סיקור מקיף

שיתוף פעולה בין רובוטים, בתנאי אי ודאות

חוקרים ממעבדת מדעי המחשב והבינה המלאכותית של MIT סיווגו את גורמי אי הודאות המשפיעים על פעולות הרובוט לשלושה תחומים: תמונת העולם שהוא קולט דרך חיישניו, העלולה להיות מטעה וחלקית; תוצאות לא צפויות של פעולתו, להן לא הוגדרו מראש תגובות; ושיבושי תקשורת

רובוט ממלצר. צילום:Tom Buehler/CSAIL
רובוט ממלצר. צילום:Tom Buehler/CSAIL

 

אחד האתגרים המשמעותיים העומדים בפני מפתחי מערכות רובוטיות הוא תכנון לביצוע משימות "בעולם האמיתי", כלומר סביבה שבה בני אדם פועלים ומתפקדים, הכוללת מרכיב אי ודאות בשל תנאים משתנים.

חוקרים ממעבדת מדעי המחשב והבינה המלאכותית של MIT סיווגו את גורמי אי הודאות המשפיעים על פעולות הרובוט לשלושה תחומים: תמונת העולם שהוא קולט דרך חיישניו, העלולה להיות מטעה וחלקית; תוצאות לא צפויות של פעולתו, להן לא הוגדרו מראש תגובות; ושיבושי תקשורת, שהם בעלי השפעה מכרעת כאשר מדובר בשיתוף פעולה בין מספר רובוטים הנדרש לביצוע משימה משותפת, כמו הובלה של פריטים שונים לפי דרישת משתמשים: ציוד בבתי חולים, מוצרי מזון או משקאות, או ציוד הצלה ואחר באזורי אסון.

הגישה של החוקרים לפתרון בעיה זו כללה את תכנות הרובוטים לפי קבוצות תרחישים אפשריים במצבים שונים: לדוגמה, רובוט הנשלח להוביל מטען כלשהו, אותו יקבל מרובוט אחר, עלול למצוא את הרובוט האחר עסוק במסירה לרובוט שלישי; או שהרובוט האחר אינו נמצא במקום בו היה צפוי להיות. לצורך כך, החוקרים פיתחו אלגוריתמים המאפשרים לרובוטים לתאם את פעולותיהם זה עם זה, כאשר תנאי הפעולה הנם גמישים ותוצאותיה לא חד משמעיות. החוקרים בוחנים כעת את השיטה שפיתחו בסביבות שונות, חלקן אמיתיות (כמו חלוקת משקאות בבניין משרדים) וחלקן בסימולציה.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן