סיקור מקיף

מערכת שמש ברחבי בריטניה

דגמים של 18 עצמים ממערכת השמש יוצבו במקומות שונים ברחבי בריטניה בפרופורציה למרחקים בין מסלוליהם. לא, הגודל שלהם לא יהיה פרופורציונלי – השמש, כדור הארץ, צדק ופלוטו – קוטר כל אחד מהם מטר אחד בדיוק

אבי בליזובסקי

רוחבה של השמש למעלה מ-1.39 מיליון ק"מ אך אם היא היתה בגודל של מכונת כביסה, פלוטו היה מרוחק 4.2 קילומטרים משם וגודלו היה כגודל ראש סיכה.

קשה לתפוס את המרחב הצעום של מערכת השמש – ולכן הוקם בבריטניה פרויקט SpacedOut שנועד להביא את הממדים של מערכת השמש לממדים של כדור הארץ, או יותר נכון של בריטניה. הפרויקט נפתח עם פתיחת שבוע המדע הלאומי.
הפסלים, המייצגים עצמים חלליים שונים יתפרשו מאיי שטלנד שבצפון ועד קורנוול שבדרום. "הדגם כולל מודלים של השמש, כוכבי הלכת, השביט האליי וכמה אסטרואידים" אמר מנהל הפרויקט נייג'ל מארשל. גופי קרח כמו סנטארים המקיפים את השמש בין מסלולי שבתאי ונפטון והעצמים הטרנס-נפטונים המקיפים את השמש מעבר לנפטון כלולים אף הם.
הפרויקט נתמך גם בידי אתר אינטרנט ייעודי שעשוי להפוך משאב לאומי ייחודי ורב ערך לאסטרונומיה ולמדעי החלל בעתיד" הוסיף ד"ר מארשל.
לא בדיוק מלון
בקנה מידה של 1 ל-15 מיליון, ניתן להפחית את המרחק בין כדור הארץ לשמש לכ-10 קילומטרים. ועולם מכיוון שהשמש תוצב במצפה הרדיו בג'ורדל באנק, צ'שייר, מקום שבו נמצא טלסקופ לוול שקוטרו 76 מטרים – פלוטו . המרחקים כל כך גדולים שקשה לדמיין אותם, אני חושב שהרעיון מבריק, אמר איאן מוריסון, מנהל התפעול של המצפה.

"אנחנו גאים שג'ורטל בנק נבחר למרכז מערכת השמש. באותה הסקלה, אגב, פרוקסימה קנטאורי, כוכב השבת הקרוב ביותר יהיה מרוחק פי 7 ממרחק הירח מכדור הארץ. ואולם דבר אחד לא ביצעו המקימים – הם לא הדגימו את ההבדלים בין השמש ובין כוכבי הלכת וכן בין כוכבי הלכת לבין עצמם. כל המודלים יהיו בקוטר של מטר אחד. "אם היינו צריכים לעשות את הדגמים הללו באותו קנה מידה שבו אנחנו מציבים את המרחקים, קוטרה של השמש היה 100 מטרים ואילו פלוטו היה בגודל של מלון, אמר ג'ון תומפסון, יועץ חינוכי לפרויט. "הפרויקט משלב אמנות, מדע וטכנולוגיה. המודלים הם פסלים שנעשו בידי אמנים. כך למשל הדגם של השמש אינו כדור צהוב עם נקודות עליו אלא יותר התרשמות של המאן, אמר ד"ר מארשל.
מרבית הדגמים יוצבו בבתי ספר, אחרים במרכזי מבקרים כמו מרכז החלל הלאומי בלסטר ופלנטריום ארמג בצפון אירלנד. המודל תוכנן כך שאורנוס יוצג בבאת' שבה חי ויליאם הרשל כאשר הוא גילה את כוכב הלכת ב-1781. תשעה אתרים פתוחים כבר החל מחודש מארס 2005, עוד תשעה יפתחו בעוד פחות משנה. הנאתרים הנותרים חיוניים להמחשת כל הגופים במערכת השמש. הדגמים נעשו לפי המלצות תלמידי בתי ספר וכך נבנה הדגם של השמש לפי רעיונות של תלמידי בית ספר יסודי באולדהאם.

לידיעה בנושא בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן