סיקור מקיף

קיים סיכון גבוה לעימות בין ארה"ב לסין בשל המחסור בנפט * על ישראל לאסור יצוא גז טבעי

באפריל 2011 אמר פרופ' עמוס נור מאוניברסיטת סטנפורד כי אסור לישראל לאפשר מכירת גז טבעי. אתר הידען היה הראשון שציטט זאת (פסקה לפני אחרונה).

כך מתריע פרופסור עמוס נור מהמחלקה לגיאופיזיקה באוניברסיטת סטנפורד, שהרצה במסגרת תוכנית האנרגיה ע"ש ננסי וסטיבן גרנד בטכניון * "סין וארה"ב מתחרות על פיתוח משאבי הנפט במזרח התיכון" * שמונה מלחמות פרצו בגלל נפט בעשרים השנים האחרונות ממלחמת המפרץ ועד לוב ולדברי נור המצב יחמיר

ראש תכנית האנרגיה בטכניון, פרופסור גדעון גרדר (מימין), מציג את פרופסור עמוס נור בפתח הרצאתו. צילום: יוסי שרם, דוברות הטכניון
ראש תכנית האנרגיה בטכניון, פרופסור גדעון גרדר (מימין), מציג את פרופסור עמוס נור בפתח הרצאתו. צילום: יוסי שרם, דוברות הטכניון

קיים סיכון גבוה לעימות בין שתי המעצמות הכלכליות הגדולות בעולם – ארה"ב וסין – בשל מאבקי השליטה על מקורות הנפט, אם מנהיגי שתי המדינות לא ינהלו את המשבר בתבונה. כך מתריע פרופסור עמוס נור מהמחלקה לגיאופיזיקה באוניברסיטת סטנפורד ומומחה עולמי לתחום הנפט.

בהרצאה שנשא במסגרת תוכנית האנרגיה ע"ש ננסי וסטיבן גרנד בטכניון, אמר פרופסור נור כי מלחמות רבות פרצו בגלל המחסור בנפט, ורק בעשרים השנים האחרונות התרחשו שמונה מלחמות כאלה. לדבריו, מלחמת המפרץ הראשונה נועדה לגרום לשינוי משטר בעיראק – בעלת עתודת הנפט השנייה בגודלה אחרי ערב הסעודית, תוך הפרטת מגזר הנפט. פיגועי ה-11 בספטמבר נבעו מסלידתו של בן לאדן מתמיכת ארה"ב במשפחת המלוכה הסעודית השולטת על משאבי הנפט תוך דרישה לחלוקה שוויונית יותר של הכספים בממלכה הסעודית.

גם המשבר במצרים, שגרם לחילופי השלטון, קשור לנפט – כאשר גידול האוכלוסיה מחד ודלדול בארות הנפט מאידך גרמו למצרים בשנים האחרונות להפוך מיצואנית נפט ליבואנית נפט ולא נותרו כספים ממכירות הנפט אותם ניתן היה להשקיע בסובסידיות. כתוצאה מכך הוכפלו מחירי המזון ומחירי הדלק עלו בעשרות אחוזים,דבר שהניע את זעם ההמונים על מובארק. גם היותה של לוב יצואנית נפט גרם למערב להתערב במשבר הנוכחי, במטרה להבטיח דמוקרטיה, שבה לא ישלוט עריץ מטורף אחד על עתודות הנפט של לוב.

אנרגיה בכלל ונפט בפרט הם הענף הכלכלי הגדול ביותר בעולם – והוא מגלגל כ-10 טריליון דולר בשנה. עם זאת, משאבי הנפט מוגבלים וגם הנטייה היא לצרוך אותם באופן מהיר עם גילויים. כתוצאה מכך, במדינות רבות הגיעו כבר לשיא התפוקה והכמויות המופקות רק פוחתות. בארה"ב השיא הגיע ב-1971 ולאחר שהעקומה המזנקת של גידול האוכלוסייה והעקומה הצונחת של ייצור הנפט נפגשו, הפכה ארה"ב ליבואנית של נפט, כיום היא מייבאת כשני שלישים מתצרוכת הנפט שלה ובעוד כעשור היא תגיע ל-80%.

גם סין הפכה ליבואנית נפט בעקבות הגידול ברמת החיים. אם בתחילה היא חיפשה ופיתחה משאבי נפט באיזורים נידחים יחסית כגון חבל דארפור בסודן, כיום היא מתחרה עם ארה"ב בכל הקשור להשפעה על משאבי הנפט – בעיקר במזרח התיכון. כך, לדוגמה, היא מתנגדת לסנקציות על אירן כדי להבטיח לעצמה נפט.

"בסופו של דבר, אם המשבר לא ינוהל כהלכה, הוא עלול להביא לעימות בין שתי המעצמות", הזהיר פרופסור נור. "מי שחושב שהדבר מופרך, עליו לזכור שארה"ב ויפן לא היו אויבות לפני מלחמת העולם השניה, אך היפנים החליטו להחריב את כל הצי האמריקני באוקיאנוס השקט במתקפה בפרל הארבור ולהסתכן במלחמה, רק כדי להבטיח נגישות לבארות הנפט של סומטרה. גם רומל לא דהר רק כדי לחסל את היהודים בארץ ישראל אלא כדי להשתלט על בארות הנפט במזרח התיכון, בפרט אלו בעיראק שהתגלו כבר בשנות העשרים".

פרופסור נור הוסיף כי העולם כולו מתקרב לשיא תפוקת הנפט והגז, כאשר השאיבה נטו גדולה יותר מכמות הנפט המתגלה בבארות חדשות. ואולם בניגוד לארה"ב של 1971 שהחלה ליבא משאר העולם ובמיוחד מהמזרח התיכון שמכר את הנפט במחיר נמוך, כיום לעולם אין עודפי נפט כפי שהיו בשנות ה-70 ולכן התחרות תגבר.

פרופסור נור התייחס גם לנושא האנרגיה החלופית באומרו כי גם אם ינוצלו סוגי אנרגיה חלופית כגון שמש, רוח, דלק ביולוגי ואפילו אנרגיה גרעינית – ישתווה לשימוש בנפט גז ופחם כיום, עדיין נידרש גם בעוד 50 שנה לכמויות דומות של נפט וגז כמו אלו שאנו שורפים היום מכיוון שהביקוש יגדל פי 2.5.

בהתייחסו לגילוי הגז הטבעי בישראל אמר כי ניתן להשוות את ישראל כיום למצבה של נורווגיה עם גילוי הנפט בים הצפוני בשנות החמישים ובזכות התשתית הדמוקרטית, רווחי הגז יתגלגלו בסופו של דבר לציבור ולא יישארו בכיס של משפחה אחת כמו בסעודיה. עם זאת כדאי לישראל לשמור את הגז לעצמה ולא לייצא אותו על אף הפיתוי להחזר מהיר של ההשקעה, משתי סיבות – כדי להבטיח לעצמה אנרגיה יציבה לשנים רבות, וכדי לייצר מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה ולייצא אותם, דבר שיהיה כדאי הרבה יותר מיצוא גז שמחירו נמוך יחסית.

אשר לתוכנית האנרגיה של הטכניון, אמר פרופסור נור כי היא חיונית משום שאחת הבעיות היא ש"בישראל כמעט שאין מספיק אנשים המתמצאים בנושא וכעת עם הגילוי של מאגרי הגז בים פתאום אין לנו כוח אדם טכני הנדרש לפיתוח המקורות הללו בדרך הנכונה".

* הכתבה  תופיע בקרוב במגזין הטכניון

20 תגובות

 1. מוזר שאתר הידען מאפשר לפרסם תגובה שמתאימה לאל קאידה ולבחירי האנטישמים.
  אני מדבר על תגובתו של מגיב בשם שי המגדיר את עצמו בתור בוגר טכניון, ואני מצטט:-

  "את אלקעדה יצרה ומימנה ארה"ב והמוסד כך שברור שפיגועי התאומים היו הצגה אחת גדולה וחבל שהפרופסור עיוור לכך". סוף ציטוט.

  יש כאן רמז בוטה לאשמה שהמוסד וארה"ב בצעו את פיגועי ה 11.9
  אני מציע לאבי בליזובסקי למחוק תגובות אנטישמיות כאלה.

  קשה לי להאמין שהבחור הנ"ל – שי, הוא בוגר טכניון אם הוא חושב שמדינות יכולות להדפיס כסף כמה שהן רק רוצות….

  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 2. 016
  אתה צריך להתבייש עם ההערות האלו, ועוד כל כך קרוב ל 9.11 . זה פשוט זלזול בכבוד הנהרגים בפיגוע הטרור הגדול בעולם.
  כל תאוריות הקונספירציה האלה מאוד אהודות על העולם המוסלמי, שכמו תמיד, משליך את כל הרוע על הציונים והמערב, ולא משנה שהוא נגרם בעצם על ידם…הרי הם דת של שלום…כך הם טוענים.
  אולי כדאי שתצפה פחות בסרטי 007 , 016 !

 3. 016 התוכי פה הוא דווקא אתה. תעשה את המחקר בעצמך לפני שאתה מפרסם שטויות

 4. עם כל הכבוד לפרופסור אין בין הצורך לשמר את הגאז בידי אזרחי ישראל
  לבין הניתוח על מצב הנפט קשר הדוק ,
  נוסף לכך המשבר העולמי שמאיים יתפרץ בגלל חוסר במזון
  אבל יותר מכך חוסר במים .
  סין , סעודיה , וארצות אחרות רוכשות שטחים באפריקה,
  שטחים שיאפשרו להן לפתח מקורות מזון ולשלוט במקורות מים ,
  בלי נפט קשה מאוד בלי אוכל ומים אי אפשר.

 5. אין מחסור בנפט?
  הרי בשנים האחרונות צריכי םלחפור יותר עמוק ובמקומות פחות נגישים. וחוץ מזה מי שמנו לגמור את כל המשאבים של הדורות הבאים?

 6. כרגע מה שקורה בפועל זה שאנשים בודדים מזרימים לכיסם הפרטי משאבים של מדינה שלמה !!

 7. סין מהווה איום על כול הכלכלה העולמית

  משאבי הטבע הם מוגבלים, וכול צמיחה בכלכלת סין, מפר את האיזון בחלוקת המשאבים העולמית.

  וזה הסיבה למשברים הכלכלים שיש בעולם בשנים האחרונות.

  במדינה ענקית אחת הכלכלה צומחת, וכול אירופה נכנסת לפשיטת רגל.

 8. הדבר הכי נכון זה לא ליצא את הגז

  אבל יש הרבה שחיטות, ויש מי שגוזר כאן קופונים שמנים.

  ואם הכול היה נעשה לפי מה שנכון לעשות, המדינה שלנו היתה נראת אחרת.

  אבל הכסף משחית את האדם, וגם גורם למלחמות, ובסופו של דבר מי שאומר את המילה האחרונה זה הכסף.

 9. בתור בוגר טכניון אני לא מסכים עם הפרופסור.
  מקור הסכסוכים הוא לא רק נפט, אלא גם שליטה באזרחים, שליטה קרקעית במקומות אסטרטגיים וכח.
  בסופו של דבר לא חסר לממשלות כסף והן יכולות להדפיס כמה שהן רק רוצות.
  את אלקעדה יצרה ומימנה ארה"ב והמוסד כך שברור שפיגועי התאומים היו הצגה אחת גדולה וחבל שהפרוסור עיוור לכך.

 10. חלום הבלהות של עימות אמריקאי – סיני, הוא לא סצנריו סביר במיוחד לעשורים הקרובים.
  יש בסין כמה בעיות מבניות חמורות שימנעו ממנה לנסות ליטול את ההגמוניה מהאמריקאים :
  חוק ילד אחד למשפחה גורם וימשיך לגרום בעתיד למבנה גילים לא סביר של האוכלוסיה עם אוכלוסיה ענקית המזדקנת במהירות, כאשר האוכלוסיה הצעירה שצריכה לתמוך בה מעטה מדי.
  בנוסף לכך, מאות מליוני סינים שיצאו מעוני לחיים של מעמד ביניים, עשו זאת בזכות אוכלוסיית המערב הרוכשת מהם מכל הבא ליד : כפפות, חולצות, מכונות, אלקטרוניקה, ומה לא. במצב מלחמה מי ירכוש את המוצרים ? מי ישלם למאות המליונים הללו את שכרם ?

 11. כנראה שהמומחה הנכבד לאנרגיה שכח שהוא לא התמחה ביחסים בינלאומיים ולא במדעי המדינה. כנראה שגם לא במזרחנות. אצלו הכל פשוט כי הכל אבל ממש הכל,נפט. די ליתן את הדעת על טיעוניו לגבי מצרים:היות והיה נפט ועכשיו מאגריו הידלדלו-לכן התעוררה התסיסה. ובכן לפי טיעון זה הנפט אשם גם במלחמת האזרחים בחוף השנהב, שהרי אין שם נפט. אם נניח שהיה שם נפט נוכל להניח שהיה גם שקט.

  ובקיצור בהחלט שהמצאי [וחלוקתו על פני הגלובוס] של המוצר הזה שאי אפשר איתו אך קשה שבעתיים בלעדיו,הם חלק חשוב בעיצוב פני ההסטוריה האנושית המודרנית,אבל בכל זאת יש עוד כמה פרמטרים.
  ואגב בניגוד לתגובה 2 הדמיונית אני פוסל את לימוד הזכות על בין לאדן הרשע. אם נפט או בלעדיו הג'הליה האסלמית הנחותה והמרירה בגלל נחיתותה המובנית ,כבר תמצא לה דרכים אחרות להצדיק את אכזריותה ואהבת הרצח [דין מוחמד בסייף]שלה.

 12. בגדול הוא אמר מה שאנשי "שיא הנפט" צועקים כבר כמה שנים. אני לא מסכים לגמרי עם הניתוח ההיסטורי אבל אין ספק שנפט הוא כבר כמה זמן שחקן ראשי בסכסוכים אלימים. הבעיה עם האנרגיה החלופית היא שללא השקעה מושכלת של משאבי דלק המאובנים הקיימים לבניית תשתיות אנרגיה חלופית לא תשאר אנרגיה לבנייה כזו בעתיד. נצא קרחים מכאן ומכאן.

 13. מקס- זה כלול בפנים. ע"מ שהאנרגיות החלופיות יהיו פרקטיות לשימוש רחב ויגיעו לכמויות המדהימות שמופקות כיום בנפט גז ופחם, הן צריכות להיות פי מאות יותר יעילות מהיום..
  ויותר זולה נפט ופחם? מאוד לא סביר.. שלא לדבר על כך שרכב, צריך דלק לנסוע היום, וככה גם מטוס והם כנראה גם ימשיכו להצטרך להם בשנים הקרובות..

 14. "…אם ניצול סוגי אנרגיה חלופית כגון שמש, רוח, ביו-מסה ואפילו אנרגיה גרעינית – ישתווה לשימוש בנפט גז ופחם כיום, עדיין נידרש גם בעוד 50 שנה לכמויות דומות של נפט וגז כמו אלו שאנו שורפים היום מכיוון שהביקוש יגדל פי 2.5."

  ומה עם השיפור המתמיד בנצילות אנרגיה סולרית? אנרגיה סולרית בעתיד הקרוב תהיה הרבה יותר זולה מנפט או גז ואין שום סיבה כלכלית להשתמש בהם (מלבד תעשיות שונות), גם אם הביקוש יגדל.

 15. ברגע שהוא מצוטט כמו תוכי את השקר ש"אל קעידה" אחראים לפיגועי ארועי התאומים
  כשיש מגוון ראיות נרחב שלא כך הדבר.
  צריך לקחת בעירבון מוגבל מאוד כל דבר אחר שעליו הוא מדבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן