סיקור מקיף

פרופסור דורון אורבך וחוקר מפינלנד זכו בפרס ראש הממשלה לחדשנות בתחליפי נפט

חוקרים מישראל ומפינלנד זכו בפרס ראש הממשלה לחדשנות עולמית בתחום תחליפי נפט לתחבורה בסך מיליון דולר * זהו הפרס הכספי הגדול בעולם בתחום. מוענק לראשונה לחוקר ישראלי

פרופ' דורון אורבך. צילום: דוברות אוניברסיטת בר אילן
פרופ' דורון אורבך. צילום: דוברות אוניברסיטת בר אילן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס הכריזו היום (א'), על הזוכים בפרס ראש הממשלה ע"ש סמסון לחדשנות בתחום תחליפי נפט לתחבורה: פרופ' דורון אורבך מאוניברסיטת בר אילן  וד"ר לרס פיטר לינדפורס וצוותו מחברת NESTE בפינלנד. השניים זכו בפרס היוקרתי בסך מיליון דולר עבור פיתוח טכנולוגיות בעלות פוטנציאל לשמש כתחליף לדלקים לתחבורה. הפרס מוענק זו השנה השישית ברציפות על ידי משרד ראש הממשלה, משרד המדע והטכנולוגיה וקרן היסוד. זו הפעם הראשונה שהפרס מוענק לחוקר ישראלי, לאחר שבשנים הקודמות הוענק לחוקרים מחו"ל.

הפרס, על שם אריק ושילה סמסון, הוא הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום האנרגיה החילופית בעולם ומוענק למדענים שקידמו את הנושא משמעותית. הזוכים נבחרו מתוך  מספר רב של מועמדים שהומלצו לפרס על ידי נשיאי אוניברסיטאות ומכוני מחקר ועל ידי מנהלים בתעשיות מהעולם ומישראל. הזוכים נבחרו על ידי ועדת מומחים בין-לאומית שהגישה המלצתה לאישור חבר נאמנים בראשות פרופ' יצחק אפלויג, לשעבר נשיא הטכניון.

ד"ר לרס פיטר לינדפורס מחברת NESTE בפינלנד, זוכה פרס ראש הממשלה לחדשנות בתחליפי דלק לשנת 2018. צילום: משרד המדע
ד"ר לרס פיטר לינדפורס מחברת NESTE בפינלנד, זוכה פרס ראש הממשלה לחדשנות בתחליפי דלק לשנת 2018. צילום: משרד המדע

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "ישראל ניצבת בחזית מהפכת התחבורה החכמה בעולם. אנו מובילים פתרונות ושיתופי פעולה בין-לאומיים. מדינת ישראל הפכה למרכז ידע, מחקר, תעשיה וטכנולוגיה בתחום תחליפי הדלק והתחבורה חכמה. הענקת הפרס לחוקר ישראלי היא עדות לכך".

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס אמר היום: "הפרס מסמל את המחויבות של מדינת ישראל לקידום נושא תחליפי הנפט לתחבורה, נושא לו השפעה על מגוון היבטים של החיים שלנו כאן – כלכלה, בטחון, מדע וחברה. ישראל היא מדינה פורצת דרך בתחומים רבים ואנחנו פועלים כדי להבטיח זאת גם לדורות הבאים״.

פרופ' דורון אורבך מאוניברסיטת בר אילן, הזוכה הישראלי הראשון בהיסטוריה של פרס זה, זכה בפרס על תרומתו פורצת הדרך לפיתוח בטריות מסוג חדש, בהן בטרייה חדשנית מבוססת מגנזיום. למחקריו פוטנציאל גדול להביא לפיתוח בטריות חדשניות להנעת מכוניות חשמליות ובכך להוות תחליף לדלק.

שתי זכיות בתוך שבוע לחוקרים מבר-אילן

נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ׳ אריה צבן, מסר בתגובה לזכיה: ״אוניברסיטת בר-אילן גאה ומברכת את פרופ' אורבך עם זכייתו בפרס ראש הממשלה לחדשנות עולמית בתחום תחליפי נפט לתחבורה, ובמיוחד על היותו הישראלי הראשון שזוכה בפרס זה. זכייתו מתווספת לזכייתו של פרופ׳ יהודה לינדל בפרס רוה״מ לחדשנות סייבר, בשבוע שעבר. פרופ' אורבך ולינדל, מהווים מגדלור למחקר ויזמות בעבורי ועבור דורות של חוקרים בארץ ובעולם. בכך מחזקים את בר-אילן כחלוצה ומובילה בפיתוח טכנולוגיות אנרגיה בת קיימא וחקר הסייבר, שתהייה להן השפעה עצומה על עתיד האנושות."

7 תגובות

 1. לניסים: בתחום ההשתטות שכחת את מלחמתו של פאולינג בדן שכטמן בעניין גבישים כמו-מחזוריים (קוואזי-מחזוריים) ועדת הפרס חיכתה – ורק אחרי שמת פאולינג קיבל שכטמן את הפרס.

 2. סתווית
  זה עצוב …. היה אפשר ליותר מאדם כל כך חכם. הוא לא היחיד: לינוס פאולינג, האדם היחיד שזכה לבדו בשני פרדי נובל, התחיל לדבר שטויות לעת זיקנה. במקרה של פאולינג, זו הייתה ההתעקשות שלו שוויטמין C מונע שפעת ומרפא סרטן (הוכח כלא נכון).

 3. לסקפטי2. צודק (בין אם האנרגיות החילופיות הן שוס או לא הכסף צריך להגיע מהחידוש המסחרי ולא מהפרס) , לא במקרה מי שמחלק את "הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום האנרגיה החילופית בעולם" הוא ביבי, עוד הזדמנות שבה מזכירים את שמו. צריך לזכור שישראל, למרות השמש, מפגרת אחרי רבות ממדינות אירופה בתחום ניצול אנרגית השמש, כי את הכסף הגדול מרוויחות חברות הגז ואת הכסף לפיצוחים משאירים לטקסים.

 4. קידום אנרגיות מתחדשות זאת הפארסה של זמננו. עוד דרך של עסקנים ממולחים לעשות סיבוב קל על חשבוננו ועוד לזכות במחיאות כפיים. דרכם של פרוגרסיבים שהם מעוניינים "לקדם" דברים אבל האמת הפשוטה היא שאם אנרגיות מתחדשות היו שוס גדול, לא היה צריך לקדם אותן.

 5. זה הפרופסור לכימיה והנדסה שלאחר שסיים תואר שני הבין שיש אינטליגנציה עצומה ותכנון מתוחכם ביותר בהתנהלות העולם, וחזר בתשובה.
  קראתי שהוא גם מזמין כל אחד ובמיוחד מדענים להתעמת אתו על כך.
  מעניין

 6. לא מאמין למילה אחת שיוצאת מפי נציגי הממשלה. לא מעוניינים לקדם אנרגיות מתחדשות, אחרת כבר מזמן היו עושים את זה. התחממות גלובלית בכלל לא בלקסיקון שלהם, ודאי לא אחרי שטראמפ אמר שאין דבר כזה.
  חוץ מזה, איך החברים יתעשרו מזיקוק נפט והפקת גז מזהמים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן