סיקור מקיף

לא סוף העולם 2012: אין שום סיבה להסטריה

לכבוד תחילת שנת 2012, נשאל מומחה לשבט המאיה בגוואטמלה הםא זו השנה האחרונה לקיומנו, והוא ענה: סוף העולם לא יגיע בדצמבר 2012. אין לכך סימוכין בכתבי המאיה 

לוגו אתר  2012 HOAX
לוגו אתר 2012 HOAX

כתב במדור התיירות של העיתון הבריטי גארדיאן, קווין ראשבי, ביקר לאחרונה באתר של שבט המאיה. במאמר שפורסם ביום שישי, 30 בדצמבר הוא מתאר שיחה עם שני מומחים. האחד שמאן בעיר ציצ’י והשני מומחה המתגורר בגואטמלה סיטי.
על ראש גבעת פסקואל ליד העיר צ’יציקאדאנאנגו או צ’יצ’י עבור תושביה, הוא פוגש את דון דייגו, שמאן בן המאיה שסיפר לו כי בני המאיה אהבו מעסוק במספרים ובזמן. הם ספרו בכפולות של 20 – כמספר אצבעות הידים והרגלים ביחד והם גם התחשבו בכל המפרקים בגוף – 13 במספר. הכפלה של שני המספרים נתנה 260 יום, הזמן שבו לוקח לגדל תירס או להשלים הריון אנושי.
בגוואטמלה סיטי הוא נפגש עם אנטיוניו קוחיל, איש שבט המאיה ומומחה ללוח המאיה, שמסביר כי שנת 2012 הוזכרה בכתבי המאיה אך ורק פעם אחת – על תחריט אבן המתוארך מסביבות שנת 700 לספירה והתגלה במקסיקו. “זה אכן סוף המחזור בן 5,126 השנים, אכן זה נכון, אבל אין בו שום תחזית לסוף העולם. נראה שאנשים לקחו את הרעיון מקודקס דרזדן – כרך מכתבי המאיה מהתקופה הפרה-קולומביאנית השמורה בספרית העיר דרזדן בגרמניה, אך באותו קודקס אין שום קישור לשנת 2012.” כנראה אנשים בעלי רקע משיחי כלשהו חיברו את שתי הרשומות הנפרדות הללו יחדיו ופיתחו מהם את תסריט יום הדין.

גם הוושינגטון פוסט ייחד לנושא כתבה השבוע (27/12/2011) ובה הוא מזכיר כי חדשות לבקרים יש כל מיני מטורפים החוזים את סוף העולם. רק בשנה האחרונה השדרן הדתי הארולד קמפינג צפה את סוף העולם לסוף מאי, וכאשר העולם נשאר על תילו, הוא דחה זאת לאוקטובר.
“מה שהופך את יום הדין של 2012 למיוחד הוא הקשר לבני המאיה, מכל התרבויות הילידיות באמריקה, המאיה תפסו את דמיון הציבור. זו היתה תרבות מסתורית שנעלמה לתוך היער הטרופי של מרכז אמריקה ולקחה את הידע העצום, שרק כעת מתחיל להתגלות.
ההתעניינות במאיה גוברת ככל שעריהם נחפרות ונמצאים ממצאים מעניינים, כשם שבמאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 היתה התעניינות עצומה במערב במצרים העתיקה שנחפרה בידי ארכיאולוגים. בכתבה נאמר כי כתביהם הרבים של המאיה בשנות השיא של תרבותם עסקו בהסטוריה ולא נכללה בהם כלל תחזית כלשהי אודות סוף העולם, לא מתי ואף לא אם יהיה סוף כזה. אם כבר היו עמים שניבאו נבואות אפוקליפטיות הרי היו אלה עמי אירופה בימי הביניים.”

כאמור אין שום עדות לכך שהעולם יגיע לקיצו לפי בני המאיה. מלומדים ממגוון דיסציפלינות הדפו את הרעיון לפיו סדרת אירועים אפוקליפטיים תתרחש ב-2012. מומחה לתחום המאיה העיר כי נבואות יום הדין לא הופיעו בכתבי המאיה ושאפילו הטיעון שלוח המאיה מסתיים ב-2012 מהווה פרשנות שגויה להסטוריה ולתרבות של המאיה. אסטרונומים מדענים אחרים דחו את כל האירועים החזויים כפסוודו מדע, והעירו כי הם נוגדים אפילו תצפיות אסטרונומיות פשוטות.

ניבירו – מעשה שלא היה

אחת הטענות הנפוצות באשר לסוף העולם עוסקת בניבירו או כוכב הלכת X העושה את דרכו לפי הטענות לעבר כדור הארץ. ננסי לידר, מומחית בעיני עצמה לענייני ניבירו, הטוענת לקשר עם חייזרים מזטה רטיקולי חזתה אסונות המוניים כתוצאה מקרבתו של ניבירו במאי 2003 ודחתה זאת ל-21 בדצמבר 2012. ואולם אין כל עדות לקיומו של ניבירו.

“ניבירו או כל גוף גדול שכביכול עושה את דרכו לעבר כדור הארץ פשוט לא קיים ולא היה קיים מעולם. הוא קיים רק בדמיונם של פסוודו מדענים שלא מוטרדים בשאלת העדרן המוחלט של עדויות” אומר האסטרונוםדון יאומנס, ראש תוכנית עצמים קרובי ארץ בנאס”א. “אילו היה כוכב לכת כזה עושה את דרכו לכדור הארץ כדי להתנגש ב-21 בדצמבר 2012, ניתן היה כבר לראות אותו בעין בלתי מזוינת.”

התיישרות קוסמית

יש המודאגים מכך שכוכבי לכת או כוכבים עשויים להתיישר בצורה כזו שתגרום להשפעות על כדור הארץ. יש הטוענים כי מנקודת המבט שלנו השמש תחצה את מישור הגלקסיה ב-21 בדצמבר. ואולם השמש עשוה בדיוק את זה פעמים בכל שנה. השמש גם תחצה את מישור הגלקסיה, ואולם השמש מרוחקת כיום 67 שנות אור ממישור הגלקסיה, כך שיידרשו לה כמה מיליוני שנים לעשות זאת, אומר יאומנס. וגם כאשר היא תעשה זאת, לא יקרה כלום.

טענה אחרת היא שהשפעת הכבידה של כוכבי הלכת המתיישרים תשפיע על כדור הארץ. ואולם שום התיישרות לא צפוי הל-21 בדצמבר 2012 וגם כאשר תהיה התיישרות כזו, לא יקרה דבר לכדור הארץ ולתושביו. במהלך מיליוני שנות הסטוריה חווינו התיישרויות רבות ולא קרה דבר, מה גם שהגופים הרלוונטים היחידים הם השמש והירח ואת ההשפעה שלהם אנו מרגישים במחזורי הגיאות והשפל על בסיס יומי כל שאר הגופים במערכת השמש – השפעתם עלינו זניחה.

סופות שמש
סופות שמש מתרחשות לעיתים קרובות, בפרט בשיא המחזור בן 11 השנים כאשר חלקיקים מיוננים מתנגשים עם כדור הארץ ויוצרים את תופעת זוהר הקוטב ובמקרים קיצוניים גורמים לנזקים ללווינים ולקווי מתח גבוה. היתה סופת שמש חזקה ב-1859 אך אז היא לא גרמה לנזק, החשש הוא שכיום סופה כזו תשתק את החשמל והאלקטרוניקה. עם זאת, אין שום תחזית לסופה חזקה ב-21 בדצמבר. שיא סופות השמש צפוי חצי שנה מאוחר יותר.

התהפכות הקטבים
שמועות שונות מדברות על היפוך הקטבים – בין אם הקטבים הגיאוגרפים המסמנים את ציר הסיבוב של כדור הארץ או הקטבים המגנטיים אליהם מכוונים המצפנים ואולם אין שום סיבה לכך. הירח מייצב את סחרור כדור הארץ ולכן הקטבים הגיאוגרפיים לא ישתנו עוד. באשר לקטבים המגנטיים – אלו מתהפכים אחת ל-500 אלף שנים, ולא בפתאומיות, אלא בתהליך הנמשך כמה אלפי שנים. ושוב אין עדות להתחלפות כזו ב-21 בדצמבר 2012. ושוב, גם כאשר הדבר יקרה, לא תיגרם שום אי נוחות מלבד הצורך להתאים את המצפנים שלנו כך שיצביעו על הדרום במקום על הצפון.

התנגשות אסטרואידים
כדור הארץ פגיע לפגיעות של שביטים ואסטרואידים, אך פגיעות גדולות הן נדירות. הפגיעה הגדולה האחרונה התרחשה לפני 65 מיליון שנים וסיימה את עידן הדינוזאורים. האסטרונומים עוקבים בכל השמים אחר עצמים קרובי ארץ, ואין אף אחד כזה שצפי ליצור נזק על כדור הארץ בשנה הקרובה.
כל זה נובע לדעת יאומנס מהבורות המדעית בציבור הרחב ומכך שהמדענים לא עוסקים מספיק בהדיפת טיעונים פסוודו מדעיים.

לאתר 2012hoax

לכתבה בנושא בספייס.קום

כתבות קודמות באתר הידען

נ.ב כמה מילים על האחריות של כלי התקשורת להסטריה המיותרת לחלוטין. השוו את הכתבה הזו עם הכתבות מהסוג הזה.

 

66 תגובות

 1. שמעתי שהם מקווים שזה אולי יביא להם יותר תיירים, אבל אני לא חושב שהם חוגגים בגלל הכסף. בכל אופן, לפי מה עושים את ההשוואה בין לוח השנה של המאיה (שהוא לוח ארוך) ובין הלוח הגרגוריאני?

 2. ומה באשר לבני המאיה? אם הם לא צפו שום דבר ולא מאמינים בתיאוריות 2012, מדוע הם חוגגים?

 3. אורי, חלק לא מאמינים שזה הסוף. אמונה אחרת היא שכדור הארץ יהיה שרוי בעלטה מוחלטת למשך 3 ימים, ולא יתאפשר שימוש בחשמל. לא נראה ירח, לא שמש ולא כוכבים אחרים. הטענה היא שזה יקרה כחלק מתהליך המעבר של כדור הארץ לעולם החמישי (ואני לא בטוח שזה קשור לשבט המאיה, זה נשמע כמו נבואת ניו אייג’). העניין הוא, שיש לא מעט אנשים שמאמינים בזה, ומפיצים הרבה סרטונים וכתבות על כך.

 4. אני כל כך רוצה לראות יום למחרת את התגובות של כל הטיפשים שהתרוצצו בכל מקום באינטרנט וניסו לשכנע את כולם שבתאריך זה העולם יגיע לקיצו. מעניין מה תהיה תגובתם כשיבינו שעשו צחוק מעצמם והעולם עדיין עומד על תילו.

  אני הולך לשמור לי עכשיו במועדפים כמה מהאתרים הראשיים שמטיפים בנושא, אני רוצה לראות מה יהיה כתוב בהם בבוקר ה 22 לחודש.

 5. כנראה שמאמיני תיאוריה זו ממש רציניים בנושא. יש אתר שמסביר על התיאוריה הזו, ושיש לעשות צום או משהו כזה, ובנוסף, הם גם מסבירים איך זה יתחיל. אבל בסך הכל רונלד ווינלנד טוען שישו יחזור ב-27.05.12 ושתהיה אפוקליפסה או מה שזה לא יהיה. אבי, מה דעתך בנושא זה?

 6. לא, זו איזו תחזית שאני לא יודע ממש על מה מדובר בה, אבל חוזה אותה הכומר רונלד ווינלנד. הוא צופה שסוף העולם יגיע איכשהו ב-27.05.2012, ושישו יחזור לכדור הארץ, משהו כזה.

 7. תגידו, שמעתם שהכומר רונלד ווינלנד חוזה את סוף העולם ב-27.05.2012?

 8. א.מ., אם מי אני יכול לדבר חוץ ממך?
  כעת, ברצינות:אני נפגעתי מאד ועדיין נפגע מן הקידמה הדורסת. ארבע פעמים נאלצתי לעבור דירה כי סללו כבישים וגשרים ליד המקומות בהם גרתי. כתבתי מכתבים לראשי העיר ואפילו לראש הממשלה, אך ללא הועיל.
  ר.ח מצביע על הישגים “טובים” ואתה מצביע על נקודות “גרועות”. שניכם צודקים, אבל התהליך הזה גדול ממך וממני ומכל האנושות.

 9. א.מ.,
  ברור שהקידמה תיעצר במאי 2013, אך זו רק עצירה זמנית. אל לנו לסמוך על גורמים חיצוניים שיעשו את העבודה בשבילנו. אם לא ננקוט צעדים דרסטיים, הקידמה תתחיל מחדש ובתוך זמן קצר אף תהיה חזקה יותר מאשר אי-פעם בעבר. עלינו לפעול ללא לאות ולעשות הכל כדי שהמכה שתנחת עליה תהיה מוחצת ושלאחריה היא לא תרים ראש. הזמן קצר. יש לנו רק שנה וחודש להתכונן. חדל דיבורים! התחל מעשים! קדימה! נהרוס את הקידמה! נפוצץ את האינטרנט (חוץ מאשר את אתר הידען – כי הוא נושא השופר שלנו)! נרעיל את בארות הנפט! נשרוף את שדות התירס המספקים דלק אתנול! נחזור לדלק מחצבי …
  נגמר לי האויר. אני צריך רגע מנוחה. אנא המשך את קו המחשבה הזה

 10. אתם יכולים לצחוק עליי כמה שאתם רוצים. במאי 2013, כשתבוא סופת השמש החזקה, הקידמה תעצר, וזה יהיה עונש משמיים על כל הפשעים שהיא גרמה.

 11. שאני אבין, אתה מסתלבט עליי או מה?? אז מדוע כתבת על ר.ח. שהוא מרעיל בארות??

 12. א.מ.
  הבה נייעל את גלגלי הצדק על מנת שיטחנו כמה שיותר מהר ויפיצו את הצדק לכל העולם במהירות. נחסל את כל מי שיעמוד בדרכו של הצדק, נפתח נשק יעיל להשמדה המונית צודקת, נבנה מחשבי-על צדיקים סופר-מהירים, נפקח בצדק על כל האנושות, נרחיב את בסיסי הנתונים הצודקים עד למקסימום האפשרי, נשכלל את המדיה האלקטרונית כך שנוכל לשדר לכל בני האדם את דברינו הצודקים ישירות לתוך מוחם… וזו רק ההתחלה…
  איך נראה לך בינתים המצע הזה של מפלגת הצדק?

 13. מי יודע מי הוא זה שאמר: הנוער של היום הוא עצל, חסר מוסר וערכים, ורודף רק תענוגות?

 14. יובל, תודה על החיזוקים! באמת אני כבר מת שגלגלי הצדק ייטחנו כמה שיותר מהר, ויוציאו אותו לאור!

 15. א.מ, אל לך להסתפק בבמה הקטנה הזאת. צא לעולם הרחב!
  עליך להטיף בראש חוצות! לחצוב להבות בכיכרות! להקים תנועה בינלאומית! לגייס מתנדבים בכל העולם! לא לנוח ואל לשקוט עד שיחזרו כל שוחרי הקידמה, באשר הם, בתשובה!
  אל תיתן למרעילי בארות כמו ר.ח להוציא את הרוח ממפרשיך. המשך בדרכך זו, והצדק לבטח ינצח.

 16. ר.ח. איך אתה יכול להשוות את כל מה שציינת לעיל, לעומת כל החומרניות שקיימת היום בקרב כל האוכלוסיה?
  המדינה היתה יותר סוציאליסטית, אנשים היו יותר הומניים. כפי שציינתי, אז היתה אחוות רעים, והיום אדם לאדם זאב.
  איפה היה קיים דבר כזה, שזוגיות תתבסס רק על כסף??? בחור טוב, ומבית טוב פשוט היו חוטפים אותו לחתונה.
  גם כשזוגות היו יוצאים לבלות לפני החתונה, הם היו עושים זאת באוטובוסים. אף אחת לא עשתה מזה עניין. אם מישהו היה מזמין מישהי למונית זה היה משהו גרנדיוזי.
  היום אם אין לך רכב, פשוט אף אחת לא תסתכל עליך.
  אז זוגות צעירים היו סוגרים בקלות משכנתא. אפילו מספיק שהבעל עובד, והאשה עקרת בית.
  היום שני בני הזוג עובדים, מרוויחים שכר מינימום, ואפילו לא מצליחים לגור בשכירות, והרבה נאלצים להתגורר אצל ההורים. הרי על מה היתה מחאת האוהלים, ובצדק? ששכ”ד הגיע ל-4000 ש”ח בחודש, ואנשים לא יכולים לעמוד בזה. הם אפילו אמרו והצהירו: “רוצים את המדינה של פעם”.
  אני רק יכול להגיד לך שלגבי תקופת הצנע, הרבה אנשים מתגעגעים אליה.

 17. א.מ

  אה הבנתי, אתה מתגעגע לשנות ה 50 והשבעים ולא ימי הבניים? ואתה מניח שאז לא הייתה שחיתות ולא רדיפה אחרי כסף?
  על השחיתות המפאיניקית שמעת? עסק הביש? רדיפות פוליטיות של איסר הראל? אתה חושב שמרד הימאים, מהומות ואדי סאליב והפנתרים השחורים נבעו מאושר צרוף? המשטר הצבאי בכפרים הערביים? הצנע בשנות ה-50?
  וזה רק בישראל. בעולם בשנים האלה היה משבר הטילים שהיה הנקודה הכי קרובה אי פעם להשמדתו, מלחמת קוריאה, מלחמת ויאטנם. מהומות הסטודנטים. חצי עולם נשלט ע”י משטר קומוניסטי חשוך אכזרי ומדכא שהביא למותם של מליונים.
  אכן נוסטלגיה… איזה כיף היה.
  ועוד לא הזכרתי את הדיסקו שטחן לנו באוזניים.

 18. א.מ. אולי יש משהו בדבריך. ראה

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%9E%D7%99%D7%A9

  שים לב גם להבדל היסודי בין בני האמיש לחרדים בארץ, למרות הלבוש החיצוני הדומה:

  ראיה חשובה לעצמאות האמיש מסביבתם היא העובדה, שאינם רוצים/מוכנים לקבל כל שרות או תקציב מהמדינה ואינם מקבלים דמי אבטלה, רווחה וביטוח רפואי. הדבר הפך אצלם לעיקרון תאולוגי – הם מבקשים לחיות מעמלם ובשעת הצורך הם דואגים לחברי הכת במסגרת משפחתית וקהילתית. גישתם זו באה לביטוי בסירוב להזדקק לכל סוג של ביטוח, אם לאומי ואם רפואי, ויש להם סידור מיוחד בנוגע למסים. אין להם גם חשבונות בנק, חסכונות וכו’. וכל רווחיהם מושקעים במשק.

 19. אייזיק אסימוב כתב פעם לכל אותם שטענו שאולי כדאי לוותר על מנעמי המדע ולחזור לשלוות ימי הביניים, “לפני שהומצאו המכונות, נעשה הכל בידי עבדים, ואילו היינו חוזרים לימי הביניים אולי אנחנו היינו העבדים?”

 20. בשנות ה-50 עד ה-70 בתולדות המדינה למשל, אנשים אמנם עבדו קשה בחקלאות אבל היו בריאים כמו שוורים. לא ידעו מה זה מחלות בכלל! אפילו באוטובוסים לא היו נוסעים. היו הולכים וחוזרים ברגל לעבודה וחזרה.
  ר.ח. האם כל השחיתות של הקידמה של היום כל כך טובה? וכל הקפיטליזם החזירי הזה? ועוד כל ההפרטות שהם עושים? וזה שיש שנאה וקנאה בין עניים לעשירים? וכל השנאת חינם הזאת?
  פעם במדינה היתה אחוות רעים. היום אדם לאדם זאב.
  היום בנאדם ימכור את אח שלו בשביל שקל. זוגיות היום מתבססת אך ורק על אינטרס כספי ותו לא.
  אין אמיתיות. שוב אני חוזר ומדגיש: הכל הדרדר מוסרית. אין ערך לחיי עבודה, תכונותיו הטובות של האדם, הכל רק סביב הכסף. כסף, כסף, כסף!!! פשוט מגעיל!!!

 21. א.מ,

  מתי בדיוק החיים פשוטים? כש 95% מהעולם עבדו כמו חמורים בחקלאות? כשאנשים נאלצו ללדת 8 ילדים בממוצע כי 4 מתו להם? כשרוב העולם היה אנאלפבית כי לא היה זמן ללמוד? כשנשים ישבו רק בבית?
  כשתוחלת החיים הייתה 40? כשאנשים נצלבו, נשרפו או סתם נהרגו בחרב כי לא האמינו בדת הנכונה? כשמליון נשים נשרפו כי נחשדו בכישוף?
  יש עלייה בסכרת ולחץ דם כי אלו מחלות של שפע המראות שרמת החיים גבוהה מאד היום. פעם מתו מדיזנטריה, שחפת, אבעבועות שחורות ודבר, אתה חושב שזה עדיף?

 22. דוקא היום מחלות כרוניות יותר שכיחות מאשר בעבר. הקידמה גרמה להמון אנשים לבעיות ולמתחים נפשיים, ישנה עלייה גדולה באחוז התחלואה כמו של סכרת ולחץ דם למשל, דבר שכמעט ולא היה קיים כאשר החיים היו פשוטים.

 23. בעקבות הקידמה כל העולם הפך למטריאליסטי. לא נותר ערך מוסרי, לא לחיי עבודה לא לכלום. אדם היום נמדד רק בכסף שלו ובמותגים שלו. דבר נורא מושחת, לא מוסרי, אנטי סוציאלי וגם נורא מגעיל!
  בני אדם איבדו כל צלם אנוש, והפכו לחיות מהלכות על שתיים!
  בושה, פשוט בושה!

 24. שני דברים:
  קודם כל בבסיס צבאי סודי באלסקה, נערכים ניסויים מדעיים, שגורמים לשינויים באקלים ולאסונות טבע בכל העולם. תעשו חיפוש בגוגל HAARP. מטרת הפרוייקט ליצור מה שנקרא “NEW WORLD ORDER”.
  דבר שני סופת השמש החזקה שקרתה ב-1859 ועוד איך גרמה לנזק. היא הפילה טוטאלית את רשת הטלגרף הפרימיטיבית שהיתה קיימת אז.
  לפי דברי נאס”א, ושימו לב פה זה לפי אנשי מדע מקצוענים ולא חובבנים, צפוייה לקרות סופת שמש חזקה בעוצמתה לזאת של אז במאי 2013.
  זה יגרום לקריסה של כמעט כל תשתיות התקשורת, ואף 50% מהעולם יישאר ללא חשמל!
  הקידמה התקדמה בצעדי ענק, וגרמה להשחתת האנושות. קרוב לוודאי, כך לפחות אני משער, במאי 2013 היא תעצר ובצדק!

 25. תשאל אותו, לי נראה שהוא סתם רצה לצחוק על המאמינים בשטויות הללו.
  לגבי 2. תוסיף ל-12 שבשנה עוד 60 מיליארד שנה, ובהתחשב שכדור הארץ לא יהיה קיים בעוד 10 מיליארד, אין לנו מה לדאוג.

 26. אבי, אם נאס”א או כל סוכנות חלל אחרת לא מסתירה מידע מהציבור:
  1. למה נקודה בחר דווקא לציין בתגובה שלו את התאריך 16.03.12? סתם זרק תאריך לאוויר?
  2. לפי מה שידוע לך על חורים שחורים שקרובים למערכת השמש שלנו, יש סיבה לדאגה בנוגע לתאריך 16.03.12 ובכלל, במאה הקרובה?

 27. בתגובה כתוב שמערכת השמש שלנו קרובה מאוד לחור שחור ענק, ושכולם מסיטים את המידע מהעניין. (כדי למנוע פאניקה ציבורית, כמו בתיאוריית ניבירו)
  זה ידוע שבכל פעם שאמרו שנאס”א מסתירים מאיתנו מידע, נאס”א התגלתה כצודקת בעניין והם לא הסתירו כלום, כי בעצם, לא היה מה להסתיר.
  הבעיה היא שבמקרה שנאס”א כן מסתירה מידע, אף אחד כבר לא יאמין לכל המעלילים.

 28. שלום יובל.
  לפני שאני מפרסם, ראוי לציין כי התגובה הזו נלקחה מכתבה אחרת העוסקת בנושא שיגעון 2012 באתר “הידען” (אולי זה קצת מבלבל כשאני אומר “באתר על 2012”).

 29. היי אבי, מצאתי את התגובה הזאת במאמר קודם באתר על 2012 – “לגבי 2012, כולם מסיטים את המידע מהאמת המרה שיודעים האסטרונומים כבר 15 שנה. מערכת השמש (שמסתובבת סביב שביל החלב) מתקרבת לקראת חור שחור ענקי שחג בדיוק על המסלול הזה לכיוון הנגדי. תאריך המפגש כבר ידוע לפרטי פרטים. חישובים עדכניים ביותר נותנים את התאריך של יום שישי ה16 למרץ 2012 בשעה שתיים בצהריים בשעון ישראל פלוס מינוס 5 שעות.”

  ה-16.03.12 זה תאריך קצת יותר קרוב מאשר ה-21.12.2012, והתגובה הזאת לא נראית לי כמו המצאה. האם יש אמת בתגובה זו?

 30. למה כולם אומרים סוף עולם שוף עולם בימיוחד שבט המאיה סתם שקרנים

 31. מנקודת המבט היחסית שלי נחרב העולם בדצמבר 1973 ונברא מחדש באוקטובר 1986.
  מי שיטען כי בדברי ישנה סתירה פנימית, כי הלא ספירת הזמן המשיכה.
  ובכן הוא צודק לכאורה בלבד. הלא יתכן כי חלה טעות בספירת הזמן ? N.L-I.L.U-SO-MACH

 32. יובל ואחרים, תודה על התגובות, אני כותב ביד ימין, כן, זו קצת טירחה להעלות את כל הפרק לאינטרנט
  אבל בימים אלה אני מסיים לכתוב ספר חדש, שונה מאוד מהספר שהוצאתי בעבר שעד היום היה היחיד.
  בספרי החדש שיתפרסם להערכתי בתוך כארבעה חודשים יש סיפור מסתורין דמיוני שקשור לארכיאולוגיה בארץ. אכן מדובר בז’אנר חדשני לדעתי שעומד גם להתפרסם בפורמט חדשני באינטרנט.

 33. עדי

  המחשבה שניתן להבהיר להגדיר את הסיבות המטרות הכוונות של מה שנעשה בעבר בהווה ובעתיד בעולם האנושי באיזשהו הגיון, מגוחכת לדעתי.

  מצד שני, כולנו כל הזמן מנסים למצוא הסבר וגם מביעים תמיהות מבוקר עד ערב, כגון : איך יתכן שהבורסה נפלה, שהקיצוניות מתגברת, שההוא עלה לשלטון , שההם פתחו במלחמה ששם מתים מרעב שזה גנב שזה רצח שההוא בגד ועוד ועוד, עד אין סוף.

  אולי קשה לנו להשלים שאין בטחון , אין תכנון, אין שליטה , אין הגיון , פשוט העתיד לא ידוע,
  העולם האנושי בעולם הטבע, הרבה יותר בלתי צפוי , מאשר בעולם הקוונטי.

 34. יפה עדי, למרות שבטח זה הספר היחיד שהוצאת …
  בכל מקרה פגעת די יפה בתשורת ובמחשבים… אבל בשאר לא כל כך… הטעות הכי בולטת:
  “יהיה זה עולם בעל שני מוקדי כוח עיקריים: השלטון, הממסד החובק עולם- מצד אחד, והדת- מצד שני.”
  זה לא נכון וחוץ מזה שהדוגמאות שהבאת קשורות בעקיפין… ובכלל לפני שכתבת את הספר המשפט הזה היה יותר נכון

 35. עדי זהר,
  האם זו תהיה טרחה גדולה עבורך להעלות את הפרק הזה לאינטרנט?
  מעניין אותי לראות איך פועלת חשיבה “מחוץ לקופסה”.
  ואגב, באיזו יד אתה כותב?

 36. בשנת 1984 בעת שהייתי בן 22 יצא לאור ספר שכתבתי שנתיים קודם, בשם:”אלוהים זה לא מה שהיה פעם- מדריך להישרדות במאה ה-21″ בהוצאת “סער”. בספרי יש פרק בשם “ההמשך” ובו תחזיות לעתיד:
  תקשורת עמ’ 66 “התפתחות התקשורת בצעדי ענק,דבר שהשפיע מאד על חיינו.” “התקשורת היא המשפיעה על מידת מעורבותנו בכל הנעשה על גבי הכוכב שלנו.” “…אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על החברה שלנו.”
  עמ’ 67 “אנו עדין מתקדמים בעידן התקשורת. עדין ניתן לשפר את התקשורת מבחינה טכנולוגית.” ” ככל שאנו משפרים אותה,כך גם נעשית מעורבות הפרט בחיי החברה, גדולה יותר”
  עמ’ 73 “במאמץ קטן ביותר, יוכל האדם לדבר ולראות את חברו בצד השני של כדור הארץ. מרכזי התקשורת יקבלו מידע מכל קצוות העולם וישדרו לכל אחד ממנוייהם את המידע המעניין אותו. לדוגמא: איש עסקים יוכל להיות מעורב בהתרחשויות בכל בורסה בעולם.”
  עמ’ 74 “חשוב על האפקט הכלכלי שיהיה לתופעה: כל שנוי- ולו הקטן ביותר, בצד אחד בעולמנו יגרור אחריו שרשרת תגובות עולמית מיידית.”
  בשנת 1986 הוקמה חברת פלאפון, סלקום ב1994, האינטרנט החל בשנת 1991, תשתית לטלוויזיה בכבלים החלה להיפרס בישראל ב1990, בשנת 1987 ביום שני השחור נפלו בבת אחת כל הבורסות בעולם, מהפכות הפייסבוק, המחאות החברתיות, הפגנות המיליון, והאביב הערבי הם תופעות חדשות.
  טכנולוגיה עמ’ 68 “…ידידו הטוב של האדם: המחשב. עולם המחשבים הוא עולם המתפתח וגדל בקצב אדיר ובצעדי ענק.” “היום צברה תעשיית המחשבים תנופה משלה ולא ניתן עוד לעצור אותה.” “אין ספק כי מתכנתים, מתכננים ומהנדסי מחשבים הם האנשים שיכתיבו את אורח חיינו בעתיד.”
  המחשב החדיש בשנת 1984 היה XT 5160 , מסכי CGA בצבעים ירוק לבן סגול ושחור, דיסקטים גדולים, חברת אפל משיקה באותה שנה את המקינטוש הראשון שיש לו עכבר וממשק גראפי.
  משבר זהות עמ’ 70 “החזרה לדת היא הקבוצה הדומיננטית והגדולה ביותר בימנו, מקבוצות חומיניסטיות שונות באסלאם, דרך החוזרים בתשובה ביהדות ועד קבוצות דתיות שונות, הצצות חדשות לבקרים.” “תופעה זו של משבר זהות, היא אחד המכשולים המרכזיים לפיתוח מהיר ומתקדם של החברה בה אנו חיים. זוהי תופעה שעלולה להיות קטלנית…”
  חיזבאללה הוקם בשנת 1985, חמאס הוקם בשנת 1987, אל קעידה הוקם כארגון טרור אסלאמי סוני גלובאלי בשנת 1988, בשנת 2001 היה הפגוע במגדלי התאומים.
  דת ומשטר עמ’ 79 “ריכוז המידע על ידי מערכות מחשוב, יגרום ליכולת שליטה, ולשליטה בפועל של גוף מרכזי אחד…העוצמה שתהיה בידיו תקנה לו את הכוח לשלוט על העולם כולו… השלטון יהיה ריכוזי יותר…שלטון שמקיף וחובק עולם.”
  עמ’ 80 “יהיה זה עולם בעל שני מוקדי כוח עיקריים: השלטון, הממסד החובק עולם- מצד אחד, והדת- מצד שני.”
  בשנת 1989 נפלה חומת ברלין, בשנת 1991 התפרקה ברה”מ, מאז ועד לאחרונה שלטה ארה”ב שלטון יחיד בעולם. ב1991 החלה ארה”ב את מלחמתה בעיראק, בשנת 2003 פלשו כוחות הברית בהנהגת ארה”ב שוב לעיראק, בעקבות ההתקפה על מגדלי התאומים ב2001 פלשה ארה”ב בשיתוף נאט”ו לאפגניסטן. המדינות עיראק אפגניסטן ובהמשך סוריה ואיראן הוגדרו על ידי ארה”ב כ”ציר הרשע” של האסלאם הקיצוני.

 37. לא מעניין אותי אם סוף העולם יגיע או לא.

  יותר מעניין אם האייל הצפוני רואה באולטרא-סגול או לא.

  באמת, אתר הידען. אתם יותר מדי הומאניים (דתיים)

 38. רק שיהיה ברור לגבי התגובה הקודמת – כל החוזים תמיד צודקים (לגבי מציאות כלשהיא) צריך רק לבקש מהם לציין קואורדינטות אולטרא קוסמיות לתחזית (המציאות השנייה משמאל ביקום ה-23 מימין, 5111 שנים לאחר בריאת העולם ע”י [ציין שם]…)

  אם זה הסוף לפחות צריך ללכת בחיוך 🙂

 39. ל-העם

  כל הסופים קורים איפשהו מתישהו (במציאויות מרובות). אנחנו חושבים שאנחנו חושבים בקו זמן אחד, תאר לך את תסכולם של החוזים לחזות עתיד שכל הזמן זז… (ולא הכנסנו למשוואה עדיין 11 מימדים…)

 40. ל- האני האחר
  זה יקבע לאחר שהתאריך יעבור וינבע מהניסיון להצדיק את ה”סוף” ברטרוספקטיבה.
  ואני מקווה שלא יהיו שוערים ארגנטינאים שיפרשו ממשחק פעיל הפעם.

 41. מי שהוא מוכן להגדיר מה זה סוף העולם?

  סוף כדור הארץ כולו?
  סוף הציוויליזציה האנושית?
  סוף הכלכלה המבוססת חוב?
  סוף עידן הרודנים?
  סוף עידן הטייקונים?
  סוף החיים כפי שאנו מכירים אותם ויציאה לדרך חדשה?

  מהתבוננות בלתי מעמיקה באתרי החדשות נראה לי שהרבה סופים מתרחשים בתקופה הזאת. חלקם אפילו דרמטיים מאוד.

 42. ממליץ בחום לכולם לקרוא כתבה זאת ומי שעדיין חושש, שייכנס ל-Hoax2012, מומלץ מאוד.
  אבי, אפילו שבני המאיה טוענים שזה שטויות, הם עושים חגיגה גדולה. בנוסף, אנשים מדברים על אירועים מוזרים ביותר, ולא אלו הפופולאריים המוזכרים כאן, אירועים כמו חושך ב-21.12.2012 (השמש לא תזרח), 3 ימים ללא כוח משיכה, קץ הזמן הלינארי…

  אז… שנה אזרחית מוצלחת לכולם! 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן