סיקור מקיף

ארה"ב תנסה לירות טיל בלווין שעומד להתרסק

לוויין מקולקל עשוי להתרסק על כדור הארץ בראשית חודש מרץ ולפזר חומרים רעילים סביבו. המטרה – ליירטו בכניסה לאטמוספירה כדי שיתפוצץ לשברים קטנים שישרפו עם כניסתם

משרד ההגנה האמריקני מתכנן לירות טיל כדי לפגוע בלווין ריגול מקולקל שעומד להתרסק ללא שליטה בראשית חודש מרץ. סוכנות הידיעות AP כותבת כי האופציה המועדפת תהיה שיגור טיל מתוך ספינה צבאית ולפגוע בלווין לפני שיכנס לאטמוספירה. בכירים, ששמם לא נמסר, מסרו כי ארה"ב עדיין שוקלת כיצד לפעול.

מדובר בלווין ריגול שאבד עימו הקשר לפני כשנה. לפני שבועות אחדים מסרה ממשלת ארה"ב כי הוא עומד להתרסק בסוף חודש פברואר, או בתחילת מרץ, ללא שליטה. בשל גודלו – הוא שוקל 9 טונות – עלולים חלקים גדולים ממנו להינצל משריפה באטמוספירה ולפגוע באיזורים מיושבים.

ארה"ב לא ניסתה מעולם לפגוע בלווין בחלל, הן בשל החשש מפני יצירת שברים בחלל שיפגעו בלווינים אחרים והן בשל אמנות למניעת לוחמת חלל עליהן היא חתומה. עם זאת הכוונה כנראה ליירט אותו מעט לפני הכניסה לאטמוספירה כך שגם השברים שיווצרו ימצאו את דרכם למטה וישרפו בדרך.

הלווין מכיל את דלק הטילים הרעיל הידראזין, נוזל חסר צבע בעל ריח דמוי אמוניה. חומר זה עלול לגרום נזק לכל אדם שבא עימו במגע. ג'ון פייק, מנהל גוף המחקר GlobalSecurity, טוען כי חזרה לא מבוקרת של הלווין עלולה גם לחשוף סודות של ארה"ב.

לידיעה הקודמת והמפורטת – לווין עומד להתרסק על כדור הארץ

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. אין ספק שהעובדה שהסינים עורכים ניסויים פומביים בנשק נגד לווינים עזרה לקבל את ההחלטה להשמיד את הלווין, אך הסכנה ממיכל ההידראזין היא אמיתית. מדובר בחומר שרעיל ומסרטן גם במינונים נמוכים מאד. אגב, ישראל היא אחת מהמדינות הבודדות שעוד מייצרות הידראזין. רוסיה למשל מסתפקת זה שנים רבות במאגרים מתקופת המלחמה הקרה.

  2. יפה!
    הרעיון כי מדובר במסר לסינים נשמע לי הגיוני.
    כך או כך, יהיה מעניין – גם אם יפגעו וגם אם לא. נקווה שהכל יעבור בשלום עם כמה שפחות זהום סביבתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן