סיקור מקיף

תקלת מחשב לא צפויה הצריכה אתחול מערכת מחשב מרכזית של מעבורת החלל אטלנטיס

בנאס"א מוסרים כי כעת כל מחשבי המעבורת פועלים כתקנם, ובמקרה חרום יש גם מחשב רזרבי שאינו מחובר לרשת ואשר ניתן להכניסו לרשת במקום אחד מהמחשבים הקיימים 

ללא כל התראה מוקדמת קרסה מערכת מחשב מרכזית על מעבורת החלל אטלנטיס, המכונה General Purpose Computer (GPC) 4.

מערכת החירום של המעבורת התריע לצוות בצפצוף חירום מוסכם. מפקד המשימה מפקד המשימה כריס פרגוסון טייס המעבורת דוג הורלי רצו לסיפון העליון לטפל מידית בבעיה. למרות חומרת הבעיה הצוות היה רגוע לאור עגינתה של מעבורת החלל כעת לתחנת החלל הבינלאומית, המשמשת במקרה חרום כמקלט לאסטרונאוטים.

מפקד המשימה ביצע אתחול של המערכת ובשלב זה היא פועלת כשורה. יחד עם זאת לא ברורה התקלה ומקורה. "על מעבורת החלל ארבעה מחשבים מרכזים מסוג IBM AP-101   המחוברים ברשת ופועלים במקביל. על מנת להנחית את מעבורת החלל בבטחה לפחות שני מחשבים חייבים לפעול כשורה". הסביר ד"ר ערן שנקר, רופא החלל הישראלי והחוקר הראשי של הניסויים הביו-רפואיים השוהים כעת על תחנת החלל הבינלאומית ואמורים לשוב לארץ על מעבורת החלל אטלנטיס.

במעבורת יש מחשב חמישי לגיבוי שאינו מחובר למערכת הראשית. לרוב מסביר ד"ר ערן שנקר ממכון פישר, תקלות במחשבים נגרמים מכישלון של החומרה ולא התוכנה ומצריכים החלפת הכרטיס האלקטרוני המתאים. זוהי הסיבה לריבוי מחשבים. צוות האסטרונאוטים לאחר אתחול המחשב התקול הטעינו את מערכת ההפעלה והנתונים שוב מכונן זכרון נייד חיצוני. כעת צוות מקצועי במרכז הבקרה בוחן את מקור התקלה והאם היא יכולה להוות בעיית  בטיחות לאחר התנתקות מעבורת החלל בדרכה לנחיתה לקראת סוף שבוע הבא. מספר שעות לאחר המקרה בוצעה שיחת ועידה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה והחל להם נחיתה בטוחה.

 אובמה גם הבטיח כי "אנו נכנסים לעידן חדש ומרתק שבו נדחוף את גבולות חקר החלל והטיסות המאוישות."

2 תגובות

  1. אין ספק שהתקלה נבעה מעוד עידכון אוטומטי של "חלונות"
    ומחשב הגיבוי מבוסס לינוקס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן