סיקור מקיף

מתחזקות הראיות לקשר בין סוכרת להתפתחות אלצהיימר

המחקרים, שבהם נבדקו חולי סוכרת מסוג 2, מוסיפים את השיטיון לסכנות הנשקפות לחולים אלה. סכנות מוכרות יותר הן במחלות לב, שבץ, אי ספיקת כליות, עיוורון וקטיעת איברים

מחקרים שפורסמו באחרונה רומזים כי חולי סוכרת נמצאים בסיכון מוגבר ללקות במחלת אלצהיימר. מחקרים אלה מצטרפים לעדויות נוספות, המצביעות על קשר בין שתי המחלות. המחקרים, שבהם נבדקו חולי סוכרת מסוג 2, מוסיפים את השיטיון לסכנות הנשקפות לחולים אלה. סכנות מוכרות יותר הן במחלות לב, שבץ, אי ספיקת כליות, עיוורון וקטיעת איברים.

עם זאת, חלק מהמחקרים רומזים כי אמצעים למניעת סוכרת או לבלימתה עשויים לצמצם גם את סכנת השיטיון. לפי הממצאים, יש לבדוק אם תרופות מסוימות הניתנות לחולי סוכרת יוכלו לעזור לחולי אלצהיימר, ובהם כאלה שאינם סובלים מסוכרת.

הממצאים הוצגו בשבוע שעבר בכנס של האגודה לחקר מחלת אלצהיימר שהתקיים במדריד, בהשתתפות כ-5,000 חוקרים מרחבי העולם.

לא כל חולה סוכרת ילקה באלצהיימר, ולא כל חולי האלצהיימר סובלים מסוכרת. עם זאת, על פי מחקרים רחבי היקף מהעשור האחרון, חולי סוכרת מסוג 2 נמצאים בסיכון כפול לחלות באלצהיימר, בהשוואה לבני גילם. הסיבה לכך אינה ידועה לאשורה, אבל נראה שמחלות לב וכלי דם הנלוות לסוכרת תורמות להתפתחות שיטיון, עקב הפרעות בזרימת הדם למוח העלולות לגרום גם אירועים מוחיים.

באחרונה גילו חוקרים כי יש קשר נוסף בין סוכרת לאלצהיימר. אצל חולים בשתי המחלות התגלו משקעים הרסניים של החלבון עמילואיד. בקרב חולי אלצהיימר, משקעים כאלה מתפתחים במוח. אצל חולי סוכרת נמצאו המשקעים בלבלב.

הלבלב של חולי סוכרת סוג 2, המופיעה לרוב אצל הסובלים מהשמנת יתר, מייצר עודפי אינסולין. רמה גבוהה מדי של אינסולין בדם עלולה ליצור דלקות, התורמות להתפתחות נזק מוחי. עודף אינסולין במוח גורם גם להצטברות עמילואיד. חוקרים רמזו שאפשר לראות במחלת האלצהיימר סוכרת מסוג 3, שבה עיקר הנזק נגרם למערכת העצבים.

התחלואה בסוכרת נמצאת בעלייה. לפני 20 שנה היו 30 מיליון חולי סוכרת בעולם. היום מסתכם מספרם ב-230 מיליון. במחקרים האחרונים דווח כי שכיחות השיטיון הגבוהה ביותר נמצאה בקרב חולי סוכרת הסובלים גם מיתר לחץ דם. אבל בסיכון הגבוה ביותר ללקות באלצהיימר נמצאים חולי סוכרת שאינם נושאים את הגן 4apo E. הגן הזה קשור לצורות מסוימות של מחלת אלצהיימר. ראש צוות המחקר שדיווח על ממצאים אלה, הד"ר ויילי שו, הזכיר כי שינויים באורח החיים, כמו עיסוק בפעילות גופנית ותזונה התורמת פחות לעלייה במשקל, עשויים למנוע התפתחות סוכרת בקרב טרום-סוכרתיים. לדבריו, ייתכן ששינויים כאלה יביאו גם למניעת שיטיון.

מחקר נוסף גילה כי חולי סוכרת שסובלים מיתר לחץ דם נמצאים בסיכון גבוה ללקות בשיטיון. מחלקת המחקר של חברת קייזר פרמננט מאוקלנד שקליפורניה הגיעה למסקנה זו בעקבות מעקב אחרי 22,852 אלף חולי סוכרת סוג 2, שנמשך שמונה שנים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן