סיקור מקיף

פותחה שיטה להזלגת מידע ממחשבים המכילים מידע רגיש, גם אם הם לא מחוברים לאינטרנט

החידוש, מבית היוצר של מעבדות הסייבר של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב נחשף בפני נשיא המדינה שמעון פרס * פרויקט גמר של סטודנטים בבן גוריון הגיע למקום גבוה בתחרות באיסטנבול

נשיא המדינה שמעון פרס בביקורו באוניברסיטת בן גוריון, מאי 2014. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון

במהלך ביקורו של נשיא המדינה, שמעון פרס, במעבדות הדויטשה טלקום באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ביום שני, ה-19.5.2014, נחשף בפניו פרויקט ה-FM , המבוצע במעבדות הסייבר של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

במעבדות הסייבר של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פותחה שיטה להזלגת מידע ממחשבים המכילים מידע רגיש, כאשר למחשבים אלו אין גישה לרשת האינטרנט. לדוגמא, כאשר מצליחים להדביק רשת מסווגת בווירוס.
השיטה הוצגה היום בפני נשיא המדינה, שמעון פרס, בעת שביקר במקום.

השיטה, אותה הדגימו חוקרי מעבדות הסייבר של האוניברסיטה, בראשותו של פרופ' יובל אלוביץ' מהמחלקה להנדסת מערכות מידע באוניברסיטה, מאפשרת ליצור גלי רדיו באמצעות המחשב וקליטת גלי הרדיו הללו באמצעות טלפון נייד המצוי במרחק. כאשר מישהו כותב מסמך מסווג במחשב מבודד שאינו מחובר לרשת, החוקרים הדגימו כי הם הצליחו ליירט אותו מטלפון נייד המצוי במרחק.

יצוין כי לצד מעבדות הסייבר של האוניברסיטה פועלות מעבדות החדשנות של דויטשה טלקום בניהולו של פרופ' אלוביץ', העוסקות בתחום של אבטחת המרחב המקוון, מערכות המלצה ועיבוד של נתונים רבים הזמן אמת. החברה, בשיתוף עם חוקרי אוניברסיטת בן-גוריון הציבה לעצמה מטרה לפתח טכנולוגיות פרוצות דרך, המובילות ליתרונות תחרותיים, תוך יצירת הזדמנויות עסקיות חדשות.

הישג מרשים לצוות סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב בכנס בינלאומי באיסטנבול לפרויקטי-גמר בהנדסה

פרויקט הגמר ההנדסי של הסטודנטים גלעד קייזלר, יובל בן-ציון ונמרוד שליט מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון זכה להישג מרשים – מקום שני בכנס ICAMES לפרויקטי סטודנטים להנדסה.

מדובר בכנס תחרותי בינלאומי, הנערך מזה 20 שנה באיסטנבול, טורקיה. בכנס משתתפים עשרות צוותי סטודנטים מכל רחבי העולם, מתחומי הנדסה שונים. הפרויקט של קייזלר, בן-ציון ושליט, בהנחיית ד"ר אדיר אבן מהמחלקה להנדסת תעשיה וניהול באוניברסיטה, הוא היחיד מישראל שהתקבל לתחרות השנה.

מערכת StaTeam, אותה יזם הצוות ויישם במהלך הפרויקט, מספקת פתרון מערכתי-טכנולוגי מקיף לקבוצות כדורסל. המערכת מבוססת על אפליקציית מובייל שמטרתה איסוף ואחסון יעיל של נתונים במהלך המשחק. האפליקציה מציעה ממשק משתמש נוח ואינטואיטיבי, המתאים לאיסוף אינטנסיבי של נתונים ויוצר חווית משתמש אטרקטיבית ומקצועית. כמו כן, האפליקציה כוללת יכולות זמן אמת להצגת סטטיסטיקות בסיסיות על סמך הנתונים שנאספו תוך כדי המשחק, וזאת כדי לתמוך בהחלטות המאמן במהלכו. בנוסף לכך, המערכת מספקת מגוון כלי בינה עסקית (BI – Business Intelligence) להצגת הנתונים שנאספו לאורך זמן, כמו גם ניתוחי עומק לגילוי דפוסים חבויים על סמך מדדי ביצוע שחושבו מהנתונים. כלים תומכי החלטה כגון אלה מעניקים למאמן יכולת לשפר את הביצועים האינדיבידואליים של שחקניו, כמו גם של הקבוצה כולה.

מערכת ה-StaTeam תוצע כשירות לקבוצות ליגות נמוכות ותיכונים, שיכולתן לאסוף נתונים ולהשתמש בניתוחים סטטיסטיים מוגבלת ביותר, בשל חוסר בפתרונות זולים וזמינים עבורן. פיתוח המערכת על כל מרכיביה הושלם בהצלחה והיא נמצאת כיום בתהליכי הטמעה וניסוי.

23 תגובות

 1. יאיר
  כולי רחמים עליך. אבו מאזן ישמח שאתה תהיה יורש העצר שלו. מקומך שם. אתה יודע מיהו האנטישמי הגרוע ביותר? יהודי ששונא את עצמו. בדבר אחד אני יותר מאשר בטוח. כשאלוהים חילק שכל היית בחופש. הבורות שלך צועקת לשמים. ועליך נאמר "והמשכיל בעת ההיא יידום". אם יאיר שטרן היה יודע שזה גם שמך הוא היה נכלם מבושה

 2. ניסים
  הידע שלך בהסטוריה אפס. אילו היית בצרפת היית משרת של לה פן. אילו היית באוסטריה המנהיג שלך היה היידר. אילו היית בעזה היית מנשק את רגלי יאסין. כשאתה בישראל ימין קיצוני רך מדי בשבילך.

 3. יאיר
  נסראללה שונא יהודים פחות ממך – פשוט לא יאמן כמה אתה מעוות. מה כל הזיבולים שלך שייכים לנושא? אי פעם הייתה פה מדינה מוסלמית שבירתה בירושלים? פעם הייתה מדינה שויתרה לאויביה המושבעים יותר מישראל?
  כל פעם שאני קורא את מה שאתה כותב – בא לי להקיא. בההההההההההההה

 4. חיים, ניסים,
  קצת הסטוריה לא תזיק. הבעיה במגע עם ימניים בישראל שכל מי שלא מקבל את דעתם נענה מיד בגידופים ובנאצות, כפי שהדגמתם כאן בכל תגובותיכם לדברי.
  הסטוריה, למרבה הפלא, היא ענף דעת מסובך ומורכב, לא פחות מהביולוגיה. להבין למה מתחוללים מאורעות פוליטיים, שהם תמיד פיקים שנובעים מתהליכים מסובכים שאינם באים לידיעת רוב האנשים קשה מאוד.
  הדוגמאות של חיים מעידות בדיוק על זה. ניקח את המשפט שכתב חיים
  "במשך 2000 שנות גלות מתחת לראשו של כל נפטר יהודי באירופה שמו חופן אדמה מארץ ישראל". נתחיל מהחצי השני. חופן עפר להנחה בקבר היה רק למעטים מאוד, זה היה סטרטאפ מסחרי, ועל כל פנים בודאי שלנשים לא היו חופני עפר, אבל גם לא לרוב הגברים. עכשיו נראה מה לעשות עם החצי הראשון. חיים מספר לנו על 2000 שנות גלות. האומנם היו היהודים בגלות? הרי עד לבוא הבריטים ב1917 כלל לא הייתה מניעה מיהודים להיכנס לארץ. במאה ה15 כשהספרדים החלו לפגוע ביהודים ובמוסלמים, שלטונות האימפריה התורכית הזמינו את היהודים אל האימפריה, ונתנו להם חסויות מיוחדות. והיהודים הספרדים אכן באו, לתורכיה, ליוון, לבולגריה, ליוגוסלביה, למצריים, ואילו לארץ ישראל, שהייתה חלק מהאימפריה, באו יחידים. מה שמראה במפורש כמה הארץ הזאת לא עיניינה אותם. ארץ ישראל לא הייתה יותר ממילה ריקה בספרי התפילות שרובם מלבד כמה משוררים, ידעו לקרוא את אותיותיהם אבל לא הבינו את תכניהם. ארץ ישראל גם לא עיניינה את רוב יהודי העולם בכל הזמנים. בסוף המאה ה19 ותחילת ה20 היגרו רוב היהודים ממזרח אירופה לארה"ב ולארצות אירופה ודרום אמריקה, ורק מעטים הגיעו לארץ. לכן עם התחלת מלחמת העצמאות היו בארץ כ550 אלף יהודים, ובארה"ב כמה מיליונים. מיהודי ארצות ערב רק מיעוט זעיר הגיעו לכאן לפני מלחמת העצמאות, וגם אחריה החלו לבוא רק כשהתנאים בארצות הערביות הוחמרו.
  זה הפרק הראשון בהסטוריה היהודית שתוכלו לודא אותו בספרים רבים. ואידך זילו גימרו.

 5. יאיר
  קצת היסטוריה לא תזיק. מי שטבעו את המונח פלסטין היו הרומאים. אחרי שדיכאו את מרד בר כוכבא בשנת 135 לספירה. הם החלו לקרוא לארץ בשם פלסטינה ולירושלים קראו איליה קפיטולניה מתוך מטרה להשכיח ממי שנשארו בארץ את שמה של ארץ ישראל.
  במשך 2000 שנות גלות מתחת לראשו של כל נפטר יהודי באירופה שמו חופן אדמה מארץ ישראל.
  בזמן המנדט הבריטי בארץ, היחידים שהוטבע בתעודת הזהות שלהם השם פלסטין היו אך ורק היהודים.
  לידיעתך ארגון הפת"ח הוקם בשנת 1965 שנתיים לפני מלחמת ששת הימים, למה הם לא נלחמו נגד ירדן ששלטה ביהודה ובשומרון ונגד מצרים ששלטו ברצועת עזה?
  בשנות ה – 50 כאשר המצרים שלטו ברצועת עזה פעלו הפדאיונים שבמסע הרציחות שלהם הגיעו עד ראשון לציון.
  יאיר, ידען גדול בהיסטוריה של ארץ ישראל אתה לא. תפתח ספרי היסטוריה אתה לא.ואם חשקה נפשך לדעת פתח ספרי היסטוריה ותתחיל ללמוד . למה שלא תהיה שר החוץ של איסמעיל הנייה? אני מניח שההמנון שלך הוא שתי גדות לירקון זאת שלנו וזאת כבר לא.

 6. יאיר
  אשמח למקור שמראה שרציחות של ערבים הם התוצאה של ההתנחלויות, הרי פיגועים היו הרבה לפני שבכלל הייתה מדינת ישראל.

  אשמח גם להבין למה ישראל היא הכובשת והערבים הם הנכבשים. לא זכור לי שאי פעם מישהו כבש מדינה בשם "פלסטין"…

  אשמח להחכים ממך. אשמח גם להבין למה אתה מלכלך אתר מדעי בזבל הפוליטי שלך.

 7. אבי,
  הייתי מצפה למספר מילות קוד שימנעו טוקבקים אינפנטיליים כמו האחרונים
  ניסים, כתבת שאתה מהנדס, אני מניח שאתה מומחה בפיזיקה, בלימוד ההסטוריה שאינה מתבססת על כמה פיקים, יש לך הרבה חורים שחורים

 8. יאיר אל תקשיב למה שכולם אומרים רק אתה יודע את האמת
  זה שהמוח של כולם עובד הפוך לא אומר כלום רק אתה יודע את האמת ואל תקשיב לשטיפת המוח של ההמון זה רעש לבן בשבילך.
  אני אוהב אותך כאילו אתה זה אני רק אנחנו פה ביחד ולבד אוהב יאיר

 9. נסראללה היה אומר את זה – אבל אחרי זה היה רוצח אותך באותו כיף שהוא רוצח כל מי שלא מאמין באללה בדרך שהוא החליט שצריך להאמין….

 10. יאיר
  מה שכתבת הוא שקר מוחלט. אין אדם שפוי שחושב שרצח תינוקות במיטה הוא תוצאה של התישבות בשטחים. בטח שרציחות כאלה בוצעו לפני שהיו התנחלויות, ולפני שהיו שטחים….

 11. יאיר,
  הכיבוש וההתנחלויות כל כך נוראיים עד כדי שהם גרמו לערבים לעסוק בטרור רטרואקטיבית עוד מלפני שהיה ה"כיבוש"….
  לך תסתכל בויקיפדיה מתי נולד ארגון שחרור פלסטין. ובאותה הזדמנות תקרא על פיגועים לפני 67.

 12. אבל למה לחשוף שיטות כאלו בפומבי ? לא עדיף לנצל את הטכנולוגיות האלו בשקט לאיסוף מידע מודיעיני ופגיעה במחשבים של אוייבנו ? (איראן לדוגמה)

 13. האם יש סיכוי לקבל קצת מידע על אופן יצירת גלי רדיו מהמחשב? או שמדובר על רכיב נוסף שיש לחבר/נדרש שיהיה על מנת שזה יעבוד? אם אין את המידע – אולי במאמר המקורי?
  בכל מקרה תודה כל הכתבה

 14. מה זה "ליצור גדלי רדיו באמצעות המחשב"? WIFI? האם מדובר ברכיב שמחובר למחשב ומשדר? או שמקרינים את המחשב בגלי רדיו שלפיהם יודעים את המידע שעובר בו…
  במחשב יש המון ביטים שעוברים בכל מיני ערוצים ואני לא מאמין שיש שיטה שיכולה לנתח את הביטים שעוברים במחשב מרחוק.

 15. פרס הוא זה ששיחרר מאות טרוריסטים עם דם על הידיים כאקט של מחווה אבל למה התמונה שלו כאן?
  בלי פוליטיקה אבל קצת מחשבה והתחשבות במשפחות הקורבנות לא מזיקה לאף אתר מכובד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן