סיקור מקיף

יישום, פונטיפקס וכלל ביוטכנולוגיה משקיעות 9 מיליון דולר באברהם פרמצבטיקה

הכסף מיועד לצורך ביצוע שלב IIb של ניסויים קליניים בתרופה חדשה לטיפול במחלת האלצהיימר

הלוגו של יישום
הלוגו של יישום

יישום, החברה לפיתוח ומחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים, הודיעה ב 14 באפריל, 2010 – כי היא משקיעה ביחד עם פונטיפקס, כלל ביוטכנולוגיה ופרופסור מרתה ויינשטוק-רוזין ומשקיעים נוספים 9 מיליון דולר בחברת אברהם פרמצבטיקה.כמו כן, יישום ומוסד הטכניון למחקר ופיתוח, זרוע מסחור הטכנולוגיות של הטכניון, יעניקו לחברת אברהם רישיון בלעדי על זכויות המסחור של Ladostigil תרופה חדשה לטיפול במחלת אלצהיימר ובמחלות ניווניות אחרות של מערכת העצבים. התרופה הוכחה כבטוחה לשימוש בשלב I/IIa בניסויים קליניים בבני אדם. כחלק מתוכנית הפיתוח של המוצר, חברת אברהם תשתמש בהון המושקע כדי להשלים שלב II של הניסויים הקליניים שיארך 52 שבועות ומטרתו לבחון את יעילות התרופה בחולי אלצהיימר.

Ladostigil היא תרופה חדשה שתוכננה כדי לספק טיפול רפואי מקיף לחולי אלצהיימר. מצד אחד, היא מעלה את ריכוז המוליך העצבי אצטילכולין ( acetylcholine ) במוח, וכמו תרופות אחרות הקיימות כיום בשוק, מספקת עקב כך הקלה בתסמיני המחלה. אולם בשונה וכיתרון על פני התרופות הקיימות כיום, Ladostigil שהיא התרופה הראשונה מסוגה המגיעה לשלב הניסויים הקליניים, פועלת גם דרך מנגנונים נוספים הצפויים לשפר בעיות התנהגות ותסמינים פסיכולוגיים הקשורים בשיטיון (דמנציה), כמו דיכאון וחרדה. יתר על כן, Ladostigil עשויה להאט את קצב התקדמות מחלת האלצהיימר לתקופות ממושכות ולשפר את התופעות הפתולוגיות הקשורות למחלה.

מחקרים מראים ש Ladostigil מונעת התפתחות של ליקויי זיכרון בחולדות מבוגרות וכן מצליחה לתקן בעיות זיכרון דמויות אלצהיימר במכרסמים ובקופים. בנוסף, לתרופה יש פעילות נוגדת דיכאון בחולדות מבלי שהיא גורמת לתופעות לוואי משמעותיות. Ladostigil פועלת גם דרך מנגנון נוגד דלקת ומפחיתה את מספר תאי הדלקת הפעילים במוח ואת שחרור האותות מעוררי הדלקת על ידי תאים אלו. שילוב ייחודי זה של מנגנוני פעולה מקנה לתרופה פוטנציאל לשפר את מצבם של חולי אלצהיימר בצורה שאינה מתאפשרת על ידי טיפולים סימפטומאטיים הקיימים כיום כמו גם על ידי תרופות אחרות הנמצאות בפיתוח. התרופה עשויה גם לטפל במחלות ניווניות אחרות של מערכת העצבים, כמו מחלת פרקינסון.

יעקב מיכלין, מנכ”ל יישום אמר, “אנחנו מאמינים ב Ladostigil ושמחים מאוד על שיתוף הפעולה עם פונטיפקס וכלל ביוטכנולוגיה בסבב המימון הנוכחי. אנו מקווים לתוצאות טובות של שלב IIb של הניסויים הקליניים, הצפויות להתקבל במהלך 2011”.

ד”ר דוד וורשבסקי, מנכ”ל אברהם פרמצבטיקה הוסיף, “אנו שמחים לשתף פעולה עם מוסדות, מדענים ומשקיעים ישראלים מן השורה הראשונה. אנו מאמינים כי ל Ladostigil הפוטנציאל להיות תרופה מובילה ויעילה לטיפול במחלת האלצהיימר ומחלות ניווניות אחרות”.

התרופה החדשה הומצאה על ידי פרופסור מרתה ויינשטוק-רוזין מהמחלקה לרוקחות של ביה”ס לרוקחות באוניברסיטה העברית ופרופסור מוסה יודעים מן הפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון. תרכובות כימיות מסדרה חדשה הכוללת את Ladostigil הוכנו על ידי פרופסור מיכאל חורב מהמחלקה לכימיה רפואית בביה”ס לרוקחות של האוניברסיטה העברית. מחקרה של פרופסור ויינשטוק-רוזין הוביל גם לגילוי ופיתוח אקסלון, תרופת בלוקבסטר לטיפול בשיטיון הנובע ממחלת האלצהיימר או ממחלת הפרקינסון. אקסלון משווקת על ידי חברת נוברטיס. מחקרו של פרופסור יודעים בטכניון הוביל לגילוי ופיתוח אזילקט, תרופה חדשה ומצליחה לטיפול במחלת פרקינסון, המשווקת על ידי חברת טבע.

מחלת אלצהיימר היא הסיבה הנפוצה בעולם לשיטיון, היא משפיעה על אחד מכל 20 מבוגרים מעל גיל 65 ואחראית על 60-60% ממקרי השיטיון בקשישים. בישראל, לפחות 100,000 אנשים לוקים בשיטיון, בעיקר בשל מחלת אלצהיימר. בשנת 2009, היו בארה”ב 5.3 מיליון אנשים עם אלצהיימר, שם מחלה זו מהווה את גורם התמותה השישי בהיקפו. באירופה, יותר מ-6 מיליון אנשים חיים עם המחלה. בערך מחצית מחולי האלצהיימר גם סובלים מדיכאון, ועד 40% סובלים מתסמינים דמויי פרקינסון.

אודות יישום

יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים בע”מ, אחראית בלעדית למסחור הטכנולוגיות והפטנטים שמקורם באוניברסיטה העברית. החברה, שהוקמה בשנת 1964, נחשבת כיום לאחת המובילות בעולם בתחומה. יישום רשמה כ – 6,100 פטנטים על למעלה מ-1,750 המצאות בכל תחומי הטכנולוגיה והביוטכנולוגיה. כשליש מהפטנטים מוסחרו, ומוצרים המבוססים עליהם נמכרים בלמעלה ממיליארד דולר בשנה. ליישום כ- 65 חברות פורטפוליו המבוססות על המצאות חוקרי האוניברסיטה. ליישום הסכמי שיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות מובילות דוגמת איי.בי.אם, אינטל, ג’ונסון אנד ג’ונסון, מרק, מונסנטו, נוברטיס, פיליפס, רוש, סיג’נטה, טבע, וילמורין ועוד רבים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן