מתייבשים?

הכותרות בתקשורת זועקות ״הצפון מתייבש״, חקלאים כורתים מטעים ונמנעים מזריעת שדות, נחלים מזרזפים והכנרת מצטמצמת. יותר ויותר מסתבר כי הצפון ה״גשום״ מתיבש והופך למדברי. האם אלו חדשות? לא ולא!

הכנרת. צילום: Daniel Weber.
הכנרת. צילום: Daniel Weber.

אקולוגים, קלימטולוגים, גאוגרפים וכל מי שעיניים בראשו מזהירים מזה שנים אחדות כי סביבתנו הופכת ליותר יובשנית והמדבר מתפשט וכובש שטחים שהיו פוריים ולחים.

ישראל הכינה עצמה לחוסר המים ע׳י הקמת תחנות התפלה שמספקות מים בעיקר לצרכי שתיה, טיהור ביוב והפנית המים לחקלאות ותעשייה, שנותנים פתרונות לחלקים גדולים במרכז ובדרום הארץ. מיזמי חקלאות וייעור בדרום יוצרים תמונה כאילו התגברנו על המדבור ולא היא שכן התמונה ה״ירוקה״ יוצרת רושם שגוי. אין ספק כי ההתחממות העולמית ושינויי האקלים משפיעים עלינו באופן קיצוני וחריף.

אז מה אפשר לעשות? קטונתי מלפתור את בעיות המדבור וההתיבשות ובכל זאת: יש צורך בהקמה מיידית של מתקן התפלת המים בצפון. גם אם הקמתו תהווה פגיעה בתושבים באזור ובסביבה, איסוף ואגירת מי שטפונות באזורים מיושבים ועירוניים שזורמים לים-התיכון והזרמתם לצפון חיוני! כך גם אגירת מי ביוב מטוהרים מגוש דן והזרמתם צפונה, במקום הזרמת לים.

יש תכנית להזרמת מים מהים התיכון למזרח שהוגשה לשלטונות. התכנית הוגשה בכוונה לתגבר את הזרימה בירדן הדרומי וכך למתן את גסיסת ים-המלח. הגשמת התכנית תאפשר אספקה של מים מותפלים גם לחקלאי הצפון. כמובן שלשם הגשמת תכנית זאת יש צורך בהסרת התמיכה מהמיזם ההזוי שניתן לו השם היומרני ״מובל השלום״, שעל עלותו ותועלתו כתבתי רבות (ראו: 1, 2, 3, 4).

יש צורך להתגבר על יוזמות הזויות של פוליטיקאים, שכן היום מאחר ויוזמי ״מובל השלום״ כבר לא איתנו ניתן וצריך לנטשו ולאפשר  הזרמת מי ים-תיכון מזרחה. ההזרמה תאפשר אספקת מים לצפון, לכנרת ולירדן.

שוב ושוב מסתבר כי כדי לעשות דברים כהלכה יש צורך להתגבר על יוזמות של פוליטיקאים וליישם רעיונות של בעלי מקצוע …

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. בממשל הנוכחי שלנו אני ספקן. למרות ששטייניץ ביקר היום בכנרת.
    אני מסכים לכל מילה. ניתן להפריח את הארץ גם ללא הגשם.

    עוד נקודה: להערכת המדענים הטמפרטורה בישראל תעלה ל 52 מעלות והיא צבועה באדום במפת האו"ם לעתיד: un inhabittable. וזה מדאיג אותי מאד. מלבד המלחמות שתהיינה באיזור, לא נוכל לגור מחוץ למתחמים סגורים. את החיזוי הזה הוציא ארגון האו"ם.

  2. וגם אם יצילו את מקורות המים העיקרים, מה יהיה על הנחלים והצמחיה? ברור שהמצב קטסטרופלי וגם אם יופחתו פליטות גזי החממה המצב עדיין ילך ויחמיר בכל העולם. מה בדבר "קירור" האטמוספירה על ידי תחמוצות גפרית, מישהו שמבין טוב ממני יכול לחדד?

  3. יש אפשרות להזרים מים מותפלים בהיקף 300 מלמ"ק בשנה לתחילת הירדן (צפונית לאגם החולה) ובכך להגדיל את ספיקתו של הירדן לכנרת מ 500 ל 800 מלמ"ק בשנה. כמות זו תקזז את כמות המים הנפלטים לאטמוספרה (וכמו שאנחנו רואים בשנים האחרונות כמעט ולא חוזרים בצורת גשם) ותאפשר לאורך זמן מילוי של הכנרת ואולי אפילו שחרור מים לירדן הדרומי ולים המלח. המתווה של הזרמת המים דווקא לתחילת הירדן יאפשר את שיקום החולה שתסנן את החומרים האורגניים שמגיעים היום לכנרת ומאפשרים את פריחת האצות ובמקביל הזרימה של המים המותפלים בתוואי הזה תעשיר אותם במינרלים מהקרקע שחסרים בהם כשהם יוצאים ממתקן ההתפלה. עלות שנתית של כמות כזו של מים מותפלים בתעריף של 2 שקל לקוב היא 600 מיליון שקל בשנה סכום שהממשלה תוכל לממן בקלות מתוך תקציב של 376 מיליארד שקל ובהתחשב בכך שמדובר על שיקום הכנרת ובעתיד אולי גם ים המלח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן