סיקור מקיף

פרס נובל לכימיה למגלי מנגנוני תיקון ה-DNA

חתני הפרס גילו מנגנונים המתקנים את הנזקים ה-DNA כדי לשמור על שלמות התא – האחד בעת הפעילות השוטפת של התא (נזקי עישון, חשיפה לשמש וחומרים מסרטנים) והשני מתקן טעויות בעת חלוקת התא

אבי בליזובסקי וד"ר משה נחמני

תהליך התיקון באמצעות כריתת נוקלאוטיד שזיכה את מגליו בפרס נובל לכימיה לשנת 2015. מתוך אתר פרס נובל
תהליך התיקון באמצעות כריתת נוקלאוטיד שזיכה את מגליו בפרס נובל לכימיה לשנת 2015. מתוך אתר פרס נובל

ועדת פרס הנובל החליטה להעניק את פרס הנובל לכימיה לשנת 2015 לשלושה חוקרים, תומאס לינדהל משוודיה, פול מודריץ מארה"ב ועזיז סאנג'ר מטורקיה שקידמו משמעותית את הבנתנו באשר למנגנוני תיקון של החומר הביולוגי החשוב ביותר לאדם – הדנ"א.

שלושת החוקרים הצליחו למפות, ברמה המולקולארית, את המנגנון באמצעותו תאים מתקנים דנ"א פגום ומגוננים בכך על המידע הגנטי האצור בתוכו. עבודתם סיפקה ידע מקיף בנוגע לתפקודם של תאים חיים, וחשוב מכך, לפיתוחם של טיפולים חדשניים כנגד מחלת הסרטן.

בכל יום ויום, הדנ"א שלנו ניזוק כתוצאה מחשיפה לקרינה על-סגולה מהשמש, לרדיקלים חופשיים ולחומרים מסרטנים אחרים; ואפילו בהיעדרם של מזיקים כה עוצמתיים, מולקולת הדנ"א, באופן מובנה, הינה מולקולה בלתי יציבה. אלפי שינויים ספונטניים בגנום של התא מתרחשים מדי יום. יתרה מכך, פגמים בדנ"א עלולים להיווצר גם כאשר המולקולה עצמה מועתקת במהלך חלוקת התא, תהליך המתרחש בגוף האדם מיליוני פעמים מדי יום.

הסיבה שהחומר הגנטי שלנו אינו מתפרק לחלוטין לכאוס כימי היא שפע של מערכות מולקולאריות שבאופן רציף מנטרות ומתקנות את הדנ"א. פרס הנובל לכימיה לשנת 2015 הוענק לשלושה מדענים חלוצים אשר הצליחו למפות את האופן שבו מספר מערכות תיקון כאלו פועלות ברמה התאית

חתני פרס נובל לכימיה לשנת 2015 סיפקו תובנות בסיסיות לדרך תפקוד התאים, ידע המשמש בין היתר בפיתוח תרופות חדשות לסרטן.
בתחילת שנות השבעים, חוקרים סברו כי הדנ"א הינו מולקולה יציבה במיוחד, אולם החוקר תומאס לינדהל הדגים כי המולקולה מתפרקת בקצב שחייב היה לאפשר קיומם של חיים על פני כדור הארץ. התובנה הזו הובילה אותו לגלות מנגנון תאי בשם "חיתוך ותיקון של בסיס פגום" (base excision repair, BER), מנגנון שמנטרל בקביעות את התפרקותו המוחלטת של הדנ"א.

החוקר עזיז סאנג'ר מיפה את מנגנון התיקון הזה, שבעזרתו התאים מתקנים את הנזק שנגרם לדנ"א כתוצאה מחשיפתם לקרינה על-סגולה. אנשים שנולדו עם פגמים במנגנון תיקון זה יפתחו ברבות השנים סרטן העור בחשיפה לקרינת השמש. מנגנון זה משמש בתאים גם לתיקון פגמים בדנ"א שנגרמו כתוצאה מחשיפה לחומרים מסרטנים.

החוקר פול מודריץ הראה כיצד התא מתקן את השגיאות המתרחשות כאשר הדנ"א משוכפל ומועתק במהלך השלב החשוב של חלוקת התא. מנגנון זה, המכונה בשם "תיקון חוסר התאמה" (mismatch repair), מפחית את תכיפות השגיאות במהלך השכפול של דנ"א בשיעור של אלפי מונים. פגמים מולדים במנגנון תיקון זה ידועים בספרות, וחלקם מובילים לגרסה התורשתית של סרטן המעי.

תומס לינדהל, אזרח שוודי יליד שטוקהולם 1938 הוא פרופסור אמריטוס במכון פרנסיס קריק בלונדון ומנהל לשעבר של Cancer Research UK. פול מודריץ', אזרח אמריקני יליד 1946, קיבל את הדוקטורט שלו באוניברסיטת סטנפורד והוא חוקר כיום במכון האווארד יוז לרפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת דיוק. עזיז סאנקאר, אזרח אמריקני וטורקי ויליד טורקיה. קיבל את הדוקטורט ב1977 מאוניברסיטת טקסס וכיום הוא פרופסור לביוכימיה וביופיזיקה באוניברסיטת צפון קרוליינה.

הרחבה בהמשך היום.

נובל 2015

שני חוקרים שגילו בנפרד שלניטרינו יש מסה זכו בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2015

חיידקים וצמחים נגד טפילים – מפתחי תרופות כנגד מחלות טרופיות זכו בפרס נובל לרפואה לשנת 2015 – מפתחי תרופות כנגד מחלות טרופיות זכו בבפרס נובל לרפואה לשנת 2015

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן