סיקור מקיף

תחרות בין רע לגרוע

פיזור חלקיקי גופרית באטמוספירה עשוי לנטרל את השפעת גזי החממה, אך גם לעצור את שיקום החור באוזון. מה הפתרון?

קרחון גדול מתנתק באנטרקטיקה, 2005. ההתחממות הגלובלית תגיע גם לאנטראטיקה
קרחון גדול מתנתק באנטרקטיקה, 2005. ההתחממות הגלובלית תגיע גם לאנטראטיקה
ריכוזם של גזי החממה העיקריים באטמוספירה עולה מהר יותר מכל התחזיות, זאת למרות מאמצים להפחית את הפליטות. ידועה ומוכרת "תרומתם" של גזי החממה להתחממות העולמית. כדי למנוע פליטת גזי חממה והמשך ההתחממות עיבד גוף בין ממשלתי – IPCC (פאנל שינוי האקלים שגם זכה בפרס נובל). Intergovernmental Panel on Climate Change את הנתונים ואושרה (בזמנו) אמנת קיוטו.

נתונים על עלית הריכוזים פורסמו לאחרונה ע"י המרכז הלאומי לאוקינוסים ואטמוספירה ("נואא"), U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). על פי הנתונים שפורסמו עלו ריכוזי דו-תחמוצת-הפחמן ב 2.4 חלקים למיליון בכל שנה מאז שנת 2000, זאת לעומת עליה של 1.5 חלקים למליון מאז 1980, ופחות מ 1 חלקים למיליון מאז שנות השישים (כל שנה). הריכוז כיום הוא 385 חלקים למליון, כאשר בתקופה שלפני המהפכה התעשיתית – עד 1850 היה הריכוז 280 חל"מ.

ריכוז המתאן עולה גם הוא במהירות. בשנה אחרונה עלתה כמות המתאן ב 27 מליון טון, זאת אחרי כמעט עשור בו לא היתה עליה משמעותית. עליה בכמות המתאן באטמוספירה יכולה להיות אחת התגובות להמסת קרקעות שהיו קפואות, ייבוש גופי מים באיזור הטרופי, קרקעות שהופשרו כמו גם שטחים שנחשפו ממים פולטים קמויות גבוהות של מתאן. כמובן שההתפתחות התעשיתית / חקלאית המהירה של ארצות אסיה מהווה גורם מהותי בפליטת גזי חממה בכלל ומתאן בפרט. להזכירנו כי מתאן הוא גז חממה חזק פי 25 מ דו-תחמוצת-פחמן. וכך למרות שכמותו/ ריכוזו באטמוספירה נמוך "אחראי" גז המתאן לחצי מהתחממות בהשוואה להשפעת דו-תחמוצת-פחמן.

וכך מסתבר כי התחזיות למהירות בה מתחממת האטמוספירה אינן מתאימות שכן : יותר גזי חממה = יותר התחממות. אחד הרעיונות היותר "מדובר" לניטרול השפעת גזי החממה הוא: ריסוס חלקיקי גפרית באטמוספירה. חלקיקים אלה – (כמו תרסיסים אחרים) מפזרים את קרני השמש ומקרינים אותן לחלל, מצב כזה מתקיים באופן טיבעי בהתפרצויות הרי געש. ידוע שהתפרצותו של הפינטובו ב-1991 גרמה להתקררות עולמית בשיעור של 0.5 מ' צ'.

אלא שמסתבר כי תרסיס גפרית יגרום לפגיעה בשכבת האוזון, שכן בטמפרטורות נמוכות עוזרים תרסיסי הגפרית ביצירת "ענני קוטב סטראטוספריים" תרסיסי הגפרית בעננים מספקים משטחים שסופחים כלורינים, הכלורינים יוצרים מולקולות שמשמידות אוזון.

נזכיר כי רוב ארצות העולם מחויבות לאמנת מונטריאול על פיה יש להפסיק את השמוש בכלורריניפלואורפחמניים ChloroFluoroCarbons, CFC אותם חמרים נדיפים שפוגעים בשכבת האוזון. שכבת האוזון היא כידוע השכבה שמגינה על צומח וחי מפני ההשפעה הקטלנית של קרני על-סגול.

בעקבות ההצעות לרסס גפרית באטמוספירה בדקו חוקרים ב"נואא" את ההשפעה על האוזון, מדגמי מחשב הראו כי ריסוס הגפרית בכמויות גדולות בעשורים הקרובים יגרום להרס שלשה-רבעים משכבת האוזון מעל הקטבים. נוסף לכך, מאחר ומחזורי האקלים מעל לקטבים "נודדים" קיים סיכון כי החור שייווצר ינוע מעל לשטחים מיושבים ויסכן אוכלוסיות אנושיות, צמחים וחיות. מאחר ושכבת האוזון מעל לאנטארקטיקה כמעט ונעלמה, פיזור תרסיסי גפרית יעכב את התחדשותה ב 30 עד 70 שנים.

עד לתקופה האחרונה היתה ההתחממות באנטארקטיקה נמוכה יחסית לכלל העולם. מסתבר כי התחדשות מלאה של שכבת האוזון מעל האנטארקטיקה תגרום להתחממות מואצת של היבשת הדרומית… האוזון שקולט קרינה על-סגולית גורם להתחממות האוויר סביבו, התחממות בגובה רב תגרום לשנוי מחזורי זרימת האוויר/ רוחות. עד היום "נשמרה" חגורת הרוחות שסובבות את הקוטב
ומבודדות אותו מהאקלים העולמי, התחממות סביבת שכבת האוזון תגרום לשינוי משטר הרוחות, שנוי שיביא את ההתחממות העולמית לאנטארקטיקה,

אז הנה הדילמה: ניתן לעצור את ההתחממות העולמית באמצעות "הנדסת-סביבה" (geoengineering) אלא שפעילות כזאת תגרום לפגיעה נוספת בשכבת האוזון… ניתן לחדש את שכבת האוזון מעל אנטארקטיקה, שכבת אוזון שלמה תגרום להתחממות… ועל כך נאמר שיש לבחור בין רע לגרוע….

7 תגובות

 1. לג'ו ותמיר היקרים
  הבעיה היא לא פוליטיקאים שמחפשים קריירה חדשה ומפיקי
  סרטים שמחפשים דרמה, הבעיה היא שאין (כמעט או בכלל) מדען
  בתחום (שאינו ממומן ע"י חברת הדלק והפחם) – ואינו טוען
  שההתחממות מקורה במעשי ידי אדם.
  היו מדענים ששירתו את האינטרסים של חברות סיגריות וטבק, כנ"ל
  בתחום המזון, כיום הוויכוח בתחום האנרגיה – וצריך לשים לב איפה
  מצויים אלה שאין להם אינטרס – כלומר רוב המדענים.
  מעבר לזה, ההיגיון נותן שאחרי 250 שנה בערך (מאז תחילת המהפכה
  התעשייתית) של שריפת דלקים מאובנים בקצב מואץ, ישתנה הרכב
  האטמוספירה ויהיו לדבר השפעות אקלימיות.

 2. משתמש אלמונימי – תלמד לפני שאתה פולט שטויות. תסתכל איך מפוצצים את הטיעונים של אל גור השקרן.

 3. כך או כך ניראה שאין פיתרון פלא לבעיה העומית שלנו ויותר מזה ניראה שריבוי הדעות מעלה השערה שהידע שלו ויותר חשוב יכולת החישוב שלנו מגיעים לקצה היכולת

 4. 2 אני מציע לך לראות את הסרט אמת מטרידה של אל גור ותבין שזה כן באשמת האדם מי שמנסה להציג את זה כתהליך טבעי שנובע מפעילות השמש או כל טיעון מטומטם אחר הוא מי שיש לו אינטרס להמשיך למכור נפט

 5. נראה לי שיש כאן קצת בלבול.
  הכותרת מדברת על דרכים להקטנת כמות המתאן באטמוספירה והכתבה עצמה מדברת אמנם על השפעת המתאת על ההתחממות הגלובלית והשפעת ההתחממות הגלובלית על המתאן אבל אינה מדברת כלל על דרכים להקטנת כמות המתאן באטמוספרה.
  כמו כן, הכתבה מדברת רק על אחת מהשיטות המוצעות בתחום ה geoengineering – שיטה שהיא אכן בעייתית אבל היא קושרת את הבעיתיות שבשיטה זו עם כל התחום שבחלקו הגדול (כמו למשל החלק המתואר כאן http://www.global-warming-geo-engineering.org/1/contents.html) אינו גורם לכל בעיה עם האוזון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן