סיקור מקיף

יישום מציגה תכשיר חדש לחיטוי הידיים ההורס לחלוטין את נגיף שפעת החזירים

יישום, החברה לפיתוח ומחקר של האוניברסיטה העברית, מדווחת על פיתוח אטוקלין (EtoCleanTM), תכשיר אנטי-נגיפי חדש לחיטוי הידיים שהתגלה כיעיל ביותר כנגד נגיף שפעת החזירים.

אחות רוחצת ידיים ב 1930. מקור - ויקימדיה קומונס
אחות רוחצת ידיים ב 1930. מקור - ויקימדיה קומונס
14 בדצמבר, 2009 – יישום, החברה לפיתוח ומחקר של האוניברסיטה העברית, מדווחת על פיתוח אטוקלין (EtoCleanTM), תכשיר אנטי-נגיפי חדש לחיטוי הידיים שהתגלה כיעיל ביותר כנגד נגיף שפעת החזירים. המוצר החדש הומצא על ידי פרופסור אלקה טויטו מביה"ס לרוקחות בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, והוא מפותח על ידיNovel Therapeutic Technologies (NTT), חברת פורטפוליו של יישום.

ניסויים שנערכו על נגיף השפעת מזן H1N1, הזן הגורם לשפעת החזירים ואשר בודד מחולים, מראים כי התכשיר החדשני הורס לחלוטין את הנגיף תוך 15 שניות. המבדקים נערכו בארה"ב בהתאם להנחיות האגודה האמריקנית לבדיקת חומרים ובמעבדה שאושרה על ידי ה-FDA.

"נראה כי אטוקלין מנטרל לחלוטין את נגיף שפעת החזירים באופן כמעט מיידי, בעוד שרוב מחטאי הידיים הקיימים בשוק כיום לא נבדקו ישירות על שפעת החזירים", אמר יעקב מיכלין, נשיא ומנכ"ל יישום. "יישום ו-NTT תרים כעת אחר שותף אסטרטגי להמשך פיתוח המוצר, אשר הוכח שהוא עשוי למנוע התפשטות מחלות נגיפיות".

לתכשיר החיטוי החדש יש תכונות אנטי-חיידקיות ואנטי-נגיפיות והוא יעיל לא רק לחיטוי העור אלא גם למגוון משטחים, ומוצרי מזון. מכיוון שכך, NTT מפתחת סדרת מוצרים לצורכי חיטוי שונים, המבוססים כולם על אותו החומר. יתר על כן, חומר החיטוי החדש מכיל מרכיבים בטוחים לשימוש וידידותיים לסביבה. הוא מאפשר שימוש תכוף משום שאינו גורם ליובש בעור ומותיר תחושה נעימה לאחר השימוש. בנוסף, המוצר מנטרל גם נגיפים חסרי מעטפת, כמו נגיפי צהבת ונורווירוסים (הפוגעים במערכת העיכול), העמידים בפני חומרי חיטוי רגילים המבוססים על אלכוהול.

מחקריה של פרופסור טויטו, בעלת שם עולמי בתחום החדרת תרופות, מתמקדים בתכנון מערכות תרופתיות חדשות המאפשרות ספיגה מוגברת של תרופות והמשפרות את יעילות הטיפול. שתי חברות הזנק, NTT ושמני עדן, המבוססות על הטכנולוגיות החדשניות שהמציאה, מפתחות מספר מוצרים פרמצבטיים חדשים. טכנולוגיה חדשנית נוספת שלה, לטיפול בכאב, ניתנה ברישיון לאחרונה לחברת Z-Cube, חברת בת של חברת התרופות האיטלקית זמבון.

אודות השוק
שוק הצרכנים – מכירות של תכשירי חיטוי בבתי מרקחת וסופרמרקטים עלו במקביל לחששות משפעת החזירים. מכירת מחטאי ידיים מסתכמת כיום ב-200 מיליון דולר לשנה בארה"ב, והמכירות מתגברות בעיקר בשל מגיפת שפעת החזירים. במהלך 12 השבועות שהסתיימו ב-9 באוגוסט 2009, המכירות עלו ב-19% יחסית לשנה הקודמת.
השוק התעשייתי והמקצועי – בין המוסדות והשווקים המסחריים למחטאי ידיים נמנים בתי חולים, מרפאות, משרדים עסקיים, מסעדות, בתי ספר, מלונות, חברות תעופה, מעבדות ומפעלים לעיבוד מזון. גם הסקטור הצבאי מהווה שוק מרכזי לחומרי חיטוי. במהלך השנים האחרונות, תכשירי שטיפה נטולי מים המבוססים על אלכוהול השתלטו על שוק מחטאי הידיים, בעיקר משום שהמרכזים האמריקנים לבקרת ולמניעת מחלות (CDC) המליצו על שימוש בהם בשנת 2002. בשנת 2008, הדרישה לתכשירי חיטוי מבוססי אלכוהול בסקטור הבריאות בארה"ב עמדה על 470 מיליון דולר, והיא צפויה לגדול ב-4.1% מדי שנה לכדי 575 מיליון דולר בשנת 2013.

אודות יישום
יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים בע"מ, אחראית בלעדית למסחור הטכנולוגיות והפטנטים שמקורם באוניברסיטה העברית. החברה, שהוקמה בשנת 1964, נחשבת כיום לאחת המובילות בעולם בתחומה. יישום רשמה כ – 6,100 פטנטים על למעלה מ-1,750 המצאות בכל תחומי הטכנולוגיה והביוטכנולוגיה. כשליש מהפטנטים מוסחרו, ומוצרים המבוססים עליהם נמכרים בלמעלה ממיליארד דולר בשנה. ליישום כ- 65 חברות פורטפוליו המבוססות על המצאות חוקרי האוניברסיטה, ביניהן מוביל-איי, בריפקם, היומן- אייז וריד-איזי. ליישום הסכמי שיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות מובילות דוגמת איי.בי.אם, אינטל, ג'ונסון אנד ג'ונסון, מרק, מונסנטו, נוברטיס, פיליפס, רוש, סיג'נטה, טבע, וילמורין ועוד רבים נוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן