סיקור מקיף

נשיא קורנל: אין ללמד את תורת התכנון התבוני כמדע

נשיא קורנל בעבר המשמש כיום כנשיא זמני, טוען כי מדובר בטיעון דתי, וכי מקומו אינו בשיעורי המדע. הוא הקדיש לשם כך לא פחות מאשר את נאומו השנתי בפני נאמני האוניברסיטה ואמר כי מדובר באיום חמור למדע

האנטר רולינגס נשיא קורנל
האנטר רולינגס נשיא קורנל

הנשיא הזמני של אוניברסיטת קורנל, האנטר רולינגס (Rawlings ) אמר ביום שישי כי הוא מגנה את הנסיון ללמד את תורת הבריאה כמדע וכינה אותה “אמונה דתית המתחפשת לרעיון חילוני.”
“תורת התכנון התבוני איננה תיאוריה מדעית תקפה” אמר רולינגס בנאום בפני כ-700 מנאמני האוניברסיטה ובכיריה בכנס השנתי של מועצת המנהלים של קורנל. “אין לה את היכולת לפתח ידע חדש באמצעות בדיקת השערות, התאמה של התיאוריה המקורית לתוצאות הניסויים ועריכת בדיקות חוזרות באמצעות ניסויים מעודנים יותר המספקים עוד תובנות.” אמר רולינגס.
רולינגס, ששימש כנשיא קורנל בשנים 1995-2003 משרת כעת כנשיא זמני לאור עזיבתו הפתאומית של הנשיא הקודם ג'פרי ליימן.
תיאורית התכנון התבוני גורסת כי החיים מורכבים מכדי שיתפתחו בדרך האבולוציה, והם דורשים התערבות של יצור תבוני. התיאוריה זכתה לביקורת מצד האקדמיה הלאומית למדעים בארה”ב. האגודה האמריקנית לקידום המדע, מכנה תיאוריה זו בשם “בריאתנות באריזה חדשה” וגורסת כי אין לכלול את הוראתה בשיעורי המדע.
הדרישות הללו של תומכי התכנון התבוני הביאו לכך שמספר רב של בתי ספר ב-20 מדינות בארה”ב נתבקשו ללמד תיאוריה זו במדינות כמו קליפורניה, ניו מקסיקו, קנזס ופנסילבניה. הנשיא בוש החריף את העימות באוגוסט כאשר אמר שבתי הספר צריכים ללמד את תורת הבריאה לצד האבולוציה.
לדברי רולינגס מיעוט גדול בארה”ב, 40 אחוזים , רוצה שהבריאתנות תילמד בבתי הספר במקום האבולוציה אך ביודעם שלא ניתן יהיה להעביר החלטה כזו הם מתפשרים על לימוד במקביל.
מסיבות אלה חש רולינגס כי הוא חייב לנצל את נאומו השנתי על מצב האוניברסיטה – המוקדש לרוב להתקדמות המוסד לעומת השנה הקודמת – כדי לדבר כנגד תורת התכנון התבוני המציבה את ההגיון תחת מתקפה.
רולינגס העיר כי זו אינה הפעם הראשונה שבה האבולוציה מותקפת. מאבקים דומים התרחשו בשנות השישים של המאה ה-19, מיד לאחר שצ'ארלס דארווין פרסם את ספרו “מוצא המינים בדרך הברירה הטבעית,” ובשנות העשרים של המאה ה-20 נערך “משפט הקופים” שבו הואשם מורה לביולוגיה בבית הספר תיכון, ג'ון סקופס, בהוראת האבולוציה. האבולוציה עלתה לכותרות שוב בשנת 1987 כאשר בית המשפט העליון בארה”ב פסק כי פקודת הבריאתנות של לואיזיאנה אינה תקפה.
הערותיו של רולינגס אין הראשונות שבהן ניצבה קורנל בחזית המאבק להגנת המדע. הנשיא הראשון של קורנל, אנדרו דיקסון ווייט, כתב ספר בן שני כרכים “ההסטוריה של המתחמה של המדע והתיאולוגיה בנצרות”, שבו הוא ניסה לספק לקוראיו הבחנה ברורה בין תיאולוגיה למדע.”
ואולם, רולינגס גם אמר כי לקורנל יש הסטוריה בתמיכה בחופש דת. הקמפוס מהווה בית ל-26 קבוצות דתיות שונות והוא אפילו מתכנן את אפשרויות התזונה בהתאם לדרישות הדתיות השונות (כמובן ללא כפיה). רולינגס אמר כי יש צורך לדון בתורת הבריאה אך בהקשר הנכון. “לא נשעה ובודאי לא נחסל את התפקיד של המדע כדי לאפשר לכל רעיון לחדור למערכת החינוך האמריקני. התכנון התבוני היא תפיסה סוביקטיבית, ובבסיסה, אמונה דתית.” אמר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן