סיקור מקיף

קבועים אוניברסליים עשויים להיות לא-קבועים

קבועים פיזיקלים הם מאבני היסוד של פיזיקה – מספרים מקודשים שאנו יודעים על קביעותם – אך מה אם חלק מקבועים אלה משתנים?

קבועים פיזיקלים הם מאבני היסוד של פיזיקה – מספרים מקודשים שאנו יודעים על קביעותם – אך מה אם חלק מקבועים אלה משתנים? בוועידת המכון לפיזיקה (Institute of Physics) "פיזיקה 2005", דיבר דר' מייקל מרפי (Murphy) מאוניברסיטת קיימברידג' על "קבוע המבנה העדין" – אחד מהמספרים הקריטיים ביקום אשר נראה כמכוון בדיוק רב עבור קיום החיים – ויציע כי אינו קבוע למרות הכל.

דר' מרפי השתמש בטלסקופ האופטי (בתחום האור הנראה) הגדול בעולם, טלסקופ ה'קק' (Keck) שבמאונה קאה (Mauna Kea) בהוואי, על מנת לחקור אור מקוואזרים מרוחקים. אור זה נע במרחבי היקום במשך מליארדים של שנים, ונראה כי מראה כי קבוע המבנה העדין, שלעיתים נקרא בשם"אלפא", משתנה במשך זמן.

קבוע המבנה העדין מושל בכוח האלקטרומגנטי, אשר מחזיק את כל האטומים והמולקולות יחד. מדענים ידעו במשך שנים רבות כי אם ערכו היה שונה במעטה, חיים לא יכלו להתקיים. רק השינויים הקטנטנים במשך הזמן יכלו להיסבל, ורוב המדענים מאמינים כי אלפא אותו דבר כיום כשם שהיה תמיד.

הקבוע משפיע גם על טביעת-האצבע הנספגת של אטומים, אשר יכולה להתגלות כאשר אור מאיר דרך ענני גז. מרפי השתמש בקוואזרים כמקורות אור רחוקים במיוחד, אשר אורם פוגש בענני גז בדרכו לארץ. לאור לוקח זמן להגיע ארצה, לכן מרפי רואה את טביעות האצבע כפי שהיו לפני מיליארדים של שנים. ע"י השוואת טביעות האצבע האלה עם אלה שנלקחו בניסויים על כדה"א, הוא מסיק כי אלפא השתנה ב-1/200,000 במשך עשרת מליארד השנים האחרונות.

חוקרים אחרים פירסמו תוצאות אשר הראו כי אלפא אינו משתנה. בכל אופן, עבודתו של דר' מרפי הינה הסקירה המפורטת ביותר שאי-פעם נערכה. הוא אומר שהבדיקות הפנימיות בשיטתו, אשר קבוצות מחקר אחרות לא השתמשו בהם, עושות את מחקר זה כמדידה המוסמכת ביותר נכון לעכשיו.

מרפי נזהר לא לטעון כי העניין סגור, ואומר כי אף-אחד לא יכול להגיד שאלפא משתנה עד שסוג אחר של ניסוי הוכיח זאת. "אנו טוענים משהו יוצא מן הכלל כאן," אומר מרפי, "וההוכחה, למרות תקיפותה, טרם יוצאת דופן מספיק."

דר' מייקל מרפי הוא שותף למחקר במכון לאסטרונומיה באוניברסיטת קיימברידג', וחבר מחקר בקולג' דרווין, קמברידג'.

להודעה לעיתונות של אוניברסיטת קיימברידג'

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן