ריכטר, ולא 7.9 כפי שקבע קודם לכן השירות הגיאולוגי האמריקני. עליות של כ-1.5 מטרים בגובה פני הים נרשמו באפיה, בירתל סמואה ובפאגו פאגו שבסמואה האמריקנית. לא דווח על נפגעים, אך בניינים הוצפו באיזורי החוף.

רעידת האדמה התרחשה בשעה 17:48 שעון גריניץ' (19:48 שעון ישראל) בעומק של 33 ק"מ ובמרחק כ-190 ק"מ מאפיה.

לפי הנתונים הראשוניים הידועים כעת, עלול להיווצר צונאמי בעל פוטנציאל הרס של איזורים מרוחקים מהמרכז. תחנת הטלוויזיה פראנס 24 מדווחת כי אזהרת הצונאמי המיידי תקפה לטווח של אלף קילומטרים ממוקד הרעש – בעיקר באיי סמואה, ניו זילנד טונגה ופיג'י. בקשה להגברת הערנות נמסרה גם בהוואי ובגיניאה החדשה, ובמידה קטנה יותר גם בחוף המערבי של ארה"ב. כזכור בדצמבר 2004 פגעו גלי צונאמי כתוצאה מרעידת אדמה חזקה באינדונזיה, בכל חופי האוקיאנוס ההודי מאינדונזיה ותאילנד שבמזרח ועד סומליה במערב ובדרך גם פגעו בחופים רבים בהודו ובסרי לנקה. רעידת האדמה הנוכחית חלשה בהרבה מזו של 2004, ולכן לא חוששים להתפשטות נרחבת.
בסמואה האמריקנית, שהיא טריטוריה של ארה"ב לכל דבר, אוכלוסיה של כ-250 אלף תושבים.

באותו נושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן