סיקור מקיף

אירופה קופאת?

התחממות כדור הארץ מביאה להסטת זרמי האוקיאנוסים ממקומם, לרבות זרם הגולף המחמם את אירופה

מחזור המליחות והחום העולמי
מחזור המליחות והחום העולמי

התקשורת גועשת : "חורף שקר כמוהו לא היה 1000שנים". הגורם לעידן הקרח המתקרב הוא זרם הגולף ". "זרם הגולף שמתחיל במפרץ מקסיקו וממתן את החורף האירופי עוצר" ! אילו הן מעט מהכותרות המבלבלות שהופיעו בשבועות האחרונים בתקשורת המקומית והעולמית. אז מה קורה כאן ?

נתחיל מהגדרתו/מיקומו של אותו "שומר הסף" מפני הקפיאה של אירופה שנקרא "זרם הגולף" (זרם המפרץ), כבר השם גורם לבילבול שכן ההסברים הפשטניים של התקשורת מיחסים את השם לעובדה שהזרם ‪"‬מתחיל‪"‬ במפרץ מקסיקו, ולא היא, הזרם הוא חלק ממערכת מסועפת ומפותלת של זרמים שכיוונם ועומקם משתנה כמו גם טמפרטורת ומליחות המים שזורמים בהם.
המערכת נקראת "מחזור המליחות והחום העולמי" Global Thermohaline Circulation (GTC) נקודת המוצא הראשית … באנטארקטיקה והמשנית בחוג הקוטב הצפוני. לא כל הגורמים של מערכת הזרמים ברורים אבל אין ספק שהמניע העיקרי הוא הבדלי הטמפרטורות בין האזורים השונים באוקינוסים.

נסיון לשרטט את מהלך הזרימה יראה כך: זרמי מים קרים זורמים בעומק האוקינוסים ההודי האטלנטי והשקט מאנטארקטיקה צפונה … התחממות (יחסית) של הזרמים גורמת לעליתם לפני המים מה שגורם להתחממות ניספת, כך זורמים הזרמים החמים דרומה וצפונה,, כך שכאשר זרם מים חמים (וכבדים) מגיע קרוב לאחד הקטבים המים שוקעים מתקררים … וחוזר חלילה.
ראוי לציין כי מים קרים ממיסים יותר חמצן ולכן המים בזרמים הקרים עשירים בחמצן ועשירים בחמרי מזון שמזינים את חיות האוקינוסים (גדולים וקטנים) וכך גם ‪"‬מ‪תאמים‬" את תנועת הדגים היונקים והאחרים במרחבי הימים.

כאשר הזרמים זזים – מערבה או מזרחה מתהוות תופעות כמו ה"אל-ניניו", "‬אל-ניניה", תקופת המונסונים מתחילה מאוחר או מוקדם יותר, או מתקצרת. כלומר למחזור זה חשיבות רבה והשפעה רבה על האקלים.

חזרה ל"זרם-הגולף" שקיבל את שמו בגלל הפיתול שהוא עושה בקרבת מפרץ מקסיקו. זרם הגולף מוביל מים חמים מהאזורים המשווניים לצפון וכך בעברו ממערב לאירופה הוא ממתן את החורף, ללא פעילותו הממתנת של זרם הגולף תתכסה מערב אירופה ואנגליה במעטה שלג וקרח כל חורף.

כמו כל המערכת כך גם זרם-הגולף מושפע מההתחממות העולמית, ההתחממות גורמת להמסת קרחונים בחוג הקוטב הצפוני, כך מוזרמות כמויות גדולות של מים קרים ומתוקים לאוקינוס הצפוני.
תחזיות "מנבאות" את התהליך הבא :המים הקרים ש"פוגשים" את זרם הגולף מקררים אותו מה שגורם לזרם שהיה חם וחימם את סביבתו לאבד את תכונתו הממתנת !

ככל שמתגברת המסת הקרחונים מוזרמים יותר מים קרים (ומתוקים) לים וזרימת זרם-הגולף הולכת ונעצרת. (בעבר כתבתי על כך), קלימטולוגים "מנבאים" כי זרם הגולף יעצר סופית במידה וההתחממות העולמית תימשך, עצירה שתביא על מערב אירופה תקופת קרח. הדעות חלוקות בין מי שחוזה עצירה מוחלטת לבין מי שמנבא האטה, אלה גם אלה מסכימים כי הקור ישתרר על מערב היבשת לתקופה ארוכה.

בגלל החשיבות הרבה והשפעתו של זרם-הגולף על האקלים בכלל ועל מזג האוויר באירופה בפרט, מתקיים מעקב מתמיד אחרי עוצמת זרימתו, מליחותו וחומו. מעקב שזיהה כי : הזרם מוסט מערבה ובמקום לזרום בתדירות קבועה הוא זורם בקצב משתנה.

למרות חיפוש לא מצאתי מי שמסביר את השינוי העכשווי ‫(‬יש מי שמיחס זאת למעברו של זרם הגולף במפרץ מקסיקו בו ספחו המים נפט שמשפיע על הזרימה ? )

לא מצאתי תחזיות שקובעות כי זו התחלתו של תהליך שיתקבע אבל אין ספק כי יהיה זה ארוע שמנבא שינוי מחזורי, שינוי שימנע מאירופה את ההשפעה הממתנת ויביא חורף קררררר… !

בשנה שעברה סבלה אירופה מקור בגלל הסטה של "זרמי-סילון", השנה מוסט זרם-הגולף. איך זה שפיע אלינו ? במידה והאוויר הקר יזרום לאזורינו ובדרכו יספח לחות יש לקוות כי יהיה לנו חורף גשום… ?!

13 תגובות

 1. הערה לאיציק:
  אם תקרא את הקישור שהבאתי בעניין (והאמת היא שזה גם נרמז בכתבה וכתוב במפורש בכתבות המקושרות) תראה שלא רק הטמפרטורה משחקת אלא גם מליחות המים.
  כל זה מסוכם בקישור שהבאתי ומסתבר שהמסקנות ביחס לשיבוש הזרמים אינן אחידות.

 2. הערה לד"ר א. רוזנטל: כשם שאויר חם קל מאויר קר, גם מיים חמים קלים מקרים!

  האם אין השפעה למהילת מיי-האוקינוס בכמויות אדירות של מיי-קרחונים מומססים ?? מיים מתוקים וקרים ימנעו משכבת המסוע לשקוע,ותנועת המסוע –
  תשתבש…! נ.ב.:הערה אישית-ממש לא מרחם על האירופאים אחרי 1939-1945 !!!!

 3. הרשו לי להיות אופטימי.
  להתקררות אירופה יכולה להיות השלכה חיובית על רמת הילודה.
  קר, נשארים בבית… משעמם… בייבי בום 🙂 וזה לא מצחיק זה ככה.

  מה שיקרה זה שרמת השליטה שלנו במאפייני סביבה אקלימיות תעלה מדרגה.
  בסקנדינביה כבר יודעים לחיות במינוס 20-30 מתחת לאפס כבר הרבה זמן
  אז בסך הכל הידע והתרגול הזה ינדוד דרומה. לא סיפור.
  אם בוולוו שהיתה לי יש מנגנון במפלט שנפתח במינוס 15 מעלות ומחמם בחזרה את המנוע
  אז עכשיו זה יהיה גם בפיאט ורנו. וכו וכו שאר דוגמאות.
  אנשים חיים דיי בסדר במינוס 30 וגם בפלוס 50 וכנראה שזה מה שיהיה.
  דווקא אתגרים אקלימיים יכולים לאחד ולייצר תנופה התפתחותית. ראו את ההתקדמות וההשקעה באנרגיה חלופית היום וזה רק הולך וגובר.

  עד כאן תחזית אופטימית. 🙂
  שחר

 4. בקייץ בוכים שאף פעם לא היה כל כך חם ובחורף בוכים שלא היה אף פעם כל כך קר.
  ובאביב ובסתיו בוכים שלא היו אף פעם שטפונות כאלו וסופות כאלו.

  בני אדם הם בעלי חיים מסוכנים ובדיוק כמו חתולים בוכים ובוכים ובסוף דו__קים.

 5. יועד אתה מדבר על מה שגרם לעידן הקרח האחרון באירופה שנפרץ סכר וכמויות מים מתוקים אדירות נשפכו לאטלנטי שגרמו לעידן קרח ל900 שנה באירופה.

  אבל האמת היא שזה .כל זה הוא תחום אפור בשביל המדענים שלנו ..אף אחד לא בטוח לגמרי כמה השפעה תהיה לכל המים המתוקים שנשפכים לים עם המסת הקרחונים…מה שבטוח טוב לאירופאים זה לא יהיה.

 6. מדען בשנת 1995 כתב על הנושא וקיבל מידי קלינטון מדליה או פרס על המחקר הזה.
  הסיבות שהוא ראה לנכון הם בעיקר – המסת הקרחונים שבאזור צפון קנדה וכניסת המים המתוקים לאזור הפס של זרם הגולף.
  הוא נתן מסגרת זמן של 15 שנה פלוס עד 25
  בינתיים, הוא צודק…

 7. תיקון טעות:-

  f,c,o cntnr = רמאמב םתכתכ =
  כתבתם במאמר:-
  ובא לציון גואל
  סבדרמיש יהודה

 8. f,c,o cntnr:-
  " התחממות (יחסית) של הזרמים גורמת לעליתם לפני המים מה שגורם להתחממות ניספת, כך זורמים הזרמים החמים דרומה וצפונה,, כך שכאשר זרם מים חמים (וכבדים) מגיע קרוב לאחד הקטבים המים שוקעים מתקררים … וחוזר חלילה." סוף ציטוט
  נדמה לי שצריך לכתוב זאת אחרת:-

  "התחממות (יחסית) של הזרמים גורמת לעליתם לפני המים מה שגורם להתחממות ניספת, כך זורמים הזרמים החמים דרומה וצפונה,, כך שכאשר זרם מים חמים (וקלים) מגיע קרוב לאחד הקטבים, המים מתקררים ושוקעים… וחוזר חלילה.
  אם זה לא כך אז לא הבנתי ולצערי אירופה תקפא בלי שאוכל לעזור לה.
  ליבי , ליבי, עם אירופה.
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן