האם סרטן הערמונית נגרם כתוצאה מווירוס?

ביום שלישי תציין האגודה למלחמה בסרטן את יום המודעות לסרטן הערמונית. המחלה מאובחנת אצל שישה חולים מדי יום בישראל

בלוטת הערמונית
בלוטת הערמונית

מחקר חדש שנערך לאחרונה על ידי קבוצת חוקרים מאוניברסיטאות יוטה וקולומביה, בחן 233 מקרים של חולי סרטן הערמונית, מול קבוצת ביקורת של 101 מקרים של אוכלוסיה דומה, בריאה. מתוצאות המחקר עולה כי הוירוס XMRV אשר מוכר כגורם ללוקמיה בבעלי חיים, ולא נמצא עד היום כגורם סרטן בבני אדם – נמצא ברקמות של 23% ממקרי סרטן הערמונית שנבדקו. זאת לעומת המצאות של הוירוס ברקמות של כ-6% מהנבדקים בקבוצת הבריאים. הוירוס היה דומיננטי יותר בקרב אלו עם הסוג האגרסיבי של סרטן הערמונית. החוקרים ציינו כי לא ניתן לקבוע בוודאות אם אכן וירוס זה הוא הגורם למחלה, ולכן יש צורך בהמשך המחקר. המחקר התפרסם בכתב העת המדעיProceedings of the National Academy of Sciences.

"מדובר בממצא חדש הקושר את נוכחות הוירוס או מרכיבים חלבוניים שלו לגידולי ערמונית", מסביר ד"ר עופר נתיב, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה ויועץ לאגודה למלחמה בסרטן. "לתוצאות המחקר יכולות להיות השלכות על אבחון סרטן הערמונית, מהלך הטיפול, ניבוי תגובות לטיפול ואולי אפילו מציאת טיפול בעתיד. עם זאת, חשוב להדגיש כי מדובר בתוצאות ראשוניות שנמצאו רק בכרבע מהחולים, כך שיש להמתין להמשך מחקר מעמיק יותר".

יש לציין כי עד היום התגלו מספר וירוסים כמחוללים של סוגים מסויימים של סרטן, כגון וירוס הפפילומה האנושי שנמצא כגורם עיקרי לסרטן צוואר הרחם. סרטן הערמונית הינו הסרטן השלישי בשכיחותו בישראל. על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות 2007, מדי שנה מאובחנים כ-2,200 חולים במחלה – 6 חולים מדי יום, וכ-400 נפטרים כתוצאה ממנה.

גיל מבוגר הוא גורם המגביר את אחוזי השכיחות. היסטוריה משפחתית הקובעת כי גברים שלהם אב שחלה – נמצאים בסיכון גבוה פי שניים לחלות בסרטן מסוג זה. כמו כן, תזונה לא נכונה, שתיית אלכוהול ועישון חשודים כמגבירי שכיחות אפשריים, אולם דרושים עוד מחקרים נוספים על מנת לחזק קביעה זו. במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת "דיוק" בארה"ב, נמצא קשר בין השמנת יתר לעליה בסיכון לחזרת המחלה לאחר הסרת הערמונית עקב ממאירות. השמנת יתר נמצאה גם קשורה ביחס ישיר לסיכון לחלות בסרטן הערמונית מהסוג האגרסיבי יותר.

יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, פרופ' אליעזר רובינזון, קורא לגברים מעל גיל 50 ולגברים בקבוצת סיכון, "לא למות מבושה", להכיר את המחלה ואת תסמיניה ולפנות לרופא שלהם לייעוץ. "סרטן הערמונית מתפתח בעיקר בקרב גברים מעל גיל 50", מסביר פרופ' רובינזון. "מדובר בסרטן שמתפתח במשך שנים. לכן, על כל גבר להיות מודע למחלה ולסימניה. לשאול ולהתעניין אצל הרופא שלו על יתרונות וחסרונות הבדיקות השונות. אין סיבה להתבייש, כי גילוי וטיפול נכון – עשויים להציל חיים".

ביום שלישי, 15.9.09, תציין האגודה למלחמה בסרטן בישראל, את יום המודעות לסרטן הערמונית. ביום זה תקיים האגודה יום עיון בנושא, ללא תשלום, לחולי סרטן ובני משפחותיהם, בהנחיית פרופ' עופר נתיב.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. מעניין, מאיפה אתה לוקח נתון כזה, הרי רק בשנה שעברה זכה מגלה וירוס הפיפילומה והקשר בינו לבין סרטן צוואר הרחם לפרס נובל. מה לעשות, יש גם אנשים שטוענים שאין קשר בין HIV לבין איידס, ובגלל זה מתו מיליונים בדרום אפריקה.

  2. יש לציין שהדעות חלוקות לגבי מעורבותו של וירוס הפפילומה בסרטן צואר הרחם. ה FDA הוציא מסמך שטוען כי לא הוכח קשר בין הוירוס לסרטן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן