סיקור מקיף

נפטר ד"ר מיכאל אבישי, המייסד והמנהל המדעי של הגן הבוטני בירושלים

אבישי יישם את חזונו של הבוטנאי מיכאל זוהרי והבין את הפוטנציאל המאסיבי שטמון בגן והיכולת של ישראל להציע דרכים לטיפוח צמחים מכל העולם

מיכאל ותום עמית המנכל של הגן הבוטני בירושלים. צילום יח"צ
מיכאל אבישי ותום עמית המנכל של הגן הבוטני בירושלים. צילום יח"צ

ד"ר מיכאל אבישי הלך לעולמו בתחילת השבוע היה ממייסדיי הגן הבוטני ליד הכנסת בירושלים. מיכאל היווה השראה לדורות באבולוציה, בגאולוגיה, בבוטניקה, אך יותר מכל בבן אדם שהיה, נאמר בהודעה שהוציאה הנהלת הגן הבוטני.

אבישי נולד בברלין ב- 1935 במלחמת העולם השנייה וניצל עם אמו בכפר צ'כי. לאחר המלחמה עלה ארצה ב-1948. הוא סיים את לימודיו בבית הספר והפך לגנן. לאחר מכן נכנס לאוניברסיטה העברית וסיים תואר שלישי בגידול צמחים.

לאחר שיצר חלקת צמחים ישראליים מקומיים אשר סייעו לפרופסורים בוטנים בגבעת רם, הוא התבקש על ידי מיכאל זוהרי הבוטנאי להקים גן בוטני ליד הכנסת. אבישי יישם את חזונו של זוהרי על גן והבין את הפוטנציאל המאסיבי שמיקומה של ירושלים וישראל המוצעים לטיפוח הצומח מרחבי העולם. מיכאל, שהבין את הפוטנציאל המאסיבי של העיר ירושלים ומדינת ישראל וטיפוח הצומח מרחבי העולם החליט להקים את הגן הבוטני בגבעת רם.

מיכאל עד לשבוע האחרון של חייו היה מגיע מידי יום לגנים הבוטנים בגבעת רם אותם כינה "הילד השלישי" בכדי ללמוד, לחקור ולהדריך. מיכאל תמיד ראה את התמונה הגדולה, הוא הבין את העולם הצומח דרך שינויים טקטוניים, אקלימיים.

"מיכאל חי את הגן הבוטני והיה מדריך קבוצות שהתארחו ולימד אותם על הצמחים השונים בגן, על שינוי האקלים ועל מינים נכחדים בגן הבוטני." נאמר בהודעה

"בעוד גן המאורגן על ידי קבוצות בוטניות יכול להוכיח את התפלגות הצמחים על פני כדור הארץ היום, הגן שלנו יכול לעזור להדגים כיצד הצומח בעולם התפתח על ידי הצגת צמחים בהקשר הגיאוגרפי שלהם", הוא הסביר.

תום עמית מנכל הגן הבוטני "בשבוע האחרון הלכו לעולם האבא של הספרות, האבא של החיילים הבודדים, האבא של הכדורגל בישראל והאבא של הבוטניקה בישראל. דוקטור מיכאל אבישי שהיה ממקימיי הגן הבוטני בירושלים, הגנן הראשי בגן הבוטני בגבעת רם, המדען הראשי ואף מנהל הגן הבוטני שנים רבות, הלך לעולמו כפי שחיי את חייו. הוא עבד עד לדקה האחרונה באהבה גדולה ומסירות אין קץ. ביום חמישי האחרון, הוא שמע מחדרו שאני יושב עם הגננים לפגישה החודשית שלנו, הוא עצר הכל והצטרף, הוא רצה לשמוע, רצה לספר ובעיקר היא מיכאל כמו שרק מיכאל יודע. אני מודה למיכאל על מה שיהיה עבור הגן ועל מי שהיה עבורי".

לדברי עמית, מיכאל אבישי היה אדם שקט ונינוח, מסביר פנים, חיובי ומלא באנרגיות. הוא היווה ומהווה השראה לדורות של סטודנטים, מתמחים, חוקרים בחו"ל, גננים, מתנדבים ואנשי צוות של הגן הבוטני בירושלים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. מיכאל אבישי היה מנטור בשבילי,
  רק היום נודע לי שהוא נפטר, ממש כואב,
  מיכאל היה מרצה שלי בפקולטה ואחר כך מנהל אישי שלי בגן בוטני במשך חמש שנים,
  יהיה זכרו ברוך,
  טולי טפר

 2. מיכאל הטביע בנו תלמידיו עובדיו מוקיריו את אהבת הטבע על כל גווניו לצערנו נקרא לגן עדן לטפל בעץ החיים המשפיע עלינו .
  יהי זכרו ברוך.

 3. מיכאל גילם בחייו את סוד הנעורים.
  סקרנות אין קץ, צניעות, התלהבות ואהבת הבריאות.
  בתחום העניין שלי, אלונים, מיכאל היה בר סמכה ברמה מקומית ועולמית.
  איש יקר.
  להתרשמות מהאיש היקר הזה, מוזמנים להקליק
  https://youtu.be/EEPpO3hlmzo

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן