סיקור מקיף

כלי חדש יוכל לאבחן סרטן מוקדם באמצעות נשיפת אוויר של הנבדק

גילוי מוקדם של סרטן יכול לשפר באופן משמעותי את סיכויי ההישרדות. מערכות אבחון נוכחיות נכשלות לעיתים באבחון הסרטן בשלביו המוקדמים ובה בעת חושפות את המטופל להשפעותיה המזיקות של ההקרנה

מעבדת הלייזרים של דר. פטריק מקקאן באוניברסיטת אוקלהומה
מעבדת הלייזרים של דר. פטריק מקקאן באוניברסיטת אוקלהומה

קבוצה מצומצמת של חוקרים ידועי-שם ובינלאומיים מאוניברסיטת אוקלהומה ובעלי ניסיון בפיתוח של לייזרים בתחום התת-אדום, בראשותו של ד”ר Patrick McCann, פועלים ליצירת חיישן המאתר גזים שהינם סמנים ביולוגיים המשתחררים מנשימתו של אדם הנגוע בסרטן.

הוכחת התפיסה עבור גילוי של סמן ביולוגי הננשף החוצה מאדם הלוקה בסרטן הריאות הודגמה כבר בפרסומה של קבוצת המחקר מאוניברסיטת אוקלהומה עוד בשנת 2007 בגיליון יולי של כתב-העת Applied Optics. החוקרים קיבלו השראה למחקרם ע”י ניסויים קודמים שהראו כי כלבים מסוגלים לגלות סרטן באמצעות הרחת נשיפתם של חולי סרטן. כדוגמא, באמצעות הרחת דגימות נשיפה כלבים הצליחו לגלות חולים בסרטן הריאות והשד בדיוק של 88 ו- 97 אחוזים, בהתאמה, כפי שדווח בגיליון מארס של כתב-העת המדעי Integrative Cancer Therapies. הראיה ברורה – תרכובות מסוימות במצב הגזי קשורות באופן ייחודי לסרטן.

מסוקרן ע”י רעיון השימוש באבחון נשימה לשם גילוי סרטן, McCann ניצל הזדמנות להשתמש בטכנולוגיה של לייזר בתחום התת-אדום (mid-infrared) בכדי להסביר את הקשר שבין אותן תרכובות גזיות לבין הסרטן. הוא מאמין כי ניתן לפתח התקני-אבחון פשוטים לתפעול לשם גילוי סרטן, במיוחד עבור סוגי סרטן שקשה לאבחנם כגון סרטן הריאות. הוא מסביר כי נצטרך חיישנים אשר יוכלו לגלות את אותן התרכובות הגזיות המתפקדות כביו-סמנים. “התקן אשר יוכל למדוד את הגזים המיוחדים לסרטן הננשפים החוצה ישנה את המחקר הרפואי, כפי שמוכר היום.”

החוקר אומר כי המדע והטכנולוגיה קיימים בכדי לתמוך בפיתוחו של כלי חדש לאבחון סרטן, אך המחקר יימשך בין חמש לעשר שנים בכדי להכניס לשוק הרפואה התקנים זולים מספיק. לאוניברסיטת אוקלהומה יש כנראה את נציגות החוקרים הנחושים ביותר לספק פיתרון לבעיה תוך שימוש בגישה זו. למרות שהניסויים מוכיחים כי כלבים יכולים לאתר סרטן באמצעות הרחת הגזים, לא ניתן לומר מהם אותם הגזים. חובתה של קהיליית המחקר הרפואי, תוך שימוש בכלי המדידה הטובים והמתקדמים ביותר, לפענח מהם אותם הגזים.

בהתאם לדבריו של מק'קאן, “הודגמו כבר שיטות מתקדמות לזיהוי תרכובות ועל חוקרים נוספים רבים יותר מוטלת החובה להשתמש בשיטות אלו בכדי לזהות את החומרים הנפלטים החוצה מחולי סרטן. אנו עצמנו פיתחנו שיטות מבוססות-לייזר לזיהוי תרכובות וחומרים. לייזרים בתחום תת-אדום מסוגלים למדוד ביו-סמנים החשודים כקשורים לסרטן, כגון: אתאן, פורמאלדהיד ואצטאלדהיד.”

החוקר אומר כי הוא ישתמש בננוטכנולוגיה בכדי לשפר את ביצועי הלייזר ולמזער את מימדי מערכת הגילוי, תכונות אשר יאפשרו שימוש בהתקני-חישה ידניים המופעלים באמצעות סוללות ניידות.

“לעיתים קרובות חובה עלייך לצאת מתחום המחקר הצר שלך בכדי להיות חלוץ של תחומי-מחקר חדישים ולאוניברסיטה שלנו יש יתרון בזכות ניסיון רב בשטחים אחרים. אולם, גיוס המימון למחקר בינתחומי הינו מאתגר ביותר. אך, יש צורך במימון ותשתיות מחקר נוספים בכדי שהתקן זה יהפוך למעשי. בהתבסס על היכולות הקיימות שלה, אוניברסיטת אוקלהומה יכולה להפוך למוכרת יותר בתור מרכז מחקר מצטיין בתחום חשוב זה.” למרות שמק'קאן אינו חוקר סרטן, הוא מעוניין שמחקרו בפיתוח טכנולוגיית לייזר מתקדם יתרום למיליוני אנשים אשר אחרת יינזקו מאבחון סרטן בשלביו המאוחרים יותר. הוא יודע כי הדבר אפשרי: “המדע תומך בכך, והכלבים מוכיחים לנו כי יש שם משהו.”

ההודעה לעיתונות של אוניברסיטת אוקלהומה

4 תגובות

  1. אכן מחקר מאתגר, שאפתני ומסובך מאין כמותו.
    אם יצליח יתרום רבות לגילוי מוקדם של הרבה מאד מחלות שהופעתן כרוכה ביצירת רקמות דלקתיות בגוף.
    אפרופו כלבים. כבעלים של שלש כלבות, ידוע לי כבר כ- 10 שנים כי שתיים מבין השלוש מאבחנות בהרחה כל מצב דלקתי או פצע, המופיעים בגופי ומתחילות ללקק את המקום במרץ רב, עד חלוף הדלקת או הפצע. הכלבה השלישית לא נכונה בתכונה זו ואינה מגלה כל תכונות הבחנתיות-רפואיות. יחד עם זאת הגעתי למסקנה, מתוך נסיון אישי, כי ליקוק הכלבות משכך את הכאב ומרגיע את הגירוי לטווח המיידי בלבד, אך אינו בעל תכונות אנטיביוטיות.

  2. מעניין מאוד בכמה מישורים. באופן פרקטי שווה השקעה כי אבחון מוקדם יחסוך הון, שלא לדבר על סבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן