סיקור מקיף

מקפת הירח הסינית שנג'ה-1 תשוגר במחצית השניה של 2007

החללית תקיף את הירח במשך שנה ותאסוף נתונים מדעיים רבים שישמשו את סין לתכנון משימות בלתי מאוישות ולבסוף גם משימה מאוישת לירח בעשור הקרוב 

 מקפת הירח שנג'ה-1 (Chang’e 1) מוכנה למשימה. הרכבתה במתקני סוכנות החלל הלאומית הסינית (China National Space Administration (CNSA) הושלמה, וכעת מתבצעות בדיקות של המנועים הרקטיים שיעלו אותה לחלל.  כך צוטט לואן אנג'יה (Luan Enjie), מפקד תוכנית חקר הירח הסינית, בדיווחים בתקשורת הסינית. "אם הכל ילך כשורה, מקפת הירח שנז'ה-1 צפויה לשיגור עוד ב-2007." אמר.

שנז'ה 1 אמורה להיות משוגרת על גבי טיל מסוג לונג מארץ' A3 ממרכז שיגור הלווינים Xichang בפרובינציה הדרומית סצ'ואן, אף כי לא נמסר תאריך רשמי עד כה. החללית נקראת על שמה של אלה סינית, שלפי האגדה חיה על הירח. דיווחים קודמים בתקשורת הרשמית של סין הצביעו על תאריך מתוכנן לחודש אפריל, אך סוכנות הידיעות שינואה ציטטה את הואן צ'ונפינג, היועץ הראשי לתוכנית החלל המאוישת של סין – שהעריך כי המשימה תידחה למחצית השניה של 2007.

הואן אמר עוד כי בעקבות הצלחת שנז'ה-1 יידרשו כ-15 שנים עד לשיגורה של חללית מאוישת אל הירח (2022), אף כי מאמץ כזה יהיה תלוי בפיתוח רציף של המשגר הכבד לונג מארץ' 5.

שנז'ה-1 מבוססת על פלטפורמת לווין התקשורת Dongfanghong 3 והיא תישא ציוד מדעי במשקל 127 ק"ג למשימה מתוכננת בת שנה. "במונחים טכניים, שנז'ה-1 היא למעשה חללית חדשה" כתב לואון באחד מאתרי האינטרנט של הסוכנות. לפי האתר, תישא שנז'ה-1 בסך הכל שמונה מכשירים עיקריים שבעזרתם היא תצלם ותמפה את פני השטח של הירח, תחקור את האזורים העמוקים, תנתח את הרכבו הכימי של הרגולית וכן את סביבת החלל המקיפה את הירח. תקציב המבצע 1.4 מיליארד יואן (כ-180 מיליון דולרים).

בכירי CNSA אמרו בעבר כי שנז'ה-1 מתוכננת להקיף את הירח במסלול קוטבי בגובה של 100-200 ק"מ. "בהתחשב באנומליה של שדה המשיכה של הירח, עלולה שנז'ה-1 ליפול על אדמת הירח בתוך חצי שנה, אם ייבחר מסלול בגובה 100 ק"מ", אמר לואן, והוסיף כי אם מנהלי המשימה יחליטו שלא לחקור את שדה המשיכה של הירח, ייבחר המסלול הגבוה יותר. כדי להגיע לירח בשלב הראשון תידרש שנז'ה להמריא במסלול אליפטי שהנקודה הקרובה ביותר שלו לכדור הארץ תהיה בגובה 600 ק"מ. לאחר מכן יבצעו מנהלי המשימה שלושה תמרונים שיעלו את החללית למסלול גבוה יותר ולבסוף – למסלול מעבר אל הירח. "המעבר למסלול סביב הירח הוא החלק הקריטי במשימת שנז'ה" אמר לואן. "אם השלב הזה לא יבוצע כהלכה, החללית תחלוף ליד הירח או תפגע בו, שני אירועים בעלי השלכות שליליות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. מה קורה עם החללית? האם שוגרה? האם יש התפתחות? חצי 2007 כבר עבר. יש חדשות?

  2. 180 מילון דולר זה בהחלט לא הרבה כסף שמדובר בנושאים חללים בדרך כלל סכומי המראה יכולים להגיע ל100 מילארד דולר נמוך במקצת ארה"ב תקועה אם אותה יכולת מהירות כבר 60 שנה צריך הקים אגודה בינלואמית לפיתוח כלי טיס בטכנולוגיה חדישה שבעזרתה נוכל להגיע למאדים טיטאן צדק ושבתאי ולנצל את תפוקתם המדעית .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן