סיקור מקיף

השיטה לעריכת גנים CRISPR-Cas מתחילה להראות התקדמות בריפוי מחלות גנטיות

בין היתר, מדענים שהשתמשו בשיטה זו לעריכת גנים העלימו כל שריד וזכר לנגיף ה- HIV שגורם למחלת האיידס, בשלושה מינים שונים של בעלי-חיים

עריכת גנים. מתוך PIXABAY.COM
עריכת גנים. מתוך PIXABAY.COM

בחמש השנים האחרונות יש המולה גדולה בקהילת ההנדסה הגנטית. טכנולוגיה חדשה, בשם CRISPR-Cas מאפשרת לנו לחולל פלאים של הנדסה גנטית בסדר גודל שהיינו יכולים רק לחלום עליו בעבר.

הנה שמונה ניסים קטנים שאפשר לזקוף אותם ל- CRISPR-Cas והתחוללו ב- 2017 – כלומר, בשמונת החודשים האחרונים בלבד –

הנדסו גנטית עוברים אנושיים, עוד בשלב שהיו מורכבים מתא אחד בלבד, כדי לטפל בגן שגורם למחלת לב בהמשך החיים. המדענים צופים שניתן יהיה לטפל ב- 10,000 מחלות גנטיות אחרות הנגרמות כתוצאה ממוטציה מזיקה בגן אחד .

עצרו והסיגו אחורנית את מחלת הנטינגטון הנוראית – מחלה גנטית שעד עתה לא הייתה לה שום תרופה – באמצעות הנדסה גנטית של התאים לטיפול בגן הבעייתי. הטיפול התבצע בעכברים בלבד, אבל מתוכנן להיבחן על בני-אדם בעתיד הקרוב .

מועצת האתיקה בסוכנות הצרפתית הלאומית למחקר ביו-רפואי שחררה המלצה לסקור מחדש את האיסור על הנדסה גנטית של תאי המין האנושיים (כלומר, הנדסה גנטית שתעבור גם לכל הצאצאים), בראי ההצלחות של CRISPR-cas בתחום . הנדסה גנטית של תאים אלו משמעותה, למעשה, תכנות מחדש של האדם ושל כל ילדיו, נכדיו, ניניו, וכן הלאה. זהו, למעשה, תכנות מחדש של האנושות.

העלימו כל שריד וזכר לנגיף ה- HIV שגורם למחלת האיידס, בשלושה מינים שונים של בעלי-חיים .

'שדרגו' נגיפים כדי להעניק להם את היכולת לרדוף אחר חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה ולחסל אותם, והראו שהנגיפים מצילים את חייהם של עכברים שהודבקו ב- 'סופר-חיידקים' – מהסוג שמגחכים בפנים של האנטיביוטיקות החזקות ביותר המוכרות לנו .

יצרו חיידקים חיים המסוגלים לאצור בקוד הגנטי שלהם סרטון קצר (מאד), מתוך תקווה לעתיד הרחוק ליצור 'מכונות חיות' שיוכלו להתרבות ביחד עם המידע שהן מחזיקות, וכך לוודא שהמידע החשוב לנו ביותר יישמר כל עוד ישנם חיים על פני כדור הארץ .

הודיעו שתוך שנתיים יצליחו להנדס מחדש ביציות פילים ולהחדיר לתוכן גנים של ממותות, ליצירת 'פיל-ממותה' שיוכל לחיות ולשגשג גם בשטחי הטונדרה הקרים (בתמונה אפשר לראות את ג'ורג' צ'ארץ' עם שחזור ממוחשב של ממותה שהולבש על התמונה).

ג'ורג' צ'ארץ', ה- 'תומאס אדיסון' של ההנדסה הגנטית, הודיע שבזכות CRISPR-Cas נוכל להתחיל לבצע טיפולי שחזור-נעורים (age reversal) תוך עשור אחד. הוא אופטימי, בלשון המעטה, אבל מדענים אחרים מהססים לחלוק על דבריו מסיבה פשוטה: כולם מבינים את הפוטנציאל של הטכנולוגיה החדשה, ואף אחד עוד לא בטוח מה יהיו המגבלות שלה .

כל ההישגים האלו לא יתבטאו מיד בחיי היום-יום. לרובם ייקח בוודאי עוד עשר או עשרים שנים עד שיגיעו לקליניקה או לשימוש מעשי. אבל מהן עשר שנים? בעוד עשר שנים, ילדי הקטן יהיה בן 15. בעוד עשר שנים, ביבי עדיין יהיה בשלטון. עשר שנים חולפות כהרף עין, ובזמן זה נמשיך עדיין להתווכח על פוליטיקה, על דת, על קפיטליזם וסוציאליזם ופמיניזם – בזמן שהטכנולוגיות יתחילו לאפשר לנו לשנות את המין האנושי לנצח, להחיות מינים אבודים, ואולי לעצור את ההזדקנות.

אז עזבו לרגע את הירידות הבלתי-פוסקות על הממשלה, על טראמפ, על הדת ועל החילוניות וכל היתר. הטכנולוגיות עומדות לעצב מחדש את המין האנושי ואת חיינו – והוויכוח הגדול באמת צריך להיות על הדרך בה נשתמש בהן.

 

קישורים למקורות

כמו כן, בינתיים התרחישים שתיארתי ב- המדריך לעתיד כחלק מ- "המהפכה הביולוגית" מתממשים יפה במעבדות. שרק ימשיכו כך!

עוד בנושא באתר הידען
"חקרנו כיצד החיידק של היוגורט מגן על עצמו מפני וירוסים, לא תכננו מראש לפתח מערכת לעריכת גנים"

7 תגובות

 1. אבי בליזובסקי
  אם אפשר בכלל לשדרג את מערכת התגובות.
  ולהוסיף לדוגמה אפשרות לעריכה של תגובה שכתבת
  ואם אפשר גם אפשרות להשאיר מייל ולקבלת הודעה על תגובות בדיון שאתה רוצה לעקוב אחריו או רק על תגובות למה שכתבת.
  אני מקווה גם שלא יהיה את הבג המעצבן הזה שאחרי כתיבת תגובה כשמנסים לחזור אחורה חוזרים לאותו עמוד.

 2. אבי בליזובסקי
  אני שמח שזה זמני ובהצלחה בעיצוב האתר החדש.
  כדאי מאוד לתת דגש באתר ל"תגובות אחרונות" מה שאין בהרבה אתרים.
  זה מאפשר דיונים ערים על הכתבות. לי לפחות נראה שמאז שהשתבש העיצוב יש הרבה פחות דיונים פעילים ופחות תגובות.

 3. ולא לשכוח את כל הנשק הביולוגי שמפתחים במרתפי משרדי ההגנה ומשרדי ההתקפה של כל מיני מעצמות ושליטים עריצים מטורללים.
  בטוח שיש איפה שהוא מישהו שמשלם הרבה כסף לכמה מהנדסים גנטיים כאלה שיפתחו נשק שמשמיד רק יהודים.
  אולי היה עדיף לעולם בלי ההנדסה הגנטית כמו שכנראה היה עדיף בלי הנשק האטומי.

 4. אני יודע. אבל העיצוב השתבש בגלל שינוי בקוד של גוגל שמשום מה אין לו תחליף בגרסה הטכנולוגית הספציפית של האתר שהוקם ב-2013. אי אפשר היה לתקן את זה ולכן היינו צריכים לעבור גם בדף הבית לדף הרשימות כמו בדפי הידענים, הקטגוריות, החיפוש וכו' הפנימיים.
  עכשיו המעצב עובד על גרסה חדשה לגמרי, שתהיה עדכנית לעכשיו כולל כל ההפניות ותתאים אפילו טוב יותר לסלולאר., זה ייקח מספר שבועות.
  אבי

 5. אין שום משמעות לריפוי מחלה גנטית בעוברים חד תאים. אם כבר מתבצעת במיילא הפריה חוץ גופית אפשר פשוט לבחור כבר היום עובר ללא הפגם. וזה הרבה יותר פשוט והרבה פחות סיכון.

 6. לא קשור לכתבה אבל העיצוב החדש של האתר במובייל הרבה פחות טוב מהקודם.
  אין חלוקה לקטגוריות.
  ואין אפשרות לראות את התגובות האחרונות במרוכז.
  באופן כללי הוא נותן הרגשה מיושנת.
  וחבל כי העיצוב הקודם היה מצוין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן