סיקור מקיף

גילויים של שבעה כוכבי לכת חדשים על ידי החללית קורו (CoRoT)

גילויים אלה מצטרפים לגילויים של שמונה כוכבי לכת אחרים שכבר נצפו בעבר על ידי הצוות של קורו. בכל אחד מן המקרים נדרשות תצפיות מן הקרקע המשלימות את נתוני החללית ומאפשרות לקבוע בוודאות את גודלם ומסתם של כוכבי הלכת. בצוות החוקר את התגליות הללו גם פרופ’ צבי מזא”ה מאוני’ ת”א

פוסטר של הכנס שבו יוצגו שבעת כוכבי הלכת החדשים שהתגלוב אמצעות הלווין CoRoT' ב-14 ביוני 2010ש
פוסטר של הכנס שבו יוצגו שבעת כוכבי הלכת החדשים שהתגלוב אמצעות הלווין CoRoT' ב-14 ביוני 2010ש

היום פורסם כי החללית הצרפתית קורו ( CoRoT) גילתה לאחרונה שבעה כוכבי לכת חדשים מחוץ למערכת השמש שלנו. כל אחד משבעת כוכבי הלכת החדשים עובר לפני השמש שלו ויוצר עבורנו כתם שחור קטן על פניה של אותה שמש. החללית קורו מודדת כבר למעלה משנתיים בדיוק רב את עצמת האור של מאות אלפי שמשות, הנראות לנו ככוכבים רחוקים בשמי הלילה. הצוות הבינלאומי של החללית הצליח לגלות ירידות קטנות בעצמת האור של מספר קטן של שמשות, ירידות שנגרמו בעקבות הסתרה על ידי כוכבי לכת הנעים כל אחד סביב שמש אחרת. הישראלי היחידי בצוות החללית הוא פרופסור צבי מזא”ה מאוניברסיטת ת”א.

גילויים אלה מצטרפים לגילויים של שמונה כוכבי לכת אחרים שכבר נצפו בעבר על ידי הצוות של קורו. בכל אחד מן המקרים נדרשות תצפיות מן הקרקע המשלימות את נתוני החללית ומאפשרות לקבוע בוודאות את גודלם ומסתם של כוכבי הלכת. הצוות של CoRoT משתמש במצפים שונים בעולם, מהם הנמצאים באיים הקנאריים, צ’ילה והוואי, כולל במצפה הכוכבים של אוניברסיטת תל אביב אשר בנגב. למרות המרחק העצום אל כוכבי הלכת שהתגלו, אפשר להעריך מתוך התצפיות את גודלם ואת כמות המסה שלהם, ומתוך כך לקבל את הצפיפויות הממוצעות שלהם. בששה מן המקרים המתפרסמים היום הכוכבים שהתגלו הם בתחום המסות של כוכבי הלכת, ובאחד מן המקרים הכוכב המסתיר את השמש שלו כבד קצת יותר ונקרא בפי החוקרים ננס חום.

כוכבי הלכת שהתגלו שונים באופיים אלה מאלה. “כל כוכב שמתגלה הוא פיסת מידע בפתרון חידת היצירה וההתפתחות של כוכבי הלכת” אומרת ד”ר מגלי דלוי (Dr. Magali Deleuil) ממרסיי. “ככל שנמצא יותר כוכבי לכת נוכל לצפות להבין טוב יותר את התהליכים המשתתפים.”

בין כוכבי הלכת שהתגלו נמצא CoRoT-8b – כוכב הלכת הקטן ביותר בקבוצת כוכבי הלכת החדשים. אפשר לשער כי במבנהו הוא דומה לכוכבי הלכת העשויים מקרח שבמערכת השמש שלנו – אורנוס ונפטון; CoRoT-10b – כוכב לכת עם מסלול מאורך במיוחד. במסלולו כוכב הלכת מתקרב ומתרחק מן השמש שלו, וכמות האור והחום הפוגעת בו משתנה בפקטור עשר! ולבסוף, CoRoT-15 – שמסתו גדולה פי ששים ממסתו של צדק, כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש שלנו. אובייקטים כאלה, הננסים החומים, הם נדירים ולכן החשיבות הרבה של הגילוי.

“כל כוכבי הלכת החדשים” מסביר פרופסור מזא”ה, “הם עולמות חדשים שלא היה לנו מושג על קיומם לפני התצפיות של קורו. אנו משולים לקולומבוס המשיט את ספינותיו אל מעבר לאופק אל עולמות המסעירים את הדמיון. אולם בניגוד לקולומבוס, שמצא ארצות שטבען ומזג האוויר שלהם היה דומה לזה שעזב מאחוריו, במקרה שלנו כוכבי הלכת, השמשות שלהם והמרחקים ביניהם הם כה שונים, ועל כן ההפתעות המחכות לנו מבעד לטלסקופ יכולות לעלות על כל דמיון.

21 תגובות

 1. אבי שלום
  רצות שמועות השבוע שהתגלה הכוכב “ניבירו” או איך שקוראים לו ,האם יש בסיס אמיתי לשמועות או שמדובר שוב בחובבי המאיה ?
  תודה

 2. מירום גולן שלום
  אז אני מבין שאתה נוסע מתמיד במרחבי הקוסמוס וביקרת כבר אצל המון חברים מכוכבים אחרים
  אתה כל כך בטוח בתשובתך האם יש ביסוס ודאי לאמרות פיך ?

 3. 11, התשובה לשאלתך היא כן.
  זה אבסורד לחשוב שאנחנו לבד ביקום

 4. אז יש עוד. אבל האם יש עוד מקום בקוסמוס בו יש חלבון או מיטוכונדריה?
  או קיי אני מוותר. האם יש משהו בכל קוסמוסנו שידמה לתוכנת המחשב הכי פשוטה?

 5. דעתך זו נובעת מתוך חרדה נפשית. האדם לא יגלה את כל סודות היקום.

 6. לעניות דעתי, אם יתגלו כל סודות היקום, האדם עלול להחריבו, כפי שהוא עושה בחדווה ובגיל, לגבי כוכב הלכת ארץ.

 7. אם כן עודכנתי – פי ארבע מכדה”א ולא פי שש – תודה למיכאל על הקישור

 8. ראשית, ההערה בנוגע לציור (מדוע יש שם יותר משבעה כוכבי לכת) וכן התשובה אודותיה אינן רלוונטיות – הציור הוא אילוסטרציה בלבד – שימו לב כי שבעת כוכבי הלכת לא נתגלו סביב אותה שמש ולכן מן הסתם הציור כמו שהוא לא נכון.

  באשר לשאלתו של האנונימי,
  צויין כי הכוכב הקטן ביותר שנתגלה הוא כוכב דמויי אורנוס או נפטון – מה שאומר שככל הנראה מדובר בענק גז ולא בכוכב קטן דמויי כדה”א.
  באופן כללי השיטה בה עובד הצוות של קורו היא גילוי כוכבי הלכת ע”י הצל שהם מטילים על השמש שלהם בעת מעברם ביננו לבינה – צל זה כמובן לא נראה (שכן השמש היא מקור נקודתי לחלוטין מבחינתנו) ובא לידי ביטוי בירידה קלה בעוצמה שתהה פרופורציונלית לשטח החתך של הפלנטה חלקי שטח החתך של הכוכב.
  רדיוס כדה”א הוא בערך מאית מרדיוס השמש ולכן יגרור ירידה בעוצמה של בערך 1 חלקי 10,000 – קשה מאד להבחין בזה.
  רדיוס צדק/שבתאי לעומת זאת הוא בערך עשירית מרדיוס השמש ולכן יגררו ירידה בעוצמה של בערך 1 חלקי 100 – בזה כבר יותר קל להבחין.

  באשר לירח – עד כמה שאני יודע לא נתגלה עד כה אף ירח בשום כוכב לכת – למעשה גם כוכבי לכת קטנים בקושי נתגלו (כוכב הלכת הקטן ביותר שנתגלה כבד בערך פי 6 מכדה”א) – כמובן כל זה כשמדברים על מחוץ למערכת השמש

 9. כולם ענקי גז?

  האם התגלה כוכב לכת שהוא לא עשוי מגז?

  האם התגלה ירח של כוכב לכת גזי?

 10. רק במחסני חלל!
  החלה המכירה של אדמות על Corot 3b! שטח חקלאי, שטח הפקר, בית קרקע, בית קקה, טוסטר משולשים!

  מחיר מיוחד! רק היום, ובעשרת השנים הקרובות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן