סיקור מקיף

רמת דו תחמוצת הפחמן מתקרבת ל-400 חלקים למיליון – נקודת ציון מטרידה

כך מדווח כתב העת נייצ'ר. החוקרים המנטרים את הגזים יתייחסו לכך כאל סמן מטריד לכוח של האנושות לשנות את ההרכב הכימי של האטמוספירה ובהרחבה גם את האקלים של כדור הארץ.

זיהום אוויר מתחנת כוח פחמית בארה"ב. התחנה מייצרת 2,900 מגוואט ופולטת 14.5 מיליון טון דו תחמוצת הפחמן בשנה צילום: גרינפיס
זיהום אוויר מתחנת כוח פחמית בארה"ב. התחנה מייצרת 2,900 מגוואט ופולטת 14.5 מיליון טון דו תחמוצת הפחמן בשנה צילום: גרינפיס

בשבועות הקרובים עשוי מכשיר המנתח נתונים באיפנרה אדום ליד פסגת הר מאונה לוא בהוואי לעשות הסטוריה בסדרת המדידות היומיות של רמת דו תחמוצת הפחמן באטמופסירה – המדידות עשויות לעבור את השיעור המבהיל כשלעצמו של 400 חלקים למיליון דו תחמוצת הפחמן, ערך שלא היה כדוגמתו בכדור הארץ מזה מיליוני שנים.
החוקרים המנטרים את הגזים יתייחסו לכך כאל סמן מטריד לכוח של האנושות לשנות את ההרכב הכימי של האטמוספירה ובהרחבה גם את האקלים של כדור הארץ. כך מדווח אתמול כתב העת נייצ'ר.

רמת דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה כפי שנמדדה בפסגת הר מאונה לואה בהוואי. Source: Scripps Inst. Oceanography/UC San Diego
רמת דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה כפי שנמדדה בפסגת הר מאונה לואה בהוואי. Source: Scripps Inst. Oceanography/UC San Diego

"ב-400 חלקים למיליון יחוו אומות ומדינות קשיים בשמירת ההתחממות בשליטה", אומרת קורין לה-קר (Corinne Le Quéré) חוקרת אקלים באוניברסיטת מזרח אנגליה בנוריץ', בריטניה, האומרת כי ההשפעה תהיה עליה של 2 מעלות צלזיוס שהמומחים דחקו בממשלות שלא להגיע אליו."

יידרשו אמנם כמה שנים עד שרמת דו תחמוצת הפחמן (דת"פ, פד"ח – לפי השקפתכם הפוליטית) תגיע ל-400 חלקים למיליון במשך כל השנה, אך מדידת הערך בפסגת מאונה לואה משמעותית משום שהחוקרים ניטרו את הגז שם מאז 1958, יותר מאשר בכל מקום אחר על כדור הארץ.

כאשר ההמדידות החלו נרשמו רמות של 316 חלקים למיליון – לא כל כך הרבה מעל הנתון של 280 מיליון ששרר לפני המהפכה התעשייתית ואולם מאז החלו המדידות בהוואי, הערך עקב אחר הגרף העולה ולא מראה סימנים של התייצבות. פליטות שאר גזי החממה עולות אף הן, וגורמות לשווי ערך של 478 חלקים למיליון דו תחמוצת הפחמן.
הנתונים שעובדו בידי לה-קר וחברים אחרים בפרויקט הפחמן הגלובלי מראים כי בני האדם תרמו כ-10.4 מיליארד טונות של פחמן לאטמוספירה ב-2011, חצי מהכמות נבלעת על ידי הצמחיה הימית והיבשתית והמחצית השניה נשארת באטמוספירה ומגדילה את ריכוז דו תחמוצת הפחמן.

8 תגובות

 1. אורי- כשה מגיע למיליוני שנים באמת הידע שלנו הוא לא כזה טוב.
  אני ראיתי שחושבים שהיה יותר חם בסקאלה של עשרות אלפי שנים (למרות שאני לא זוכר איפה)
  יש גם את עניין אופטימום ימי הבניים שהדעות חלוקת כמה היה חם אז.
  ידוע שגרינלנד אולי לא הייתה ירוקה במיוחד אבל היא כן הייתה הרבה יותר ברת יישוב בחלקים מסויימים של ההיסטוריה. בגדול צריך לקחת בערבון מוגבל כל מחקר שבודק טמפרטורה כל כך הרבה זמן לאחור.

 2. אורי
  הבעיה היא די פשוטה. התחממות יחסית קטנה תשנה מאוד את האקלים ותעלה את מפלס מי הים. מה שהיה בעבר לא מעניין כי אנחנו חיים בעולם שונה.

 3. צריך לזכור שעצם הקיום והפעילות האנושית של מיליארדי
  בני אדם יוצרת חום שלוקח לו זמן לצאת מהאטמוספירה
  בדרך זו או אחרת (גם אם במקרים מסויימים האנרגיה
  נוצרת בדרך שאינה יוצרת פד"ח ופיח, כמו אנרגיה גרעינית).

  לכן, סביר להניח שההתחממות הגלובלית מהירה
  יותר מכפי שאפשר להסיק רק ממדידת ערכי הפד"ח.

 4. אבי מצוין בכתבה שזה "ערך שלא היה כדוגמתו בכדור הארץ מזה מיליוני שנים".
  האם בעבר היה מצב דומה ?
  איך זה השפיע על החיים ?
  ומה הייתה הסיבה לכך ?
  ומה הסיבה שזה שהערך בעבר ירד ?

  תודה

 5. סוף העולם יחול ב- 2015 לפי הגרף האחרון (עד כמה שיכולתי להעריך את הרזולוציה). בני המאיה צדקו אם כך, הם רק טעו ב- 3 שנים. לשמחתם של בני המאיה קמו להם יורשים ראויים, היורשים הראוים ממשיכים את מסורתם של בני המאיה על ניבוי קץ העולם בימינו ממש.

 6. להורדת המין האנושי מהבמה. זו הדרך היחידה להשמיד את הדת.

 7. תנו לטבע לעשות את שלו
  אל תדאגו ברגע שהקמות תהיה לא נסבלת הוא ידע לטפל ביצור הדו רגלי
  בסוף הטבע יגיע לאיזון גם אם המשמעות זה הורדת המין האנושי מהבמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן