סיקור מקיף

הדרוזים מהווים "שמורת טבע גנטית"

הדרוזים של היום מייצגים צאצאים של שושלות של אנשים שחיו והתפתחו במזרח הקרוב במשך עשרות אלפי שנים. כך עולה ממחקר משותף של חוקרים מהטכניון וביה"ח רמב"ם

שייח דרוזי מפקיעין. מתוך ויקיפדיה
שייח דרוזי מפקיעין. מתוך ויקיפדיה

הדרוזים של היום מייצגים צאצאים של שושלות של אנשים שחיו והתפתחו במזרח הקרוב במשך עשרות אלפי שנים. כך העלה מחקר מקיף שערכו חוקרי הטכניון ורמב"ם.

אוכלוסיית הדרוזים בהיקף של כמיליון נפשות, מתגוררת בצפון ישראל, בסוריה, בלבנון ובירדן, עם הסטוריה מסתורית ודת בת אלף שנים שהינה דת מונותיאיסטית מאוד, אך מלבד זאת לוטה בחשאיות.

בגיליון האחרון של כתב העת המדעי PLoSONE מדווח על קבוצת מחקר בראשותו של פרופסור קרל סקורצקי מהפקולטה לרפואה ומכון המחקר על שם רפפורט, המשמש כסגן המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה.

קבוצת הגנטיקאים, הכוללת את ד"ר לירן שלוש וד"ר דורון בהר, עם סטודנטים נוספים ושותפים לעבודה ממעבדתו של פרופ' סקורצקי ומעבדות אחרות בעולם, חשפה כמה מן הסודות הללו. על סמך חקר סמני ה-DNA במקטעי-הגנום המסמנים ייחוס מצד האם (DNA של המיטוכונדריה) וייחוס מצד האב (כרומוזום Y), גילה צוות המחקר כי למרות אלף שנות אנדוגמיה (נישואין בתוך הקהילה), באוכלוסייה הדרוזית ניתן עדיין לצפות את הגוון המקורי בשושלות היוחסין משני הצדדים (אב ואם). השונות הזאת אף הקדימה את ה"הכרזה" הרשמית של הדת הדרוזית בעשרות אלפי שנים.

באמצעות שיטת דגימה ייחודית הצליחו החוקרים להראות יותר מ-150 שושלות יוחסין הוריים כאלה – מספר גבוה ביותר יחסית לאוכלוסייה קטנה, מלוכדת ותחומה גיאוגרפית. מפתיעה אף יותר התגלית שממספר המוטציות המבדילות כל שושלת מחברתה עולה כי השושלות נפרדו זו מזו מבחינה גנטית לפני אלפי שנים – ועדיין נותרו קרובות זו לזו גיאוגרפית. הדפוס הצפוי משושלות-אב כאלה שמקורן הגנטי כה עתיק הוא פריסה גיאוגרפית רחבה. ואכן, קשרי שושלות שכנות זו לזו מצויים (בתדירות נמוכה) על פני כל כדור הארץ – אבל רק בקרב האוכלוסייה הדרוזית נותרת השונות הזו ברמות כה גבוהות באוכלוסייה כה מוגדרת ותחומה-גיאוגרפית. פירוש הדבר הוא שהשונות עצמה התפתחה בקרב אבותיהם של הדרוזים בני ימינו. החוקרים משערים לפיכך כי הדרוזים מספקים מעין 'תמונת בזק' (סנאפ-שוט) של הארכיטקטורה הגנטית של המזרח הקרוב. במילים אחרות, הדרוזים של היום מייצגים צאצאים של שושלות של אנשים שחיו והתפתחו במזרח הקרוב במשך עשרות אלפי שנים. בשעה שצאצאים רבים היגרו והתיישבו ברחבי העולם, שושלות היוחסין הראשוניות נשמרות בתדירות גבוהה באזורים הגיאוגרפיים המקוריים במזרח הקרוב. הסברים לאותה "שמורת טבע גנטית" יכולים לכלול בין היתר העדפתם של הדרוזים להתגורר באזורים הרריים מוגנים, ולשמור מרחק מיריבים פוליטיים ולאומיים.

ממצאים אלו עומדים בקנה אחד עם המסורת הדתית הדרוזית, לפיה אבותיהם של הדרוזים חיו במשך אלפי שנים, לפני ייסודה הממשי של הדת (“אל-דעוה") בשנת 1017. למחקר יש גם השלכות ציבוריות חשובות בתחומי הרפואה וחקר הרפואה, בהקשר של מחלות גנטיות. על סמך הממצא המפתיע של ריבוי שושלות הוריות ניתן להניח שייעוץ גנטי בעדה הדרוזית צריך להתבסס על בסיס משפחתי ולא כללי. יתר על כן, האוכלוסייה הדרוזית מספקת הזדמנות אידיאלית לפענוח התרומה הגנטית למצבי מחלה ספציפיים באותם מקטעים גנומיים הנבדלים בשושלות השונות שנתגלו.

16 תגובות

 1. זה מוכיח שאבותינו חיו כאן לפני הדתות המונותיאסטיות, כולל היהדות. אין שום פרדוקס. הרי היו אנשים כאן מאז ומעולם, כאברהם וצאצאיו הגיעו והתיישבו חלק אימץ את היהדות, כשישו התחיל בבשורה שלו חלק אימץ את תורתו וכאשר המוסלמים כבשו את הארץ חלק התאסלמו, היו כאן אנשים.

  כשהדת הדרוזית הופצה, חלק מהאנשים האלה ואחרים אימצו אותה. חלקם יהודים, חלקם נוצרים חלקם מוסלמים ואלוהים יודע לגבי השאר. בינתיים הפכו לדרוזים, שזה עניין דתי גרידא. אבל הגנטיקה לא משקרת.

  היא אומרת שאלה אנשים שחיו כאן במשך אלפי ופילו עשרות אלפי שנים. אז דתם לא הייתה דרוזית, אבל מה זה משנה? הם הפכו לדרוזים מאוחר יותר.

  אני בטוחה שיש מן המשותף גנטית בינינו לבים חלק מהיהודים, המוסלמים והנוצרים שחיו כאן בזמנו.

  ולתשומת לב הגזענים ששונאים כל י שאינו שייך לקבוצה שלהם, אנו היינו כאן קודם!

  זה לא אומר שאנחנו רוצים מדינה משלנו, או להרוס מדינה זו אחרת.

  רק תבינו, שאם יש לכם זכות על הארץ הזו כי הגעתם לכאן לפני 5000 שנה, אז זכותנו עוד יותר מוצדקת, כי אנו כאן מזה עשרות אלפי שנים!

  ולמדינה – או ליתר דיוק, לאחראים הגזעניים, תפסיקו לגזול את אדמותינו ואדמות אבותינו.

 2. אם אלוקים קיים ויש בורא עולם אז מוצדק שיהיה גלגול נשמות, אני חולת סרטן מגיל 7 סובלת כשאחרים בריאים ונהנים מכל רגע……….איפה אלוהים

 3. קודם כל שמחתי לראות את שמו של דר' בהר התותח , המחקר מעניין ולי חסר חומר רב אודותיו . חברים יש גלגול נשמות מאדם לאדם מישהו מת מייד ובמקום בעולם מישהו נולד , יש המון המון עובדות על כך בקרב הדרוזים פשוט לדעתי זה עניין של אמונה בלבד .

 4. חברה, לא להרחיק לכת.
  מדובר כאן במחקר מדעי שמוכיח את השתמרות מקטעים גנטיים בעידה וזה אולי אומר שהדרוזים נאמנים למשפחותיהם
  עקרונות הדת אינן מוצגות לדיון וויכוח ואין כל קשר בין הכתבה לבין גלגלול הנשמות

 5. דני:
  הרבה אנשים טוענים שאינם מאמינים בגלגול נשמות כי לא נמצאו כל עדויות לכך.
  הם פשוט אינם מוצאים את ה"עדויות" שהוצגו אמינות.
  אני, לעומת זאת, מרחיק לכת וטוען שאפשר – פחות או יותר – להוכיח (כן – להוכיח!) שגלגול נשמות לא קיים.
  אתה מוזמן לקרוא ביקורת שכתבתי אודות הספר Many Lives Many Masters בקישור הבא:
  http://www.amazon.com/review/R27MSJUJ1A01EO/ref=cm_cr_rdp_perm

 6. אבי,
  בנושא גלגול נשמות, כדאי שתקרא ספריו של החוקר האמריקאי ד"ר מייקל ניוטון שאחד מהם הוא "גורלן של נשמות" – כמיטב ידיעתי שלושת הספרים תורגמו גם לעברית.

 7. שאלה לכל החוקרים בנושא הדרוזים? למה בכל העדה הדרוזית אין כושים ושחורים "והאם זה יכול לעזור במחקר גיאוגרפית?

 8. א. בן נר:
  קרא את כל המאמר כי התשובה לטענתך בדבר גיל העדה הדרוזית נמצאת בו.

 9. שטויות במיץ. זה מאמת את העובדה שהם שבט הכולל קרובי משפחה גנטיים. זה הכל. לא גלגול נשמות ולא בטיח.
  חוץ מזה אמונת ההבל הזו של גלגול נשמות הומצאה לפני שהתגלתה הגנטיקה. לא בטוח שגם לפי המאמינים נשמה חייבת לעבור רק לקרוב משפחה גנטי של בעל ה"נשמה". יש בהודו כאלה המאמינים שבגלגול הקודם הם היו פרות, האם זה עושה אותם קרובי משפחה של הפרות?
  אגב כל בני האדם וכל בעלי החיים הם קרובים גנטית….. זו מהותה של האבולוציה אבל מכיוון שאין נשמה, אין מה שיתגלגל ביניהם.

 10. לדעתי ההיסטוריה הדרוזית הינה בת כ-
  500 (+-) 3,500 שנים. ולא 1,000
  ולא עשרות אלפים.
  נימוק: הרי ידוע כי הנביא המכונן של העדה והדת הדרוזית הוא הנביא שועייב שהוא יתרו חותן (אבי אשת) משה.
  מכאן ניתן להסיק על גילה של העדה, מאז
  ימי משה רבנו, כאמור כ- 3,500 שנים.
  אחד העקרונות הבסיסיים של העדה הדרוזית הוא נישואין בתוך העדה בלבד.
  דרוזי הוא אך ורק מי ששני הוריו דרוזים.
  שיטה זו משמרת לאורך השנים את המרכיבים הגנטיים ההתחלתיים.
  כמובן שהמגורים הנפרדים והמבודדים של הדרוזים באיזורים הררים ומרוחקים וכן היתבדלותם התרבותית, סיעו גם הם לשמירת הבידול הגנטי שלהם.

 11. לא ברור למה התכוונו המחברים: ב"עשרות אלפי שנים" , מוזר מאוד מאוד. הטענה כי הם היו קבוצה סגורה אלפי שנים עוד בטרם יצירת הדת הדרוזית – די תמוהה לטעמי.

 12. מעריב של היום ודובר שם על כך שכנראה לנו ולדרוזים מוצא משותף. אני כבר הולך לחפש בעיתון ואולי זה נכנס גם ל- nrg.

 13. בעיתונות הכללית דווח שנמצא אצל הדרוזים גם גן הכוהנים. כאן אף מלה.
  ???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן