נפטר איש העסקים והפילנתרופ, דן דוד ז"ל, מידידיה הבולטים של אוניברסיטת תל אביב

ייסד את הפרס הנושא את שמו לאנשים בעלי תרומה יוצאת דופן לחברה האנושית

דן דוד. מתוך אתר קרן דן דוד
דן דוד. מתוך אתר קרן דן דוד

דן דוד (1929-2011), חבר בחבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב, ומידידיה הגדולים ביותר נפטר אמש ממחלה קשה.

דן דוד, איש עסקים יליד רומניה, עלה ארצה בשנת 1961 ועמו חלום: לפתח טכנולוגיות חדשניות בתחום עיסוקו, הצילום התעשייתי. בשנת 1965 קיבל מבן דודו הלוואה לזמן בלתי מוגבל בסך 200,000 דולר, שאפשרה לו להגשים את חלומו: הוא פיתח את תא הצילום האוטומטי, פיתוח שהפך אותו לאיש עסקים מצליח. חוויה מוקדמת זו היא שהובילה את דן דוד לייסד לפני עשור באוניברסיטת תל אביב את "פרס דן דוד", המוקיר אישיים שתרמו תרומה יוצאת דופן לחברה האנושית, והמסייע לסטודנטים ויזמים צעירים להפוך לחוקרי ומנהיגי העתיד.

את הפרס בסך כולל של 3 מיליון דולר המוענקים מדי שנה, העניק דן דוד בעשור האחרון למגוון אישים בולטים ביניהם: המנצח זובין מהטה, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, אל גור, הסופר עמוס עוז, הצ'לן יו-יו מא, הסופרת מרגרט אטווד, במאי הקולנוע, האחים איתן וג'ואל כהן ועוד.

דן דוד תמך רבות באוניברסיטת תל אביב. את ראשית פועלו למען האוניברסיטה החל כידיד אוניברסיטת תל אביב באיטליה. בסיוע התרומה שהרים בתחילת שנות ה-90, הוקם בקמפוס האוניברסיטה בניין דן דוד לכיתות לימוד. כמו כן הקים דוד ז"ל קרנות למלגות לתלמידי הפקולטה לניהול.

בשנת 1996 קיבל דן דוד ז"ל תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת תל אביב, לאות הוקרה על קריירה בולטת החובקת עסקים בינלאומיים, על מסירותו ללא לאות למען פיתוח ההשכלה הגבוהה בארץ, ועל מחויבותו האיתנה לישראל.

דן דוד שימש כנשיא החברות Dedem Automatical SRL ו- Photo Me International PLC, חברה הרשומה בבורסה של לונדון ומחזיקה ב- 90% מכלל השוק העולמי של תאי צילום אוטומטיים. כמו-כן היה בעל השליטה בקבוצת לידר החזקות והשקעות. דוד ז"ל היה מעורב במספר רב של פרוייקטים פילנתרופיים, במגוון עצום של תחומים – מארכיאולוגיה ועד רפואה וקולנוע.

דן דוד חילק את זמנו בין אנגליה, איטליה, ספרד וישראל והשאיר אחריו אישה, גבריאלה פליישמן דוד, ובן ,אריאל דוד, עיתונאי צעיר המתגורר בישראל.

פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב, הביע צער על פטירתו של דן דוד ואמר, כי האובדן כבד מאוד. "הלך לעולמו איש אשכולות וידיד אמת של אוניברסיטת תל אביב, שההשכלה הגבוהה הייתה קרובה ללבו", ציין פרופ' קלפטר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. בתור סטודנט בתל אביב אני יכול להגיד שאין על בניין דן דוד , יהי זכרו ברוך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן