סיקור מקיף

היום יום דארווין: צ'ארלס דארווין כסמל לחגיגה של מדע ואנושיות

12 בפברואר הוא יום הולדתו של צ'ארלס דארווין. במלאת לו 197 שנים מתרבות החגיגות ברחבי העולם, שיגיעו לשיאם בשרוסברי, בריטניה ב-2009

אבי בליזובסקי, חלק מהכתבה מתורגם באישור מאתר Darwin Day

הודות לתנועת "התכנון התבוני" יוצאים מגיניה של תורתו של צדארלס דאורוין אודות הברירה הטבעית החוצה ומארגנים מאות אירועים ברחבי העולם. יום ההולדת ה-197 של דארווין הוא הזדמנות להכיר את עבודתו החשובה של דארווין.
"המאמינים באבולוציה חייבים לקום ושיתחילו לספור אותם" אומר ריצ'ארד לוונטל, מנהל מוזיאון הארכיאולוגיה והאנתרופולוגיה באוניברסיטת פנסילבניה, לסוכנויות הידיעות איי.פי. "אבולוציה היא המודל המניע את המדע. זה הזמן להכיר בזאת." אמר.
דארווין, נולד באנגליה ב-12 בפברואר 1809 ומת ב-1882. בגיל 50 הוא פרסם את "מוצא המינים". מסקנתו היתה שהיצורים התפתחו במשך הזמן, אליה הגיע כחלק מסדרת תגליות זואולגיות וגיאולוגיות אותן ביצע במהלך מסע סביב העולם שארך חמש שנים.
תנועת התכנון התבוני מבקשת לכפור במסקנותיו בטענה שהיצורים כה מורכבים מכדי שיוכלו להיווצר באופן טבעי והיתה מחויבת התערבות בידי סוג מסוים של יצור תבוני. המבקרים של תיאוריה זו אומרים כי מדובר בבריאתנות דתית המוסוית תחת שיח מדעי לכאורה.
תומכי התכנון התבוני ספגו הפסדים במספר תביעות בפנסילווניה וג'ורג'יה אך בקנזס אישרו האחראים על תוכנית הלימודים גישה לפיה בתורת האבולוציה יש כשלים.

חגיגות הם מרכיב חשוב בכל תרבות. הם מספקים מסורת ודבק שיחלו כל אלו המרגישים עצמם שייכים לתרבות, ויאפשרו להם לחוות קשר רב משמעות זה לזה ולעיקרון שהם חתומים עליו. לרוע המזל מרבית החגיגות מבוססות על מסורות עתיקות הרלוונטיות רק למדינה מסוימת או לתרבות מסוימת, והם לרוב ממשיכים להיות מקור לעימותים קשים.
בנקודה זו בהסטוריה, הפך העולם כה קטן וכל המדינות תלויות זו בזו, עד שאנו זקוקים לחגיגה כלל עולמית כדי לקדם את הדבק בין כל בני האדם.

חגיגות יום דארווין נוסדו על בסיס ההבטחה שמדע, כמו מוסיקה, הוא שפה בינלאומית המדברת לכל בני האדם בדרכים דומות. בעוד מוסיקה היא גם אינטלקטואלית וגם בידורית, המדע הוא אחת ממערכות הידע האמינות ביותר, והוא היה וממשיך להירכש בזכות הסקרנות וכושר ההמצאה.
יתרה מכך, אבולוציה באמצעות המגוון הגנטי והברירה הטבעית כפי שהוצגה על ידי דארווין הפכה להיות לעיקרון המארגן המרכזי בביולוגיה. בנוסף, האבולוציה משחקת תפקיד מרכזי באסטרונומיה ובקוסמולוגיה, שם מתייחסים באמצעותה לדרך שבה הכוכבים, הגלקסיות והיקום כולו משתנים לאורך הזמן. כדי ללמוד ביולוגיה תוך התעלמות מהאבולוציה זה יהיה כמו ללמוד פיסיקה ללא חוקי ניוטון השולטים ביקום או כימיה בלי הטבלה המחזורית. ברור, דארווין עצמו הפך ידוען בינלאומי שנודע לתהילה, ואשר השפעתו על התפתחות המחשבה המודרנית ממשיכה להיות מעמיקה ומחלחלת (ארנסט מאייר, השפעתו של דרווין על המחשבה המודרנית, סיינטיפיק אמריקן, יולי 2000).
המחקרים הנוכחיים בשדה הגנטיקה, לרבות פיענוח הגנום האנושי, הראו בצורה משכנעת כי כל בני האדם כמעט זהים ברמת הגנים ושכולנו קרובים גנטיים של יצורים חיים אחרים על כדור הארץ. לכן מבט מאיר עיניים זה של הגנטיקה היא רק אחת המצביעה על אחידות ושיוויון בין כל בני האדם אך גם כזו המעודדת את המשמעות העמוקה של כיבוד והערכה של כל החיים. היום תקפות תורת האבולוציה של דארווין באמצעות הברירה הטבעית נעזרת בהבנתנו את המנגנונים המולקולאריים של הגנטיקה. לפיכך, אנו מגיעים למסקנה כי צ'ארלס דארווין הוא סמל ראוי שבו כדאי להתמקד כדי לבנות חגיגה בינלאומית של מדע ואנושות המיועדת לקידום הדבק המשותף בין כל בני האדם בכדור הארץ.

אתר "יום דארווין"
יום דארווין – 2004 באתר הידען

הערה. אתר הידען מבקש לסייע בארגון אירועים דומים בארץ בשנים הקרובות. גופים ישראלים המבקשים להשתתף ולארגן אירוע משותף מוזמנים לפנות
בדוא"ל לעורך האתר, אבי בליזובסקי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. לשכל:
  משעשע שאתה קורא לעצמך "שכל", כי לא נראה שאתה משתמש בו. אתה מדבר מתוך בורות, ועוד טוען שדארווין הוא סמל הבורות. רואים מדבריך שאינך יודע דבר וחצי דבר על דארווין או על תורת האבולוציה.

  אם לפני 100 שנה הייתה מדבר על שיבוט גנטי, היו מתייחסים לזה בתור "מדע בדיוני" – משום שהם לא היו מבינים את זה. בדיוק אותה סיבה שאתה קורה לאבולוציה "מדע בדיוני" – אתה לא מבין את זה. אני מתאר לעצמי שמעולם גם לא ניסית, אחרת לא היית כותב את הדברים שכתבת.

  אני לא מקבל את תאוריית האבולוציה ומוקיר את דארווין משום שחונכתי לזה. גדלתי ועודני חי בבית דתי שבו לא נהגו לדבר על דארווין, אם כי כן יצא לי לשמוע עליו ועל הרעיון שלו בבית ובבית הספר. היום אני מקבל את תאוריית האבולוציה ומוקיר את דארווין. הסיבה היא פשוטה – למדתי את החומר. מסתבר שכמות החומר עצומה, והרבה דברים נראים אחרת אחרי שלומדים אותו. ( כמובן שהחומר שאני נגעתי בו, הוא בקושי קצה הקרחון ).

  היום מפריע לי כשאני מדבר עם אנשים שדעותיהם הם כמו שלך ( לא חסרים כאלה ). בעצם הדעות האלה היו גם דעותי, לפני שהבנתי שצריך ללמוד את החומר. ( אם כי כשלומדים את החומר צריך דעת לגשת אליו בעין לא משוחדת ). הסיבה שזה מפריע לי זה לא רק הבורות והבערות שאני צריך לשמוע, אלא שכל פעם אני מרגיש ש "here it goes again", עוד פעם אני צריך לחזור להתחלה ולהסביר הכל. מילא אם זה היה אחד או שניים, אבל יש הרבה יותר. זה לא הוגן שאותם אלה שלקחו אחריות, השקיעו ועשו מאמץ ועדיין עושים צריכים להרגיש כאילו הם אלה שצריכים לתת הסברים. היום שאני לא נכנס יותר מדי לנושא של אבולוציה בויכוחים, אם זה עולה, אני אומר:"אני יכול לתת לך הסבר מאוד שטחי אם אתה רוצה, אני לא חושב שזה יספק אותך. אתה רוצה באמת להבין, תקרא ספרים בנושא". בדרך כלל אני מקבל מין פרצוף מעוות שאומר – "לא תודה, אין לי כוח".

  אני אומר לך ולאחרים: אם לא בראש שלכם לקרוא, אם אין לכם כוח – אז תעזבו אותנו בשקט! אין לכם זכות דיבור!. אני לקחתי ספרים, למדתי, התעניינתי, ואני לא חושב שזה מתפקידי ובטח שלא הוגן, שאני צריך לספק הסברים למי שרק רוצה להתווכח אך לא מוכן להשקיע דקה בשביל ללמוד. אם למדת את החומר ואתה רוצה בכל זאת להתווכח – לפחות יהיה לנו בסיס משותף, שעליו נוכל לשטוח את הטענות שלנו, אך לפי הדברים שכתבת לא זה המצב.

  נ.ב – מה שאמרת על השואה מראה כמה אתה לא מכיר את דארווין ועבודתו. הדארוויניזם החברתי הוא עיוות של רעיונותיו של דארווין. לטעון דברים קשים כל כך על אדם שלא התכוון לכל רע, הוא לא מעשה אצילי כל כך.

 2. דארווין הוא סמל של בורות ויותר מתאים לז'אנר מדע בדיוני
  בגלל אנשים כמוהו התחילה השואה שאימצה את הרעיונות החולניים שלו של תורת הגזע ואז המטורף ניסה לעשות ברירה טבעית באופן עצמאי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן