סיקור מקיף

פרופ' אהרן צ'חנובר מהטכניון הוא חתן פרס ישראל בתחום חקר הביולוגיה לשנת תשס”ג

ידיעה זו היתה למעשה, מבלי שהתכוונו לכך, המבשר של פרס נובל שהגיע קצת יותר משנה וחצי לאחר מכן

פרופ' צ'חנובר (עומד) ופרופ' הרשקו -זוכי פרס נובל בכימיה 2004
פרופ' צ'חנובר (עומד) ופרופ' הרשקו -זוכי פרס נובל בכימיה 2004

פרופ' אהרן צ'חנובר מהטכניון הוא חתן פרס ישראל בתחום חקר הביולוגיה לשנת תשס”ג. פרופ' מחקר אהרן צ'חנובר נולד בחיפה ב-1947. הוא סיים בהצטיינות יתרה תואר שני במדעי הרפואה בבית הספר לרפואה של “הדסה” והאוניברסיטה העברית בירושלים, שם השלים גם את לימודי הרפואה ב-1974. ב-1982 קיבל תואר דוקטור למדעים מהפקולטה לרפואה של הטכניון.

את הדוקטורט שלו כתב בהנחיית אברהם פרופ' הרשקו, בעבודה שבה גילו שניהם את מערכת האוביקיטין, המסמנת חלבונים המיועדים לפירוק בגוף. סימון זה מאפשר לגוף לסלק חלבונים מיותרים ולהשאיר בלא פגע את החלבונים המיועדים להמשיך ולתפקד. תגלית זו חוללה מהפכה של ממש בהבנת מנגנוני הוויסות של תהליכים תוך תאיים ומשמשת בסיס לאלפי פרסומים וספרים ולהקמתן של חברות ביוטכנולוגיה, התרות אחר תרופות למחלות, שנגרמות כתוצאה משיבוש בפירוק חלבונים, מחלות כמו אלצהיימר, פרקינסון וסוגים רבים של סרטן.

אחרי תקופת מחקר פוסט-דוקטורלית ב-M.I.T (1984-1981), שבה אפיין בשיתוף פעולה עם פרופ' אברהם ורשבסקי את תפקודיה התאיים של המערכת, חזר פרופ' צ'חנובר לטכניון ומאז הוא חבר סגל בפקולטה לרפואה של הטכניון. בשנים 2000-1994 שימש פרופ' צ'חנובר כמנהלו של מכון רפפורט למחקר במדעי הרפואה בטכניון.

פרופ' צ'חנובר פרסם יותר מ-90 עבודות מחקר מקוריות על מערכת האוביקיטין. הוא חבר באגודות מדעיות יוקרתיות כמו הארגון האירופי לביולוגיה מולקולרית (EMBO) והארגון האסיאתי לביולוגיה מולקולרית (IMBN) והוזמן להרצות באין ספור כנסים בינלאומיים יוקרתיים. ב-1999 הוא זכה בפרס המדען המצטיין של השנה מה-“Jewish National Fund” וכן קיבל את פרס ואכטר היוקרתי, המוענק על ידי אוניברסיטת אינסברוק באוסטריה. בשנת 2000 קיבל פרופ' צ'חנובר, יחד עם פרופ' הרשקו ופרופ' ורשבסקי, את פרס לסקר, הנחשב לפרס השני לנובל בתחום הרפואה. פרופ' צ'חנובר קיבל השנה תואר ד”ר של כבוד מאוניברסיטת תל-אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן