סיקור מקיף

טופרי השטן

כיצד מתפרנסים כיום הבושמנים (אנשי שבט הסאן) מפקעות בעלות תכונות מרפא הנמצאות בשטחן, באמצעות ניצול בר קיימא?

Harpagophytum procumbens / Devil's Claw
Harpagophytum procumbens / Devil's Claw
הצמח "טופרי השטן" קיבל את שמו העממי מצורת הלקטי הזרעים שמצוידים בקוצים אנקוליים, קוצים שנתפסים בפרוות חיות ועל ידי כך מפיצים את זרעי הצמח. במקום אחר כתבתי על זכותם של תושבים לקבל תמלוגים עבור פיתוחים ממשאבי-טבע שנימצאים בשיטחם (צמחים, מינרלים וכו). אחת הדוגמאות הידועות היא דרישת ה סאן לתגמולים מתרופות הרזיה שמפותחות מצמח ההודיה שמקורו בדרא"פ ובו משתמשים בני הסאן מזה דורות רבים . עכשיו זוכים ה סאן באפשרות לקבל תגמולים מצמח / תרופה נוסף. טופרי השטן הוא צמח שגדל במדבריות דרא"פ, ובעיקר בנמיביה ובבוטסואנה מקום מושבם של בני הסאן. לצמח שרשים שמפתחים פקעות מאורכות, פקעות אלה היו בשימוש רפואי ע"י בני הסאן מקדמת דנא. כאבים, חום, בעיות עיכול, פעילות בלוטות, פגעי-עור, כל אלה מטופלים ע"י הפקעות. בראשית המאה העשרים הביאו מתיישבים אירופאים את פקעות הצמח לאירופה לשימוש כתרופה לדלקת-פרקים. כמו גם כתרופה לשיפור התיאבון. אחרי בדיקה הסתבר כי ניתן להפיק מהפקעות את החומר הפעיל (iridoid glycoside) או harpagosideשריכוזו בפקעות בין 1 ל 3 אחוז. ההכרה בערכו הרפואי של הצמח הביא לדרישה גוברת, דרישה שלאחרונה מסופקת ע"י בני הסאן, עד 2006 היה איסור על איסוף הפקעות, בגלל הנזק הרב/השמדת צמחים ע"י איסוף פראי, החל מ 2006 הותר האיסוף (בר-קיימא) רק לבני הסאן, איסוף פקעות בכמות ובאופן שיבטיח המשך קיומם של הצמחים. כך נאספו השנה כ 12 טון פקעות שהכניסו כ 60.000$, כמובן שההכנסה היא לאוספים כלומר לבני הסאן. כדי להבטיח איסוף בר-קיימא אומנו כ 300 אנשים בשיטת איסוף שלא תיפגע בצמחים, חולקו רישיונות לאיסוף ויחד עם הרישיונות חולקו סכיני חיתוך ושקי איסוף, כל אוסף מוגבל בכמות הפקעות כאשר הפיקוח בידי מקומיים/ את חומר הגלם רוכש רק בעל רשיון אחד וכך ניתן לפקח על התהליך מהאיסוף ועד היצוא . ושוב, בני הסאן – תושבי המקום, בעלי הידע והמסורת לשימוש בצמח מקבלים את האפשרות להרוויח מהידע והמסורת לניצול משאב טבע בסביבתם הטבעית. כך יאה וכך נאה ! דר' אסף רוזנטל, אקולוג, מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה. לפרטים: טל‘ 0505640309 / 077-6172298, דוא‘ל: [email protected]

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. אי אפשר לביית את הצמח ולגדל אותו כמו כל צמח רגיל בשדות חרושים בצורה שתאפשר להפיק ממנו פקעות בצורה היעילה ביותר?
  אגב, לא הבנתי מה הקטע של הצמח הזה?
  הוא אמור להיות משכך כאבים? בסיס נוגד חומציות קיבה? הוא מכיל הורמונים (או סתם חומרים דמויי הורמונים) שמשפיעים על בלוטות הגוף? או כל מיני שטויות כאלה?
  לא הבנתי בכלל מה צורת/דרך ההשפעה שלו (למרות שזה לא נושא הכתבה).

  יש לך גם שגיאת כתיב קטנה "איכול" בפסקה הרביעית.
  ———
  אם כבר מדברים על נושא של זכויות, אני נגד פטנטים וזכויות יוצרים ארוכות טווח. זה פוגע בחופש המידע, בחדשנות ובטכנולוגיה. היום חברה שרוצה לייצר משהו פתאום מגלה שהיא מפרה מיליון פטנטים על כל שטות קטנה שכל תינוק יכול לחשוב עליה, ובגלל זה היא צריכה לבזבז את כל התקציב שלה על תשלומי תמלוגים..
  בקשר לזכויות יוצרים, אני לא מסכים שכל שושלת דיסני תחייה על חשבון היצירתיות של הסבא רבא שלהם.. אני לא רוצה שיוצרים יוכלו להיות כל כך קנאים ליצירות שלהם ולתשוקה לכסף. כל מידע סופו להיות חופשי וציבורי, אם לא תוך 5 שנים אז תוך 20 שנה מרגע יצירתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן