סיקור מקיף

2011 – שנת הכימיה הבינלאומית

באסיפה הכללית שנערכה באיטליה באוגוסט 2007, האיגוד הבינלאומי לכימיה טהורה ויישומית העביר פה אחד החלטה בעד ההכרזה על שנת 2011 כשנת הכימיה הבינלאומית

הגברת ההתעניינות של צעירים בתחום הכימיה
הגברת ההתעניינות של צעירים בתחום הכימיה

מבוא

כל החומרים הידועים לנו – בצורת גז, נוזל ומוצק – מורכבים מהיסודות הכימיים או מתרכובות המיוצרות מיסודות אלו. הבנת האנושות את טיב החומרים בעולם שלנו מבוססת על הבנתנו את הכימיה. ואכן – כל תהליכי החיים נשלטים ע"י תגובות כימיות.

אנשי האיגוד הבינלאומי לכימיה טהורה ויישומית (IUPAC) ואונסקו (ארגון של האו"ם לשיתוף פעולה בינלאומי בתחומי החינוך, המדע והתרבות) מאמינים עמוקות כי: "הגיע הזמן להלל ולשבח את ההישגים של תחום הכימיה ותרומתו לרווחת האנושות". באסיפה הכללית שנערכה באיטליה באוגוסט 2007, האיגוד הבינלאומי לכימיה טהורה ויישומית העביר פה אחד החלטה בעד ההכרזה על שנת 2011 כשנת הכימיה הבינלאומית. פחות משנה לאחר מכן, הוועד המנהל של ארגון אונסקו המליץ על אימוץ החלטה זו, שהוגשה ע"י אתיופיה, המלצה שהובילה מייד לאחר מכן בדצמבר 2008 להכרזה ע"י האסיפה הכללית של האו"ם כי שנת 2011 תהיה שנת הכימיה הבינלאומית. במהלך שנה מתוכננות פעילויות כגון:

א. הגברת מודעות הציבור לתועלתה של הכימיה בימינו

כימיה, המכונה "מדע בסיסי", מהווה הן חקר פילוסופי מעמיק והן מאמץ מדעי יישומי. מדע הכימיה מהותי להבנה האנושית של העולם הסובב אותנו והיקום כולו. המרות מולקולאריות הן בבסיס הייצור של מצרכי-מזון, תרופות, דלקים, מתכות, ובעצם – כל המוצרים המיוצרים במעבדה או המופקים מהטבע. באמצעות שנת הכימיה הבינלאומית הקהילייה הכימית בעולם תעלה על נס באופן פומבי את המדע והאומנות של תחום הכימיה, את התרומות העיקריות שלו לפיתוח הידע האנושי, לעידוד התקדמות כלכלית ולטיפוח סביבה בריאה.

ב. הגברת ההתעניינות של צעירים בתחום הכימיה

על-מנת להבטיח כי מיטב המוחות ימשיכו להתעניין ולהיות מאותגרים ע"י מדע הכימיה, שנת הכימיה הבינלאומית תבליט את תפקידה של הכימיה בטיפול במשאבי הטבע באופן בַּר-קַיָּמָה [הנעשה לצורכי הדור הזה בלי לפגוע באפשרות של הדורות הבאים לספק את צורכיהם]. בשיתוף פעולה עם האו"ם, שנת הכימיה הבינלאומית תספק תרומה חינוכית משמעותית להשגת המטרות והיעדים של "עשור החינוך לפיתוח בר-קיימה" של האו"ם, במיוחד בתחומי פעילויות המפתח של בריאות וסביבה. פעילויות לאומיות ובינלאומיות שתיערכנה בשנת הכימיה הבינלאומית תבלטנה את חשיבותה של הכימיה כמסייעת לקיים את המשאבים הטבעיים הנחוצים כל כך לחיים.

ג. ייצור התלהבות עבור העתיד היצירתי של הכימיה

הבנתה של האנושות את העולם הסובב אותה מבוססת על פיתוח הידע הכימי שלנו. הזדמנויות יצירתיות לגילוי עקרונות ויישומים חדשים צצות לנו ללא הרף ככל שהבנת המאפיינים המולקולאריים של הדברים הולכת ומתרחבת. כימאים ללא ספק ייטלו חלק מרכזי בהתגברות על האתגרים הניצבים היום בפני העולם, לדוגמא בסיוע בהשגת יעדי המילניום של האומות המאוחדות. הבנה מעמיקה של המדע חיונית לפיתוח רפואה מולקולארית, ליצירת חומרים חדשניים ולמציאת מקורות ברי-קיימה של מזון ואנרגיה.

ד. חגיגת מאה שנים לכלת פרס הנובל בכימיה מארי קירי ולייסוד ההתאחדות הבינלאומית של החברות לכימיה

בשנת 2011 יצוין יום השנה המאה לכלת פרס הנובל בכימיה מארי קירי, תוך הכרה בגילויה את היסודות רדיום ופולוניום. הישגיה של ד"ר קירי ממשיכים לנסוך השראה על סטודנטים, בעיקר נשים, להתמיד בקריירה בתחום הכימיה. בשנה זו יצויין גם יום השנה המאה לייסוד ההתאחדות הבינלאומית של החברות לכימיה, שהוקמה במטרה לקדם את שיתוף הפעולה הבינלאומי בין כימאים, להסדיר שיטה אחידה לקביעת שמות כימיים, משקלים אטומיים וקבועים פיסיקאליים ולעודד קשרים מדעיים בתוך הקהילייה.

בשנת הכימיה הבינלאומית 2011:

 • נשפר את המודעות בקרב הציבור ואת ההערכה שלו לתחום הכימיה.
 • נגביר את שיתוף הפעולה הבינלאומי ע"י כך שנשמש בתפקיד של מקור מידע לפעילויות של חברות כימיות לאומיות, מוסדות חינוך, תעשייה, וארגונים ממשלתיים ולא-ממשלתיים.
 • נקדם את תפקידה של הכימיה בתרומה לפיתרון האתגרים הכלל עולמיים.
 • נייצר התעניינות בכימיה ע"י כך שנציג בפני צעירים שיטות מדעיות, במיוחד ניתוח מדעי המבוסס על הנחה, ניסוי, ניתוח הממצאים והסקת מסקנות.

דוגמאות לאירועים בשנת הכימיה הבינלאומית שייערכו ברמה המקומית, הלאומית, האזורית והבינלאומית הן:

 • הצגת הדגמות כימיות לכל רמות התלמידים בתחום, החל מילדים שלפני גיל בית-הספר וכלה בסטודנטים באוניברסיטה, באופן המתאים לכל רמה ורמה.
 • ארגון ביקורים במוסדות תעשייה, לרבות במפעלי תעשייה, ביצרני כימיה ובבתי זיקוק לנפט ובמפעלי מתכות.
 • פרסום התרומה של מגזר הכימיה לכלכלה העולמית באמצעות הגשת מאמרים לעיתונות ולכתבי-העת המקצועיים, או באמצעות פיתוח תוכניות טלוויזיה ורדיו הקשורות לתחום.
 • לתת חסות לתערוכות פוסטרים המבליטות את התועלתיות והפלא בתחום הכימיה.
 • ארגון מיזמים שבאמצעותם תלמידים יוכלו להשתמש בידע שלהם בכימיה למציאת פתרונות לבעיות מקומיות.
 • פרסום התרומות שהכימיה סיפקה לשיפור החיים, במיוחד התפתחויות אחרונות במחקר כימי.
 • ניהול ירידי תעסוקה והזמנת אנשי-מקצוע בתחום לבתי-ספר על-מנת להציג את הדרך שבה הם משתמשים בכימיה בתחומי עבודתם. ארגון פעילויות הכרוכות בהשתתפות פעילה שלהם על-מנת לספק הבנה לגביי ההתעסקות במקצועות הקשורים לכימיה.
 • לפעול הדדית עם מנהיגי ממשל על-מנת להבליט את חשיבותה של יזמות כימית משמעותית.
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן