סיקור מקיף

מחוז בפנסילווניה החליט ללמד את תאורית התכנון התבוני במקום את האבולוציה

עוד מכה למדע, ועוד מחוז ממנו לא יצאו חוקרים וביולוגים אלא מטורפים דתיים מהסוג הקיצוני הפרוטסטנטי הרואה במדע איום ומבקש לדרדר את האומה הטכנולוגית החשובה ביותר לימי הביניים.

עוד מכה למדע, ועוד מחוז ממנו לא יצאו חוקרים וביולוגים אלא מטורפים דתיים מהסוג הקיצוני הפרוטסטנטי הרואה במדע איום ומבקש לדרדר את האומה הטכנולוגית החשובה ביותר לימי הביניים.
בית ספר מחוזי בפנסילבניה החליט ביום שישי (28/11) להגן על ההחלטה להפחית מתורת האבולוציה של דארווין ולקחת הובלה בלימוד מה שהמבקרים מכנים גרסה של בריאתנות.
מחוז דובר שבדרום-מרכז פנסילבניה הוא ככל הנראה הראשון בארה”ב כולה שאישר ללמד את תאורית התכנון התבוני. כך עולה מדיווח שנמסר מהמרכז הלאומי ללימודי המדעים (NCSE).
תומכי התכנון התבוני טוענים כי המורכבות של הטבע היא כזו שלא יכול להיות שנוצרה במקרה, כפי שמחזיקה התיאוריה של דארווין, ולפיכך העולם חייו היה להיווצר בידי כוח על. יצור על זה אינו מוגדר במיוחד, אך רבים מחסידי התיאוריה שהם רובם ככולם דתיים שמרנים אומרים שמדובר באלוהים.
NCSE זו קבוצה מאוקלנד, קליפורניה, המגינה על לימוד האבולוציה בבתי הספר. דוברי הקבוצה אומרים כי אנשי מועצת החינוך של המחוז אישרו מדיניות ששונתה רק לפני חודש לאחר ויכוח שהחל לפני למעלה משנה כאשר חברי ועדת החינוך של המחוז התנגדו לספרי הביולוגיה בשל התמקדותם בדארוויניזם.
הצעד עורר מהומות במחוז, כאשר לפחות שניים מחברי ועדת החינוך התפטרו. ביום שישי האחרון, הגן המחוז על ההחלטה ואמר כי הוא מתכנן להציג עמדה מאוזנת ולא ללמד אמונות דתיות. “פקידים יוודאו שאף דעה לא תקודם וגם הדת לא תיכנס לבתי הספר” אמרו אנשי המחוז בהודעה שפרסמו באתר האינטרנט של המחוז.
“מכיוון שתיאורית דארווין היא רק תיאוריה והיא עדיין נמצאת בניסויים ככל שעדויות חדשות מתגלות” נאמר בהודעה, “קיימים פערים בתיאוריה במקומות שבהן אין עדויות.”

קרב ארוך טווח
המחנכים למדעים, בכל אופן, רואים בתכנון התבוני גרסה במסווה דק של בריאתנות, שתומכיה מאמינים כי כדור הארץ נברא בידי אלוהים כפי שמתואר בספר בראשית. “התכנון התבוני הוא בריאתנות בחליפת טוקסידו זולה”. אמר ניק מאצקה (Matzke), דובר מטעם ה-NCSE. “אם היה זה דיון משפטי הוא היה מוצא את זה מנוגד לחוקה”.
האתגור ללימוד האבולוציה באמריקה אינו חדש. נוצרים שמרנים, שמילאו תפקיד חשוב בבחירה מחדש של הנשיא בוש, לוחצים זה עשרות שנים להחזיר את הבריאתנות לבתי הספר.
לימוד הבריאתנות בבתי הספר הציבוריים בוטל בעקבות החלטת בית המשפט העליות שאמר כי הדבר מפר את הפרדת הדת מהמדינה המוגנת על ידי החוקה. למרות זאת, האמונה של האמריקנים בבריאתנות נשארה חזקה. סקר דעת קהל שנעשה לאחרונה הראה כי כמעט מחצית האמריקנים מאמינים שאלוהים יצר את בני האדם בצורתם הנוכחית, בעוד 13 אחוזים אומרים כי לאלוהים לא היה כל תפקיד בהתפתחות בני האדם.
רעיונותיו של דארווין עלו לדיון במשפט הקופים המפורסם מ-1925, שבו תבעה מדינת טנסי את המורה ג'ון תומאס סקופס בשל הפרת החוק בכך שלימד את תורת האבולוציה. אף כי סקופס הורשע ונקנס במאה דולרים, ההחלטה בוטלה על רקע טכני בבית המשפט העליון של טנסי.
בשנת 1999, דחה צוות חינוך במדינת קנזס את האבולוציה כעיקרון מדעי. היה זה נצחון קצר טווח לשמרנים הדתיים. בכל אופן המורים למדעים בקנזס חזרו ללמד אבולוציה רק לפני פחות משנתיים.

הסיפור השני

פיזיקאי מקליבלנד זכה בפרס על עבודתו למען לימוד האבולוציה
לורנס קראוס, פרופסור לפיסיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת קייס ווסטרן רזרב, זכה בפרס מהפורום על שם ג'וזף בורטון מטעם האגודה האמריקנית לפיסיקה. הפרס ניתן לו על עבודתו בהתנגדות לקבוצות המבקשות למנוע לימוד אבולוציה בבתי הספר. הוא יקבל את הפרס הכספי בשווי 3,000 דולרים במפגש השנתי של האגודה באפריל.

לידיעה השניה מקליבלנד
לידיעה הראשונה – מפנסילבניה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~15770173~~~89&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן